Jak lze vypořádat spoluvlastnictví k domu po rozvodu?
Dobry den, rad bych se zeptal, zdali je mozne prodat nemovitost, anebo jak v takovem pripade postupovat. Mama je 50% podilnikem nemovitosti a samozrejeme je i zapsana v majetkovem vyporadani, resp. o spolecnem majetku. Problem je ten ze: – druha strana tedy (otec) s prodejem nemovitosti urcite souhlasit nebude a nechce, uz jenom „z principu“. – dostatek financi, na koupi druhe poloviny nemovitosti mit nebude a pochybuji ze si na to vezme hypoteku. Tak se tedy ptam, jak postupovat v takovem pripade. Dekuji. Karel
Odpověď:
Dle údajů uvedených ve Vašem dotazu předpokládám, že se v dané věci jedná o podílové spoluvlastnictví vzniklé zřejmě vypořádáním společného jmění manželů. V takovém případě dle občanského zákoníku vzhledem k věci jako celku, se spoluvlastníci považují za jedinou osobu a nakládají s věcí jako jediná osoba. Každý ze spoluvlastníků je úplným vlastníkem svého podílu. Z toho tedy vyplývá, že co se týče podílu, je vlastník oprávněn s ním samostatně nakládat (prodat, darovat apod.), ve vztahu k celé věci v podílovém spoluvlastnictví je však toto právo omezeno stejným právem každého dalšího spoluvlastníka. Z toho tedy vyplývá, že prodat nemovitost v podílovém spoluvlastnictví jako celek je možné pouze po vzájemné dohodě s druhým spoluvlastníkem nebo poté, co spoluvlastník nabude podíl druhého spoluvlastníka. To je možné buď na základě dohody s druhým spoluvlastníkem (např. o koupi nebo darování jeho podílu), nebo, pokud taková dohoda není možná a není-li rozdělení společné věci dobře možné (což je ve většině případů týkajících se právě nemovitosti), lze se u soudu domáhat, aby nemovitost přikázal za přiměřenou náhradu jednomu nebo více spoluvlastníkům.
Z výše uvedeného tedy v zásadě vyplývá, že prodat danou nemovitost jako celek je možné pouze na základě dohody s druhým spoluvlastníkem nebo po jejím přikázání Vaší matce soudem za přiměřenou náhradu.
Zdroj: Právní tým Levé perspektivy