Může mi zaměstnavatel přehodit směnu na víkend?
Dobry den, chci se zeptat, jestli muze zamestnavatel naridit zamestnanci vice dni dovolene, nez ma vubec k dispozici. Pracuji v nemecke firme a zamestnavatel nam narizuje dovolenou na nemecke svatky a odstavky, pry z duvodu, ze se nesmi delat na sklad. Tudiz misto 25 dni dovoleny (ktere mame k dispozici) nam naridi treba o 11 dni dovoleny navíc, ktere si pak musime nadelavat o víkendech. Napriklad u nas je normalni prac. tyden, ale v nemecku vychazi na ctvrtek svatek, tudiz musime byt ve ctrvtek doma a jit do nadelat o vikendu. Kdyz si to nenadelame tak nam to pak ztrhavaji z platu. Predem dekuji za odpověď. Franta.
Odpověď:
Podle českého zákoníku práce platí, že termín dovolené v zásadě určuje zaměstnavatel. V případě, že Vám ovšem nařídí „dovolenou“ nad rámec vaší smluvené dovolené, nejde v takovém případě o dovolenou, ale o překážku v práci na straně zaměstnavatele ve smyslu § 207 a násl. zákoníku práce. V tomto případ by se dala taková překážka kvalifikovat jako prostoj podle § 207 odst. 1 a zaměstnanci v takovém případě náleží 80% standardní mzdy. Z takového prostoje také nevyplývá povinnost si směnu odpracovat o víkendech. Pokud máte nařízeno přijít do práce o víkendu, jde o nařízenou práci přesčas podle § 93 zákoníku práce. Podle tohoto ustanovení lze práci přesčas nařídit jen výjimečně, max. 8 hod týdně, a pokud je nařízena na dny pracovního klidu, tento režim je ještě přísnější (naléhavé opravné práce, práce v dopravě apod., viz § 91 zákoníku práce).
Něco jiného by ovšem platilo, pokud by takovou změnu směn ohlásil zaměstnavatel dostatečně s předstihem a byla by taková výměna směn možná vzhledem k uzavřené pracovní smlouvě. Tedy pokud není v pracovní smlouvě jednoznačně stanoveno, že Vaše pracovní doba je rozvržena standardně do pracovního týdne od pondělí do pátku. V takovém případě může zaměstnavatel určit rozvrh směn – podle § 84 platí, že zaměstnavatel je povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 2 týdny před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení. Pokud tedy Váš zaměstnavatel oznámil 2 týdny před tím, než nadešel týden, kdy tato změna nastala, že dojde k přehození směn, jedná se o standardní změnu rozvržení směn. V takovém případě na to právo zaměstnavatel má a Vám náleží pouze příplatek za práci o víkendu.
Zdroj: Právní tým Levé perspektivy