Zápis závazku prodat v budoucnu nemovitost do katastru
S bývalým manželem vlastníme rodinný dům, darovací smlouvou převedl nyní již bývalý manžel polovinu domu mně. Smlouva byla uzavřena v době, kdy dům nebyl ještě dostavěn. Nyní jsme se rozvedli. V Dohodě o vypořádání vzájemných majetkových vztahů pro dobu po rozvodu manželství jsme sepsali, že do pěti let prodám svoji polovinu bývalému manželovi, podáme návrh na vklad na katastrální úřad a můj vlastnický podíl bude převeden na něj. Na částce jsme se také dohodli. Soudkyně nám vše odklepla, vyjádřila se však, že to katastru takto formulované nebude stačit. V čem je tedy problém? S bývalým manželem jsme schopni se o všem dohodnout, co tedy máme udělat?
Odpověď:
Obecně může být vklad do katastru nemovitých věcí proveden na základě tzv. vkladové listiny, která musí splňovat zákonné podmínky pro to, aby na jejím základě mohla být zapsána věcná práva, práva ujednaná jako věcná práva, nájem a pacht. Práva ujednaná jako věcná jsou práva, která jsou právy obligačními, ale lze je sjednat i jako věcná, nicméně § 11 zákona o katastru nemovitostí taxativně určuje práva, která lze do katastru vkladem zapsat; z toho lze dovodit, že jiná práva do katastru zapsat nelze.
Pokud jde tedy o Vámi uváděný závazek stran budoucího prodeje nemovitosti, je to Váš obligační závazek, který se do katastru nemovitostí běžně nezapisuje. Z takového závazku jste zavázána vy vůči Vašemu bývalému manželovi a v případě jeho porušení byste musela nést následky, které jsou dohodou předvídány, tj. například uhradit smluvní pokutu, pokud byla sjednána. Aby taková smluvní povinnost mohla být zapsána do katastru, musela by být sjednána ve formě odpovídající § 11 zákona o katastru.
Sjednání Vašeho závazku tak, aby mohl být zapsán i do katastru nemovitostí však zahrnuje komplikovanější právní posouzení; z tohoto důvodu nelze než doporučit obrátit se na právního profesionála (advokáta, notáře apod.).