Mohu v rámci pracovní neschopnosti pobývat mimo byt?
Dobrý den, mám téměř bezproblémové těhotenství, pracuji v nemocnici na JIP, i jiná pracoviště by pro mne a nastávajícího potomka byla potencionálně infekční a nebezpečná. Jsem si vědoma nutnosti být na pracovní neschopnosti, respektuji to. Bydlím v řadovém paneláků o 6ti bytovkách, před každým vchodem se nachází lavička k posezení, na vchod je viditelno, cizí lidé okamžitě k zastižení. Touto cestou jsem se chtěla zeptat, zda si v době, kdy nemám vycházky, na tu lavičku mohu sednout :)? Jsem jenom těhotná, ne nemocná. Děkuji Vám za odpověď. Denisa.
Odpověď:
Režim vycházek při pracovní neschopnosti upravuje § 56 odst. 6 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění:
„Vycházky může ošetřující lékař povolit pouze v rozsahu, který odpovídá zdravotnímu stavu dočasně práce neschopného pojištěnce a který nenarušuje stanovený léčebný režim. Ošetřující lékař může vycházky povolit podle věty první nejvýše v celkovém rozsahu 6 hodin denně, a to v době od 7 hodin do 19 hodin; přitom vymezí konkrétní časový úsek nebo časové úseky těchto vycházek. Výjimečně může ošetřující lékař v případech, kdy mimořádně náročný léčebný plán, probíhající intenzivní léčba, nepříznivé vedlejší účinky léčby nebo celkově závažný zdravotní stav neumožňují pojištěnci, aby využil pevně stanovenou dobu vycházek, na žádost dočasně práce neschopného pojištěnce a po předchozím písemném souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění uděleného na základě žádosti ošetřujícího lékaře povolit, aby si tento pojištěnec volil dobu vycházek podle svého aktuálního zdravotního stavu. Povolit vycházky podle věty třetí lze nejvýše na dobu 3 měsíců; takto lze vycházky povolit i opakovaně.“
Pokud je vám tedy 6 jednoznačně stanovených hodin během dne příliš „těsných“, můžete se se svým lékařem pokusit dohodnout, zda by nebylo možné na Váš specifický případ nějak naroubovat individuální režim. Nicméně vzhledem k zákonným podmínkách tohoto režimu to nelze považovat za příliš pravděpodobné.
Faktem je, že případ, který popisujete, se tak trochu vymyká smyslu institutu pracovní neschopnosti. Na tu odcházejí těhotné ženy, jejichž těhotenství je samo o sobě rizikové – dostávají se do režimu nemocných, nikoliv „pouze těhotných“. Pokud nejsou s Vaším těhotenstvím spojena žádná zdravotní rizika, pouze je ohroženo Vaší specifickou pracovní pozicí, mělo se optimálně postupovat podle § 41 odst. 1 písm. c) zákoníku práce:
„Zaměstnavatel je povinen převést zaměstnankyni na jinou práci, koná-li těhotná zaměstnankyně, zaměstnankyně, která kojí, nebo zaměstnankyně-matka do konce devátého měsíce po porodu práci, kterou nesmějí být tyto zaměstnankyně zaměstnávány nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství nebo mateřství.“
Takové řešení by pro Vás bylo z jednoho pohledu i poměrně výhodné: Nemusela byste se vyrovnávat se sníženými příjmy při pracovní neschopnosti.
Zdroj: Právní tým Levé perspektivy