Jak legalizovat stavbu 100 let starou?
Dobrý den, vlastním pozemek na kterém stojí stodola s garáží z roku 1935, kterou postavil můj praděda. Problém je, že pozemek je psaný jako lesní pozemek. Na sousedním pozemku mám dům ve kterém bydlím. Nechal jsem si vše zaměřit, abych dal všechny pozemkové věci do pořádku, na stavebním úřadě mi řekli, že pokud nemám z dřívějška doklad o povolení stavby, tak budu muset stavbu odstranit. Celé roky z toho platím daň z nemovitosti. Děkuji za radu. Vladimír.
Odpověď:
U takto starých staveb lze jen těžko předpokládat, že majitel bude disponovat správním rozhodnutím, kterým byla stavba povolena. Vychází se u nich z toho, že nelze prokázat ani že je stavba legální, ani nelegální. Využije se tak postup podle § 125 stavebního zákona. Podle odstavce platí, že stavební úřad může majiteli stavby nařídit, aby pořídil dokumentaci skutečného provedení stavby. Pokud není nezbytná úplná dokumentace skutečného provedení stavby, uloží stavební úřad pouze pořízení zjednodušené dokumentace (pasport stavby). Tato dokumentace (popř. pasport) se předloží stavebnímu úřadu a tím je záležitost vyřízena. Stavba je v tom okamžiku vedena jako legální.
Každopádně ve Vámi popisované situaci (u takto staré stavby) se nedá předpokládat, že by úřad aktivně nařizoval odstranění stavby. Opravy a údržba takové stavby nepodléhají povolovacímu řízení u stavebního úřadu, takže se o ní můžete i nadále starat a užívat jí i bez posvěcení úřadů. V situaci, že byste chtěl přistoupit už k její přestavbě, narazíte v takovou chvíli samozřejmě na nutnost řešit takový záměr u stavebního úřadu. Jde o nové využití této stavby a tak byste se musel zajímat i o to, v jakém režimu je stavba vedena v územním plánu. Ten určuje budoucí využití území a tím pádem řeší i otázku, zda se stavbou do budoucna v území počítá, či ne.
Zdroj: Právní tým Levé perspektivy