Výše poplatku za služebnost inžinýrských sití
Kúpili som pozemok, na ktorom mám v pláne stavať dom. Naproti pozemku cez cestu je vedená kanalizácia. Táto kanalizácia (celá v v dĺžke niekoľko 100m) je na súkromnom pozemku. Pred kúpou pozemku sme sa s majiteľom dohodli, že sa na kanalizáciu napojíme za určitú sumu (suma je za zrízení věcného bremene služebnosti sítí). Teraz, ked sme od neho žiadali zmluvy, tak nám túto sumu navýšil takmer na dvojnásobok. Ani povodná čiastka nebola malá. Kanalizácia patrí (resp. po kolaudácií bude patriť VAKu) A moja otázka znie, može si určovať majiteľ pozemku akúkoľvek výšku poplatku za zrizení věcného bremene? Predpokladám, že stav. úrad a ani obec nám jimku nepovolí.
Odpověď:
Možnost zřídit kanalizační přípojku na cizím pozemku je vázána na souhlas vlastníka tohoto pozemku (obvykle se tak děje prostřednictvím smlouvy o zřízení služebnosti inženýrské sítě), výše úplaty za zřízení věcného břemene není zákonem regulována. Z toho vyplývá, že výše úplaty je závislá na Vaší dohodě s vlastníkem pozemku, na němž je kanalizace umístěna. Na druhou stranu Vaše předchozí dohoda s vlastníkem pozemku by mohla být za jistých podmínek klasifikována jako smlouva o smlouvě budoucí, pokud má její parametry. Na platnost takové smlouvy nemá vliv, že případně nebyla uzavřena v písemné formě. V takovém případě je však obvykle poměrně obtížné unést důkazní břemeno. Pomohlo by zejména, pokud u této dohody byly přítomni svědci, nejlépe takoví, kteří nemají vztah k Vám nebo k věci. V takovém případě byste se mohl po vlastníkovi pozemku domáhat uzavření smlouvy o zřízení dané služebnosti za podmínek dohodnutých ve „smlouvě o smlouvě budoucí“, případně se toho domáhat u soudu; v opačném případě Vám bohužel zřejmě nezbývá, než se s vlastníkem pozemku dohodnout na podmínkách smlouvy nově.
Jinak by rovněž bylo vhodné informovat se u provozovatele kanalizace („VUK“) o parametrech smlouvy mezi ním a vlastníkem pozemku, na němž je umístěna kanalizace, která je ve vlastnictví VUK. Jde zájmena o to, zda je v této smlouvě nějak pamatováno na možnost připojení dalších přípojek vlastníků ostatních pozemků. Je možné upozornit na ustanovení §§ 8 odst. 5 a 6 zákona o vodovodech a kanalizacích, podle něhož vlastník kanalizace, popřípadě provozovatel, pokud je k tomu vlastníkem zmocněn, je povinen umožnit připojení na kanalizaci a odvádět odpadní vody a čistit odpadní vody, pokud to umožňují kapacitní a technické možnosti těchto zařízení. Připojení kanalizační přípojky a uzavření smlouvy o odvádění i čištění odpadních vod nesmí být podmiňovány vyžadováním finančních nebo jiných plnění. Náklady na realizaci vodovodní přípojky na vodovod nebo kanalizační přípojky na kanalizaci hradí osoba, které je umožněno připojení. Materiál na odbočení přípojek a uzávěr vodovodní přípojky hradí vlastník vodovodu nebo kanalizace. Vlastník kanalizace, popřípadě provozovatel, pokud je k tomu vlastníkem zmocněn, je povinen uzavřít písemnou smlouvu o dodávce vody nebo odvádění odpadních vod s odběratelem.
Z výše uvedeného lze tedy usuzovat na určitou neprovázanost právní úpravy, kdy na jednu stranu provozovatel kanalizace je povinen umožnit Vám připojení na kanalizaci, na druhou stranu, protože kanalizace se nachází na pozemku, který není v jeho vlastnictví, je třeba pro možnost připojení na ní uzavřít smlouvu rovněž s vlastníkem pozemku, a to kvůli tomu, aby se na jeho pozemku mohla umístit věc (přípojka), která je ve Vašem vlastnictví.
Na základě výše uvedeného proto doporučujeme domáhat se předně uzavření smlouvy s vlastníkem pozemku za podmínek dle „smlouvy o smlouvě budoucí“, pokud jste ovšem schopen prokázat její uzavření. Jinak se zkusit na „rozumné“ ceně domluvit s majitelem pozemku, a to i případně prostřednictvím provozovatele kanalizace.