Sloučení podílů na nemovitosti a darování
Jako sourozenci vlastníme chatu, bratr 1/6, která je v exekuci, zbytek napůl se sestrou. Dohodli jsme se, že odkoupím podíl sestry a věnuji vše synovi. Současně i podíl v dražbě po bratrovi. Jaký je nejvhodnější postup vzhledem k převodům a oceněním nemovitosti?
Při „sloučení“ vlastnických podílů ve prospěch jednoho vlastníka lze postupovat Vámi naznačeným postupem. V případě nákupu podílu od sestry doporučujeme obrátit se na právního profesionála, nejlépe notáře, který by měl zabezpečit veškeré právní aspekty s daným převodem související, včetně upozornění na aspekty daňově-právní (daň z nabytí nemovitých věcí).
Můžete se samozřejmě rovněž zúčastnit exekuční dražby podílu Vašeho bratra. Vzhledem k obvykle malému zájmu o tyto druhy dražeb je relativně vysoká šance, že podíl vydražíte za nejnižší podání ve výši dvou třetin výsledné ceny, zjištěné znalcem. Pro úplnost uvádíme, že rovněž v dražbě lze uplatnit překupní právo spoluvlastníka, které je však novým občanským zákoníkem oproti předchozí právní úpravě výrazně omezeno na případy, kdy spoluvlastnictví vzniklo pořízením pro případ smrti nebo jinou právní skutečností tak, že spoluvlastníci nemohli svá práva a povinnosti od počátku ovlivnit, a to po dobu šesti měsíců ode dne vzniku spoluvlastnictví. Předkupní právo spoluvlastníků vzniklé za předchozí právní úpravy přitom zaniklo k 31. 12. 2014. Podíl se nabývá po nabytí právní moci usnesení o příklepu a zaplacení nejvyššího podání, a to ke dni vydání usnesení o příklepu.
Z hlediska minimalizace nákladů na převody doporučujeme nejprve vydražit podíl bratra a u notáře uzavřít smlouvu na převod podílu Vaší sestry. Po nabytí vlastnického podílu vkladem do katastru nemovitostí poté uzavřít (doporučujeme rovněž u notáře) darovací smlouvu na danou nemovitost ve prospěch Vašeho syna (v daném případě osvobozeno od daně darovací).