příspěvek na bydlení nově od r.2018
Od 1.1.2018 se posuzuje příspěvek na bydlení dle vyučtování nákladů za bydlení, jelikož bydlím v domě kde je paušální platba nájemného nelze rozepsat položky a doložit vyučtování jak se praví v nové úpravě zákona o příspěvku na bylení, pronajímatel tvrdí že nejde zjistit samostatně náklady dle jednotlivých bytům na úřadě mi řekli že to není jejich věc, zda to jde nebo ne, jsem důchodce s malým důchodem a nebrat příspěvek na bydlení je pro mne likvidační,pokud toto nedoložím příspěvek mi nebude přiznát, ptám se má právo pronajímatel tvrdit že zjistit tyto náklady a hlavně skutečné vyučtování je z jeho strany nemožné, nebudu jen já tento případ je jich určitě víc, také ještě podotýkám že dostáváme smlouvu každý měsíc z důvodu pořádku a placení nájemného, jak tohle vyřešit u mě se jedná o dost peněz, které mi budou chybět k životu. Sociální dbor po dotazu dává od toho ruce pryč, neřeší to.
Odpověď:
Dle § 25 odst. 2 zákona o státní sociální podpoře náklady na bydlení musí být pro nárok a výši příspěvku na bydlení rozepsány na jednotlivé položky, náklady za plnění poskytované s užíváním bytu se prokazují podrobným rozpisem jednotlivých služeb. Náklady placené zálohově musí být v pravidelném zúčtovacím období zúčtovány. Zúčtovací období je nejvýše dvanáctiměsíční.
Dle § 63 odst. 1 ZSS státní orgány, další právnické osoby a fyzické osoby, vyjma příjemců dávek, oprávněných osob a osob společně posuzovaných, jsou povinny na výzvu příslušného orgánu státní sociální podpory, který o dávce rozhoduje nebo ji vyplácí, nebo na požádání žadatele o dávku a osoby společně posuzované, sdělit bezplatně údaje rozhodné podle tohoto zákona pro nárok na dávku, její výši nebo výplatu. Za nesplnění této povinnosti hrozí takové osobě pokuta až do výše 250.000,- Kč.
Pronajímatel bytu je tedy povinen jednotlivé položky rozepsat dle § 25 odst. 2 ZSS. Pokud Vám takový rozpis odmítne poskytnout, pak by měl konat příslušný úřad práce, který disponuje zákonnými prostředky, jak plnění takové povinnosti na pronajímateli vynutit. Pokud odmítá potřebnou součinnost, pak nezbývá, že u tohoto orgánu uplatnit stížnost, proti jejímuž vyřízení se lze případně bránit cestou žádosti o prošetření vyřízení stížnosti u nadřízeného orgánu.