Odměna za články a podpora v nezaměstnanosti
Chci ukončit prac.poměr kvůli stěhovàní ke starším rodičům, kteří budou potřebovat pomoc, a zároveň si zažádat o podporu v nezam. Jde o to, že mám u jedné redakce uzavřenou dohodu o provedení práce a píšu pro ně články. Honorář je řádově několik stovek, vyplácí se jednou za dva tři měsíce. Může být tento nízký příležitostný přivýdělek důvodem zamítnutí nároku na podporu v nezaměstnanosti? Děkuji za radu.
Odpověď:
Pokud píšete články na základě dohody o provedení práce, pak výkon této činnosti nebrání zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání, pokud měsíční odměna nebo odměna připadající na 1 měsíc za období, za které přísluší, nepřesáhne polovinu minimální mzdy. Uchazeč o zaměstnání je povinen krajské pobočce Úřadu práce výkon této činnosti bez ohledu na výši měsíčního výdělku nebo odměny oznámit při podání žádosti o zprostředkování zaměstnání nebo nejpozději v den nástupu k výkonu této činnosti, a ve lhůtě stanovené krajskou pobočkou Úřadu práce dokládat výši měsíčního výdělku nebo odměny. V případě výkonu více činností se pro účely splnění podmínky měsíčního výdělku měsíční výdělky (odměny) sčítají.
Podle § 44 odst. 3 Uchazeči o zaměstnání se neposkytuje podpora v nezaměstnanosti po dobu trvání právního vztahu, vzniklého k výkonu některé z činností podle § 25 odst. 3, po dobu, po níž je v postavení některé z osob uvedených v § 25 odst. 1 písm. c) až f) a s), aniž by se přihlíželo k výši příjmu nebo odměny, to neplatí pro člena bytového družstva, který vykonává práci nebo činnost pro bytové družstvo mimo pracovněprávní vztah nebo je pověřen obchodním vedením bytového družstva, a po dobu, po kterou je mu poskytována podpora při rekvalifikaci. Přitom činností podle § 25 odst. 3 je mj. i činnost vykonávaná na základě dohody o provedení práce.
Z výše uvedeného lze proto dovodit, že ovšem v takovém případě nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti, přičemž důvodem vyloučení poskytování podpory je samotná existence souběžného právního vztahu na základě dohody o provedení práce, nikoli pobírání příjmu na základě této činnosti.
Pokud byste ovšem takovou činnost vykonávala na základě autorského zákona (tj. dostávala byste autorský honorář), pak by toto dle našeho názoru nebránilo v možnosti získat nárok na podporu; z § 39 odst. 2 ZP totiž nevyplývá, že by takový příjem v tomto nároku bránil.