Zprávy z právní poradny: Zaměstnavatelé zvyšují tlak na zaměstnance. Nutí je k nelegálním přesčasům
Typickou se stává situace, kdy továrna propustí desítky lidí a následně vyžaduje po zbylých zaměstnancích povinné přesčasy. Jedna z nejnestydatějších kauz posledních dnů je řešena zde: http://poradna.antikapitalista.cz/node/196. Po výpovědi 73 lidem musí nyní zaměstnanci vykonávat pravidelné přesčasové hodiny, a to i o víkendech. Takový postup je v jasném rozporu se zákonem, který oproti základním omezením možnosti nařizování práce přesčas vypsaným výše práci přesčas o víkendu omezuje ještě mnohem přísněji. Zaměstnavatel může práci přesčas nařídit jen v případě výkonu některého druhu nutných prací, které nemohou být provedeny v pracovních dnech a jejichž uzavřený výčet je v § 91 zákoníku práce pevně stanoven. Těmito pracemi jsou:
a) naléhavé opravné práce,
b) nakládací a vykládací práce,
c) inventurní a závěrkové práce,
d) práce konané v nepřetržitém provozu za zaměstnance, který se nedostavil na směnu,
e) při živelních událostech a v jiných obdobných mimořádných případech,
f) práce nutné se zřetelem na uspokojování životních, zdravotních, vzdělávacích, kulturních, tělovýchovných a sportovních potřeb obyvatelstva,
g) práce v dopravě,
h) krmení a ošetřování zvířat.
V žádném jiném případě nemůže zaměstnavatel přesčasy na víkendy či svátky nařídit! Situaci, kdy je nutné po propuštění desítek pracovníků jejich pracovní výkon nahradit, rozhodně nelze podřadit pod termín „vážné provozní důvody“. Jde o výkon naprosto standardních činností, které vyplývají z povahy provozu továrny. Je pouze odpovědností zaměstnanecké politiky firmy, že po hromadném propouštění nelze objem práce v rámci zákonem stanovené 40 hod. pracovní doby stíhat.
Stejně jako jsme vyzvali pisatelku dotazu, vyzýváme všechny pracující, kteří se nachází v podobné situaci. Organizujte se a braňte svá práva kolektivně! Jen tak může být boj za spravedlivější podmínky ve společnosti úspěšný!
Další podobné zodpovězené dotazy naleznete např. pod těmito odkazy: