Příspěvek na pořízení motorového vozidla a na mobilitu
Moje vnučka se narodila velmi brzy,s tím jsou spojeny nynější problémy.je ve 4.třídě,má asistentku,od dalšího šk.roku ji dcera bude muset denně vozit do spec.školy.proto se chci zeptat,jestli má dcera nárok na dopravu či na příspěvek na auto,bez kterého se prostě neobejde.nemůže jít do práce,učení s dítětem jí zabere půl dne.
Vaše vnučka může mít nárok na příspěvek na mobilitu, a to za splnění následujících podmínek:
a) má nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením označený symbolem „ZTP“ nebo „ZTP/P“, který byl přiznán podle předpisů účinných od 1. ledna 2014
b) opakovaně se v kalendářním měsíci za úhradu dopravuje nebo je dopravována
c) nejsou jí poskytovány pobytové sociální služby podle zákona o sociálních službách v domově pro osoby se zdravotním postižením, v domově pro seniory, v domově se zvláštním režimem nebo ve zdravotnickém zařízení ústavní péče (tato podmínka může být „z důvodů zvláštního zřetele hodných“ Úřadem práce prominuta)
Pokud Vaše vnučka aktuálně nemá platný průkaz dle výše uvedeného bodu a), můžete podat žádost o příspěvek současně se žádostí o průkaz. Příspěvek se pak poskytuje nejdříve od doby podání žádosti. Žádost se podává u příslušné krajské pobočky Úřadu práce.
Výše příspěvku pak činí 550,- Kč měsíčně.
Alternativně (místo příspěvku na mobilitu) by mohla mít nárok na příspěvek na pořízení motorového vozidla za následujících podmínek:
a) má těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí anebo těžkou nebo hlubokou mentální retardaci charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu (déle než jeden rok, který je uveden v příloze k zákonu), a její zdravotní stav nevylučuje přiznání tohoto příspěvku
b) motorové vozidlo jí umožní sebeobsluhu nebo ji potřebuje k realizaci pracovního uplatnění, k přípravě na budoucí povolání, k získávání informací, vzdělávání anebo ke styku s okolím; přitom se přihlíží i k dalším pomůckám, zdravotnickým prostředkům, úpravám a předmětům, které osoba využívá
c) může zvláštní pomůcku využívat nebo může zvláštní pomůcku využívat ve svém sociálním prostředí
d) opakovaně v kalendářním měsíci dopravuje a že je schopna řídit motorové vozidlo nebo je schopna být převážena motorovým vozidlem; splnění podmínky opakovaného dopravování prokazuje žadatel čestným prohlášením
e) nejde o pomůcku hrazenou alespoň částečně ze zdravotního pojištění
Výše příspěvku na pořízení motorového vozidla je závislá na příjmu společně posuzovaných osob a může činit 100 – 200 tisíc Kč.
Žádost o poskytnutí příspěvku na zvláštní pomůcku v podobě pořízení motorového vozidla se uplatňuje, stejně jako u příspěvku na mobilitu, u příslušné krajské pobočky Úřadu práce, který posoudí splnění podmínek a rozhodne o ni.