práce 1.1.2018, noční směna
Zaměstnavatel nám nařídil na svátky osm dní dovolené.(první den dovolené odpolední směna pondeli 18. 12. 2017) až do 1.1. 2018. Máme nastoupit na noční směnu 1.1.2018 ve 22.30. běžná noční směna začíná nedělí 22.30 a konci 6.30. za celou první nedělní směnu dostáváme nedělní příplatek. Jak je to tedy nyní z nařízením nástupu do práce 1.1. ve 22.30. Jak je to potom se svátkem a i se směnou z neděle na pondělí tudíž z 31/1/2.1.
Odpověď:
V nepřetržitém provozu se směny rozvrhují i na dny, na které připadá svátek (což připouští § 94 odst. 4 zákoníku práce); i na tyto dny lze tedy nařídit dovolenou, což představuje určité specifikum ve vztahu k § 219 odst. 2 zákoníku práce. Zaměstnanci pak přísluší za dobu čerpání dovolené jako obvykle náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku, resp. ve výši průměrného výdělku odpovídajícího průměrné délce směny. Jiné nároky vyplývající z titulu práce ve svátek (náhradní volno, příp. příplatek v případě dohody se zaměstnavatelem) zaměstnanci v takovém případě nepřísluší, neboť práci ve svátek fakticky nekonal.
Dále platí, že na pracovištích, kde se pracuje v nočních směnách, se považuje za práci ve svátek doba od nástupu první směny v den svátku, přičemž končí za 24 hodin. Pokud jde tedy o směnu, na kterou máte nastoupit 1. 1. 2018, pak tato směna bude považována za práci ve svátek. Pokud pak jde o nároky z toho vyplývající, ty je třeba posoudit podle toho, zda bylo v tomto směru něco dohodnuto mezi Vámi a zaměstnavatelem. Pokud není nic v tomto směru dohodnuto, pak v případě práce ve svátek zákoník práce stanoví, že Vám přísluší dosažená mzda a náhradní volno. Příplatek za práci ve svátek (ve výši 100%) by Vám pak příslušel, pokud byste měla se zaměstnavatelem sjednán příplatek za práci ve svátek místo poskytnutí náhradního volna.