Vysílání na pracovní cestu, zkrácený pracovní úvazek, rozvázání prac. poměru dohodou
V kvetnu 2017 mne ceka navrat do zamestnani na obch.oddeleni. Na vcerejsi schuzce mi byl zavrzen navrh na zkraceny uvazek – obchodni oddeleni jede na plne obratky a potrebuji, abych pracovala na plny, jinak nic. Dalsi zmenou jsou caste sluzebni cesty po celem svete. Ve smlouve mam nyni 2cesty na 3 dny rocne. S detmi necele 3 a 5 let si nemohu dovolit casto cestovat. Jinou pozici nez tuto mi nenabizi. Mam nyni aktivni zivnost, kterou jsem navratem do pomeru chtela ukoncit. Je mi doporucovano zamestnavatelem pomer ukončit dohodou.Nemam narok na odstupné?
- Zaměstnavatel je oprávněn Vás vyslat na pracovní cestu jen na základě dohody s Vámi. Taková dohoda může být „generální“ (např. v pracovní smlouvě) nebo např. před každou jednotlivou cestou. I pokud byste však měla se zaměstnavatelem uzavřenu generální dohodu o vysílání na pracovní cesty, nemůže Vás ani přesto zaměstnavatel bez Vašeho souhlasu na pracovní cestu vyslat, pokud mj. pečujete o dítě do věku 8 let, příp. osamělých zaměstnanců o dítě ve věku do 15 let.
- Dále zákoník práce mj. stanoví, že požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. V praxi se lze ovšem často setkat s tím, že zaměstnavatel není ochoten na nové uspořádání přistoupit, a to mnohdy bez odůvodnění či s vysvětlením, které zákonnému důvodu neodpovídá. Na tomto místě nutno zdůraznit, že je na zaměstnavateli, aby vážné provozní důvody tvrdil a aby tyto objektivně existovaly.
- V případě rozvázání pracovního poměru dohodou Vám přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši, která se odvíjí od délky trvání pracovního poměru, pouze však v případě, že je v takové dohodě uveden některý z důvodů dle § 52 písm. a) až c) zákoníku práce (tj. ruší-li se zaměstnavatel, přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo se zaměstnanec stane z důvodu organizačních změn nadbytečným.
Na základě výše uvedeného máme především za to, že z důvodů, které ve svém dotazu uvádíte, není nutné ukončit pracovní poměr, neboť nemáte povinnost na služební cesty jezdit. Je samozřejmě na Vašem zvážení, zda byste byla ochotna akceptovat plný úvazek, pokud zaměstnavatel nechce přistoupit na Vaši žádost o úvazek zkrácený. Jak píšeme výše v bodě 2, může zaměstnavatel Vaši žádost odmítnout pouze v případě, že to neumožňují provozní důvody na jeho straně; to je však povinen v případě sporu prokázat. Uvědomujeme si samozřejmě, že prosadit svá práva vůči zaměstnavateli jakožto silnější straně není vždy snadné a vyžaduje občas i určitou dávku „odvahy“. Je však nezbytné se svých práv domáhat; k tomu přispívá i odborová organizovanost.