Odpovědnost za ztrátu hotovosti
Pracuji jako kurýr kusových zásilek. Jsem zaměstnancem smluvního dopravce u velké přepravní firmy. Denně inkasuji na dobírkách velmi vysoké částky a jelikož pracuji ve velmi vysokém tempu, nevšiml jsem si natržené kapsy, ze které mi vypadla kasírka s hotovostí. Zjistil jsem to prakticky okamžitě, avšak peněženku jsem už nenašel. Mám pojistku „na blbost“, ale nevím, zda-li vůbec něco takového kryje. Moje otázky tedy zní: Jsem povinnen uhradit celkovou částku? Existuje nějaké pojištění pro případ, že by se to někdy opakovalo? Jaká je maximální částka, kterou mi může zaměstnavatel nařídit k uhrazení? Jaké jsou povinnosti zaměstnavatele? Myšleno tak, zda-li je zaměstnavatel povinnen udělat nějaká preventivní opatření, aby k tomu nedocházelo? Např. umístit trezor do vozu, zajistit kvalitní oděv, nainstalovat do peněženky bombičku s barvou atd.?
Vaše právní pozice záleží především na tom, zda k těmto hodnotám máte uzavřenu dohodu o hmotné odpovědnosti. Pokud tuto dohodu uzavřenu máte, pak je situace pro Vás méně příznivá, neboť v tomto případě neplatí omezení, podle něhož může být výše náhrady maximálně 4,5 násobek průměrného měsíčního platu. Zaměstnanec je tedy povinen nahradit škodu v plném rozsahu. V případě, že vznikne schodek, za který odpovídá zaměstnanec, vychází se z předpokladu, že vinu nese zaměstnanec. Zjistí-li zaměstnavatel schodek na svěřených hodnotách, je povinen seznámit s touto skutečností zaměstnance a umožnit mu, aby se k věci vyjádřil. Zaměstnavatel však není povinen prokazovat vinu zaměstnance na schodku ve svěřených hodnotách. Ke zproštění jeho odpovědnosti dojde jen v takovém případě, že zaměstnanec prokáže, že schodek vznikl bez jeho úplného nebo částečného zavinění.
V případě, že takovou dohodu uzavřenu nemáte, pak by zaměstnavatel musel Vám jako zaměstnanci především prokázat vznik škody, porušení povinností při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním, příčinnou souvislost mezi vznikem škody a porušením povinností při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním a zavinění (a to ve formě úmyslu či nedbalosti). Jinými slovy, že zaviněným porušením pracovních povinností jste zaměstnavateli způsobil škodu v určité výši. O takový případ by se zřejmě jednalo např. v případě prokázané zpronevěry peněz (úmysl), nebo prokázaného porušení povinností z nedbalosti při správě peněz (tržby) v případě, že by opatrování finanční hotovosti patřilo k Vašim pracovním povinnostem a ke ztrátě došlo v době, kdy nad hotovostí máte kontrolu. Případná odpovědnost zaměstnance za škodu způsobenou z nedbalosti je rovněž omezena do výše 4,5 násobku průměrného měsíčního výdělku zaměstnance před porušením povinnosti, kterým způsobil škodu.
Zaměstnavatel má obecně prevenční povinnost, tj. je povinen zajišťovat svým zaměstnancům takové pracovní podmínky, aby mohli řádně plnit své pracovní úkoly bez ohrožení zdraví a majetku; zjistí-li závady, je povinen učinit opatření k jejich odstranění. Je však na druhou stranu rovněž povinností zaměstnance je, zjistí-li, že nemá vytvořeny potřebné pracovní podmínky, oznámit tuto skutečnost nadřízenému vedoucímu zaměstnanci. Pokud zaměstnavatel nesplní svou prevenční povinnost (např. neučiní taková opatření, která je na něm možno spravedlivě požadovat a která by minimalizovala riziko vzniku škody), pak se na škodě podílí současně se zaměstnancem, případně nese škodu pouze sám, a to v závislosti na míře porušení povinností zaměstnavatele a zaměstnance. Toto je vždy záležitost individuálního posouzení každého jednotlivého případu. Dle § 263 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen výši požadované náhrady škody s Vámi projednat a písemně Vám ji oznámit zpravidla nejpozději do 1 měsíce ode dne, kdy bylo zjištěno, že škoda vznikla a že za ni zaměstnanec odpovídá. Pokud tím nebudete souhlasit, musel by se zaměstnavatel obrátit na soud, kdy by musel Vaši odpovědnost za škodu prokázat.
Pokud jde o pojištění ohledně této záležitosti, pak existují komerční pojištění, která se vztahují na odpovědnost zaměstnance za škodu zaměstnavateli dle zákoníku práce. Vždy je však třeba důkladně individuálně prostudovat dané podmínky a posoudit, zda se dané pojištění vztahuje na Váš konkrétní případ.