Převod zaměstnanců k jinému zaměstnavateli
Jako zamestananci mame byt prevedeni k jine firme (duvody prevodu zrejme naplnuji literu zakona).
Avsak prevod zamestnancu je planovan tak, ze mame podepsat vypoved u stavajiciho zamestnavatele a podepsat smlouvu u noveho zamestnavatele s tim, ze v nove smlouve ma byt zachovan datum nastupu, jak je uveden ve smlouve u stavajiciho zamestnavatele. Bylo nam receno, ze stavajici podminky (plat, bonusy, atd) zustanou zachovany v plnem rozsahu.
Avsak dle platneho ZP – tedy alespon dle dostupnych vykladu – neni nutne dostat vypoved a zaroven podepsat novou smlouvu s novym zamestnavatelem.
Muzete, prosim, poradit, jaky by mel byt spravny postup? Prevod je planovan k 1/2/2021.
Odpověď:
K přechodu práv a povinností z pracovněprávního vztahu při organizační změně – převodu činnosti zaměstnavatele na jiného zaměstnavatele – dochází přímo ze zákona (§ 338 ZP), a postup naznačený ve Vašem dotazu tedy není ani nutný, ani potřebný.
Postup, který navrhuje Váš zaměstnavatel by patrně byl ve Váš neprospěch (možná nová zkušební doba, doba určitá apod.). Nejednalo by se o převod dle § 338 ZP, ale o klasické rozvázání pracovního poměru u stávajícího zaměstnavatele a založení pracovního poměru u nového.
Zaměstnavatel Vás nemůže k podání výpovědi ani souhlasu s dohodou nutit (je to Vaše svobodné rozhodnutí). K přechodu práv a povinností ze stávajícího pracovního poměru na nového zaměstnavatele dojde ze zákona; pokud by Vám chtěl dát stávající zaměstnavatel výpověď, pak tak může učinit jen ze zákonných důvodů, kterým není převod činnosti na jiného zaměstnavatele ve smyslu § 338 ZP.
Nezbývá tedy než doporučit výpověď v dané souvislosti nepodávat.