Dávky v případě nedostatku prostředků na bydlení
Na jaký příspěvek má nárok člověk ve starobním důchodu ve výši 9.040kc a náklady na bydlení jsou nájem 7.500kc a elektřina 650kc. Přičemž má
sice nájemní smlouvu,ale majitel není zapsán v katastru nemovitostí (
tam je napsané bytové družstvo).
Doteď jsem ji přispívala,ale teď jsem sama doma na rizikovém
těhotenství a pobiram pouze nemocenskou tak se i můj příjem zmenšil a bojím se,že ji už nebudu moci dávat peníze. Proto vás žádám o jakoukoli radu o co by si sama mohla zažádat.
Odpověď:
v daném případě se zřejmě nejedná o nájemní smlouvu, ale o podnájemní smlouvu s nájemcem družstevního bytu. V takovém případě dané osobě s ohledem na podmínky dané dávky státní sociální podpory nepřísluší příspěvek na bydlení.
V daném případě by mohly připadat v úvahu především některé dávky pomoci v hmotné nouzi, tj. příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a příp. mimořádná okamžitá pomoc:
Jde o dávky pro důchodce s velmi nízkými příjmy, které oscilující okolo životního minima (3 410 Kč měsíčně u jednočlenné domácnosti důchodce), zohledňují se však i životní náklady (např. právě na bydlení), kromě mimořádné okamžité pomoci, která je poskytována všem jimž hrozí vážná újma na zdraví.
Žádost a další předepsané formuláře jsou k dispozici na obecních úřadech pověřených obcí podle místa trvalého bydliště, které o dávkách rozhodují a dávky vyplácejí. Příslušnou žádost lze uplatnit u příslušného obecního úřadu, který na základě příjmové a majetkové situace dané osoby posoudí nárok na dávku a její výši.
Pokud by daná osoba chtěla získat nárok na příspěvek na bydlení, který má méně striktní podmínky bez bližšího posuzování majetkové situace (kromě příjmů), pak by bylo nutno uzavřít nájemní smlouvu (s vlastníkem bytu), nikoli s nájemcem družstevního bytu.