Počítá se práce přesčas na minuty? A počítá se do ní i převlékání?
Dobrý den, ráda bych se informovala, jak správně vykazovat práci přesčas. Pracuji ve zdravotnictví, v poslední době se stává, že zůstáváme po pracovní době (7:00-15:30) a je mezi kolegyněmi rozpor. Pokud zůstanu do 16:00 – vykazuje si 0,5 hodiny pokud odchází 16:05, chtějí si vykazovat 1 hodinu přesčas. Počítá se započatá nebo dokončená hodina? Máme mít čas na očistu v pracovní době, kterou opravdu v pracovní době nestíháme. Prosím o vyjádření, případně i odkaz na odkaz v zákoníku práce. Děkuji. Lucie.
Odpověď:
Pracovní doba by se měla počítat prostě podle jejího skutečného trvání. Zákoník práce nikterak neupravuje její zaokrouhlování a to samé platí pro práci přesčas.
Podle § 81 odst. 1 zákoníku práce platí, že pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel a současně zaměstnancům určí začátek a konec směn. To znamená, že se započte pracovní doba určená zaměstnavatelem. Současně podle § 96 odst. 1 zákoníku práce platí, že zaměstnavatel je povinen vést u jednotlivých zaměstnanců evidenci odpracované pracovní doby, práce přesčas, noční práce a doby pracovní pohotovosti. Práci přesčas by měl zaměstnavatel výslovně nařídit – nicméně nemusí to být provedeno písemně. Existuje také možnost souhlasu s výkonem práce přesčas mlčky – v situaci, kdy zaměstnavatel prokazatelně věděl, že zaměstnanec setrvává na pracovišti a takové jednání akceptoval.
Lze tedy uzavřít, že záleží na technickém řešení evidence vaší docházky a systému určování pracovní doby a práce přesčas ze strany vašeho zaměstnavatele. Obecně nicméně nemáte nárok na to, zaokrouhlovat si odpracovanou pracovní dobu na hodiny.
K druhé otázce sdělujeme, že převlékání ani mytí se do pracovní doby nezapočítávají. Zaměstnanci jsou povinni být podle § 81 odst. 3 zákoníku práce na začátku směny na svém pracovišti a odcházet z něho mohou až po skončení pracovní doby.
Zdroj: Právní tým Levé perspektivy