Spoluvlastnictví a exekuce nových dědiců
Po smrti mého bratra budou dědit jeho 2 synové.Jeden z nich má exekuci,asi 200tis.Máme ve SV (každý polovinu)rekreační chalupu po rodičích,a v ní každý svůj byt s vlastním vchodem.Když nevyplatíme jeho dluh,bude objekt vydražen? Nebo mohu dál svůj letní byt užívat?
Odpověď:
Exekuce se může týkat pouze spoluvlastnického podílu daného dlužníka. Exekučně postižena tedy nemůže být celá nemovitost, když není ve výlučném vlastnictví dlužníka. Z tohoto hlediska tedy nemusíte mít o Váš spoluvlastnický podíl obavy, v případě vydražení v rámci exekučního prodeje by se změnil pouze spoluvlastník z Vašeho příbuzného na vydražitele. Prodej pouze podílu na společné věci je reálně obvykle obtížně realizovatelný, je tedy spíše pravděpodobné, že se jej ani vydražit nepodaří. Na druhé straně se může jednat o spekulativní koupi, více jsme o exekučním postihu podílu na nemovitosti psali např. zde.
Pokud jde o užívání nemovitosti ve spoluvlastnictví, pak o tom rozhodují spoluvlastníci napoloviční většinou hlasů na základě výše svých podílů. I v případě, že by v exekučním prodeji nabyl nemovitost nový spoluvlastník, platí dosavadní dohoda spoluvlastníků, dokud nedojde k dohodě jiné. Vzhledem k tomu, že patrně většina podílů připadá Vám a Vašemu příbuznému, pak by Vás patrně nový spoluvlastník neměl stran způsobu užívání nemovitosti přehlasovat.
Do budoucna lze doporučit rozdělení jednotek v době na základě prohlášení spoluvlastníků. To však patrně není možné v průběhu exekuce.