Stavební povolení – souhlas sousedů
Chci udělat přístavbu mé chaty na Šumavě. Podle informace ze stavebního úřadu potřebuji k vyřízení stavebního povolení m.j. i
podpisy všech sousedů. Problém je, že tři ze sousedů na jejich chaty
přijíždějí jen zcela vyjímečně. Jeden z nich má trvalé bydliště v
Bratislavě, ale pracuje a bydlí v Budapešti, chatu přijede
zkontrolovat tak na jeden víkend v roce. Další soused je Němec, v jeho
trvalém bydlišti se také nezdržuje, a na jeho chatě je také jen
vyjímečně. Tzn. získat ty jejich podpisy je v podstatě vyloučené. Je
za takovýchto okolností nějaké náhradní řešení jak to stavební
povolení získat?
Odpověď:
Zřejmě máte na mysli ohlášení stavby, nikoli žádost o stavební povolení. K ohlášení stavby je stavebník skutečně povinen předložit dle § 105 odst. 2 písm. f) stavebního zákona mj. vlastníků sousedních pozemků.
Ve Vašem případě se jako vhodné řešení jeví zahájit stavební řízení na základě žádosti o stavební povolení. Účastníky stavebního řízení jsou rovněž mj. vlastníci sousedních pozemků, nicméně oznámení o zahájení stavebního řízení účastníkům zajišťuje stavební úřad; platí přitom pravidla správního řádu o doručování, včetně úpravy způsobu doručování do ciziny a postupu v případě účastníka, kterému se nedaří doručovat. Stavební zákon zná rovněž doručování prostřednictvím veřejné vyhlášky v případě velkého počtu účastníků.
Stavební úřad oznámí účastníkům řízení zahájení stavebního řízení nejméně 10 dnů před ústním jednáním, které spojí s ohledáním na místě, je-li to účelné. Nutno podotknout, že účastníkem řízení jsou v tomto případě i vlastníci sousedních pozemků a staveb a dokonce i ti, kdo mají k sousednímu pozemku nebo stavbě na něm právo odpovídající věcnému břemenu a může být toto právo prováděním stavby dotčeno.
Účastníci řízení (tedy i sousedi) mohou uplatnit závazná stanoviska a námitky, popřípadě důkazy nejpozději při ústním jednání, jinak k nim nebude později přihlédnuto. Pracovníci stavebního úřadu projdou přímo na místě jednotlivé námitky, a pokud jsou námitky neopodstatněné, v některých případech až nesmyslné, a pokud námitka není podložena porušením jistého předpisu, smlouvy či regulačního plánu, nepřihlíží se k nim.
Na základě výše uvedeného tedy v daném případě doporučujeme podat žádost o stavební povolení. V takovém případě nebudete muset předkládat souhlas vlastníků okolních pozemků; řízení je v působnosti stavebního úřadu, který rovněž oznámí zahájení stavebního řízení účastníkům řízení, kterými jsou mj. vlastníci sousedních pozemků. Dále rovněž z výše uvedeného vyplývá, že abyste mohli na svém pozemku postavit dům, nepotřebujete žádný souhlas souseda se stavbou, ale budete muset podat žádost o stavební povolení a projít stavebním řízením.