Zpěvem proti šovinismu – od Záporoží přes Doněck až po Prahu
Skupina převážně mladých lidí uspořádala 3. prosince na železničním nádraží v Doněcku tzv. flash mob. Při této aktivitě se lidé shromáždí v jeden okamžik na jednom místě k provedení určité akce a po jejím skončení, obvykle v krátkém čase, se zase všemi směry rychle rozejdou. V tomto případě se jednalo o pěvecký flash mob, v jehož rámci si mládež zazpívala píseň ze starého sovětského filmu. Reagovala tak přátelsky na podobná vystoupení, která před nedávnem zorganizovali mladí lidé i v dalších městech Donbasu, Ruska a Ukrajiny. Organizátory za jejich nápad pochválil i hlava státu Doněcké lidové republiky Alexander Zacharčenko, který také sdílel video z akce na svém oficiálním webu a osobním youtube kanálu. V prvních dvou dnech zde video shlédlo přes 300 tisíc lidí.
Ve videu se nejprve objevuje pohled na zasněžené doněcké nádraží následovaný záběry jeho bombardování ukrajinskými ozbrojenými složkami z let 2014-15. Potom se již ukáže samotný flash mob, při němž se skupina lidí převážně mladšího věku, ale za viditelné přítomnosti dvou pamětníků nebo přímo veteránů Velké vlastenecké války a několika vojáků, shromáždí v nádražní hale a zpívají slavnou píseň „Ot geroiev bylykh vriemen“ (Hrdinové minulých časů) ze sovětského filmu Důstojníci. Po skončení zpěvu se rozejdou.
Sovětský kultovní film z vojenského prostředí Důstojníci (Ofitsery) z roku 1971 vypráví příběh rudoarmějců Alexeje a Ivana, kteří společně nejprve bojují v ruské občanské válce proti banditům, později proti Francovi ve Španělsku a následně brání Sovětský svaz před agresí Třetí říše. Jejich profesní i osobní životy se proplétají řadou dramatických situací, jejich přátelství, lidskou důstojnost a vojenskou čest ale nezlomí žádná z nich, ani láska k jedné ženě a oba zůstanou přáteli až do konce života, kdy jsou z nich generálové sovětské armády.
Když se oficiální tisková agentura DONI zeptala Zacharčenka, jestli se na přípravě flash mobu a vzniku videa nějak podílel, odpověděl: „Samozřejmě, že ne. Po setkání se studenty mi mladí říkali, že by rádi odpověděli na flash moby na železničních stanicích na Ukrajině a v Rusku. Musím přiznat, že k takovým akcím chováme v Doněcku smíšené pocity. Jak to asi zní, když člověk, jehož souseda zabila ukrajinská střela, najednou zaslechne chytlavou písničku ´Miluju tě, živote?“
Zacharčenko ale hned dodal: „zvolili si ale správnou odpověď. Píseň z filmu ´Důstojníci´ pro mě moc znamená. To hlavní je, že jde o čestnou odpověď. Nehrajeme si na to, že jsme všechno zapomněli a odpustili. Faktem je, že v té písni je všechno, za co tu bojujeme. Naše ideologie, naše historie, náš boj za čestnou věc a připomenutí našich předků,“ dodal Zacharčenko. To, že se mu počin líbil, vyjádřil sdílením videa na svém youtube kanálu i webu. „Když jsem viděl výsledek, nabídl jsem jim, že video publikujeme na mé webové stránce, a to je vlastně všechno. Dobrá práce! Na takovou mládež můžeme a musíme být hrdí!“
Flash mob v Doněcku přišel jako odpověď na předchozí spontánní vystoupení v obdobném duchu na železničních nádražích, stanicích metra či poštách v Záporoží, Kyjevě, Charkově, Oděse, Moskvě a Mariupoli. Ve všech případech mladí lidé zpívali písničky spojované s Velkou vlasteneckou válkou, nebo populární hity ze starších sovětských filmů. V Zaporoží touto formou blahopřáli pracujícím místní ocelárny k 80. letům fungování závodu.
Mládež napříč hranicemi si navzdory desetiletím nacionalistické propagandy, zastrašování ze strany banderovské luzy v Kyjevě a uměle rozeštvanému konfliktu v zájmu „proukrajinských“ i „proruských“ oligarchů připomněla společnou lepší, internacionální, sovětskou minulost, odmítla válku a šovinismus.
A nyní se do pomyslné štafety vzkazů plánuje zapojit i Praha!
V neděli 18. prosince v 14:00 na Staroměstském náměstí před vchodem do paláce Kinských dojde obdobným způsobem k vyjádření univerzální hodnoty přátelství mezi národy. Ať jsme Češi, Slováci, Rusové, Němci, Ukrajinci nebo příslušníci jiných národů, chceme mír a odmítáme válku v zájmu buržoustů. Proto proběhne společný zpět ruské písně „Конь“ (Kůň) a ukrajinské písně „Червона Рута“ (Červona ruta).
Odmítněme společně pro-válečné štvaní v naší zemi, rusofobii, recyklovaný zatuchlý mccarthismus Evropských hodnot, čulíkovství, sestavování seznamů „zrádců“, vznik slídících úřadů, potlačování svobody projevu a tisku, politickou perzekuci a soudní popotahování aktivistů počínaje Kateřinou Krejčovou a Martinem Ignačákem až po Martina Zapletala a Martu Semelovou.
Za mír, svobodu a přátelství mezi národy!