Ukončení dočasného přidělení zaměstnance
Agentura A.s.r.o nabízí práci pro zaměstnavatele,moje dcera i takle našla práci, je to hodně náročná práce spojená s dojížděním 12 hodinové směny, podmínky pro zaměstnance katastrofální, peníze nabízí ale za jakou cenu, dcera omarodila a nechali jí podepsat ukončení o dočasném přidělení zaměstnance, jen proto aby jí nemuseli platit nemocenskou, samozřejmě to podepsala z obavy aby jí nepropustili úplně tedy skoro měsíc měla jen z marodění malou částku asi 2000 kč, od 27.9. do 24.10.2017 byla tedy bez příjmu, až přestala marodit tak podepsala smlouvu o přidělnení zaměstnance, chci se proto zeptat zda pro tuto společnost ještě platí zákoník práce nebo má vyjímku, zda je toto ze zákona přípustné.
Odpověď:
na agenturu práce jako na zaměstnavatele se vztahují stejné podmínky zákoníku práce jako na jakéhokoli jiného zaměstnavatele. V praxi jsou zpravidla uzavírány pracovní smlouvy, které bývají sjednány pouze pro jedno přidělení ke konkrétnímu uživateli, tedy na dobu určitou. Při takto uzavřené pracovní smlouvě v rámci agenturního zaměstnávání neplatí žádné „úlevy“ a musí tedy být respektovány všechny zákonné požadavky. Například tzv. podstatné náležitosti pracovního poměru, tzn. vymezení druhu práce, místa výkonu práce a den nástupu do práce nebo další možná ujednání, z nichž se nejčastěji objevují například doba trvání pracovního poměru, ujednání o zkušební době, výše mzdy a rozsahu (rozvržení) pracovní doby.
Specifikem tohoto způsobu zaměstnávání je, že zaměstnavatel na základě povolení podle zvláštního právního předpisu (agentura práce) dočasně přiděluje svého zaměstnance k výkonu práce k jinému zaměstnavateli na základě ujednání v pracovní smlouvě nebo dohodě o pracovní činnosti, kterým se agentura práce zaváže zajistit svému zaměstnanci dočasný výkon práce podle pracovní smlouvy nebo dohody o pracovní činnosti u uživatele a zaměstnanec se zaváže tuto práci konat podle pokynů uživatele a na základě dohody o dočasném přidělení zaměstnance agentury práce, uzavřené mezi agenturou práce a uživatelem.
Ve Vašem případě záleží především na tom, jakým způsobem je vyjádřena doba trvání pracovního poměru. Ta může být vymezena buď jako neurčitá, jak je však již výše uvedeno, typický pro tento druh zaměstnávání je právě doba určitá. Pokud je tato vyjádřena určitým konkrétním datem, pak pracovní poměr trvá až do tohoto data, a to i v případě že dočasné přidělení k uživateli (jinému zaměstnavateli) bylo ukončeno dříve; agentura jako zaměstnavatel je tedy povinna platit zaměstnanci mj. platit mzdu. Pracovní poměr však může být před uplynutím určité doby ukončen i z jiných důvodů (např. výpověď pro nadbytečnost, dohoda). Další možností je, že doba trvání pracovního poměru k agentuře je vázána na dobu dočasného přidělení k uživateli (jinému zaměstnavateli). V takovém případě ukončením dočasného přidělení končí i pracovní poměr zaměstnance k agentuře.
Pokud jde o Vámi uváděný případ, pak skutečnost, že Vaše dcera podepsala dohodu o ukončení dočasného přidělení, by neměla mít vliv na pobírání dávky nemocenského pojištění, či náhrady platu z důvodu dočasné pracovní neschopnosti v prvních 14 dnech od zaměstnavatele (pokud ke dni uznání dočasné pracovní neschopnosti trval její pracovní poměr). Tzv. nemocenská vyplácená Českou správou sociálního zabezpečení jí pak přísluší, pokud byla uznána dočasně práce neschopnou v době pracovního poměru či v tzv. podpůrčí době. Lze se domnívat, že výše náhrady ve Vámi uváděném časovém úseku mohla být tedy ovlivněna tím, že Vaše dcera nepobírala z důvodu ukončení pracovního poměru u agentury náhrady mzdy v prvních 14 dnech. Neznáme však konkrétní podmínky dané pracovní smlouvy.
Z výše uvedeného tedy obecně vyplývá, že
- Na „agenturního“ zaměstnance se vztahují stejné podmínky jako na jakéhokoliv jiného zaměstnance
- Při skončení k dočasného přidělení k uživateli končí pracovní poměr k agentuře, pokud zároveň uplynula sjednaná doba určitá trvání pracovního poměru
- Nemocenská zaměstnanci agentury práce přísluší bez ohledu na skončení dočasného přidělení k uživateli, pokud jinak splňuje ostatní podmínky pro její poskytnutí.
- Je třeba trvat na dodržení dojednaných podmínek, pokud možno nepodléhat nátlaku zaměstnavatele a nenechat se jím tedy vmanévrovat do pro zaměstnance nevýhodné pozice (např. podepsáním dohody o předčasném ukončení dočasného přidělení, či dokonce skončení pracovního poměru), pokud k tomu nemá zaměstnanec jiný racionální důvod (byť si uvědomujeme, že mnohdy je nátlak zaměstnavatele obtížně „odrazitelný“).