Musím zaměstnavateli nahradit škodu za vyrobené zmetky?
Dobrý den, mám dotaz bývalý zaměstnavatel chce po mne úhradu za 70% zmetkovitost na vyrobených kusech za určitý den výroby. Přitom bývají tam zmetkovitosti běžné někdy i 100 % procent u některých zaměstnanců a po nikom to nechtějí k úhradě i po mě nikdy nechtěli když byla třeba 40 % v některý den. Dále po mě chtěli po mě podepsat papír že jsem si vědom toho že jsem způsobil škodu a taky úhradu škody do 1 měsíce … jinač v případě nepodpisu mi vyhrožujou soudem. Dá se pro ti tomu nějak bránit? děkuji, Martin
Odpověď:
Pokud nesouhlasíte s tím, že jste škodu způsobil, nemusíte takovou dohodu podepisovat. Zaměstnavatel by pak musel prokázat to, že jste škodu způsobil, a to u soudu. Tzn. v zásadě Vám to říká zaměstnavatel správně – nepodepíšete-li dohodu o způsobené škodě, bude muset být tento spor vyřešen soudem. Je na zvážení konkrétních podmínek v provozu, kde pracujete, máte-li u takového řízení šanci uspět. Je třeba se zeptat na tři základní otázky: Porušil jste některé své povinnosti stanovené ve Vaší pracovní smlouvě, popř. v instrukcích zaměstnavatele? Vznikla zaměstnavateli majetková újma? Existuje příčinná souvislost mezi Vaším porušením pracovních povinností a vzniklou majetkovou újmou? Pokud by se na všechny odpovědi muselo odpovědět ANO a navíc by z povahy provozu bylo zřejmé, že zaměstnavatel nebude mít problém tyto skutečnosti dokázat, šance na úspěch byste u soudu měl minimální. Pokud ovšem píšete, že taková míra zmetkovitosti je ve Vašem provozu běžná a dosud nebyla ze strany zaměstnavatele nijak postihována, jsou to silné argumenty ve Váš prospěch.
Je třeba také zvážit další souvislosti. Zaměstnavatel se v případě Vašeho nesouhlasu pravděpodobně nebude zabývat vymáháním škody na soudu. Je možné, že využije svého postavení k jinému „potrestání“. Za nesouhlas s podpisem dohody rozhodně nemůže následovat sankce v podobě propuštění. Proti takové výpovědi by byla možná obrana u soudu. Podle konkrétních podmínek pracovní smlouvy může mít ale zaměstnavatel možnost například snížit pohyblivou část mzdy, snížit prémie, apod. Bez Vašeho souhlasu Vám ovšem zaměstnavatel nemůže jednostranně strhnout peníze ze základní složky mzdy. Promyslete, zda by v daném případě nebylo výhodné spojit se s ostatními kolegy, kterým se může stát to samé. Kolektivním jednáním se zaměstnavatelem se můžete domoci vyjednání férových podmínek v obdobných situacích.
Zdroj: Právní tým Levé perspektivy