• Úvodní stránka
  • Kdo jsme
  • Články
  • Právní poradna
    • Občanské právo
    • Pracovní právo
    • Správní právo
    • Právní rady pro aktivisty
    • Novinky a články
    • Zákony a příručky
  • Publikace
  • Odkazy
  • Kontakty
  • Kemp
facebook

03
SRP
2020

200 let od narození a 125 let od úmrtí Bedřicha Engelse (1/3)

Štítky: Antikapitalismus, Filosofie, Historie, Levice, Socialismus
Autor: Leopold Vejr
komentář : vypnuto

„Nikdo se ještě nenarodil jako revolucionář, ani Marx a Engels. Naopak! Jeden přišel na svět jako syn váženého advokáta a justičního rady, druhý byl prvorozený syn bohatého obchodníka a majitele továrny.

Když jim bylo 25 let, obrátili se však záhy k třídě, z níž vyšli, a postavili se na stranu třídy, které patří budoucnost: na stranu dělnické třídy. A nejen to. Jako první pochopili, že této třídě přísluší v budoucnosti světodějná úloha,“ napsal německý historik Heinrich Gemkow (1928–2017) v knize „Marx – Engels: Život dvou přátel“ (česky Svoboda, Praha 1986). Především dle této knihy jsem si dovolil zpracovat stručné pojednání o životě a díle Bedřicha Engelse, jehož význam v dějinách mezinárodního pokrokového hnutí je tak veliký, že by k jeho důstojnému vylíčení bylo zapotřebí celé řady knih.

Bedřich Engels se narodil 28. listopadu 1820 v Barmenu v pruské Rýnské provincii v dnešním Wuppertalu majiteli textilní továrny Bedřichu Engelsovi a jeho ženě Elisabeth. Manželé Engelsovi měli čtyři syny a čtyři dcery. Na podzim 1834 poslal otec svého prvorozeného syna do gymnázia v sousedním Elberfeldu. Už na gymnáziu projevil Bedřich Engels mimořádné jazykové nadání a postupně se naučil hovořit asi dvanácti jazyky a v šesti dalších uměl číst.

Na podzim 1837, ¾ roku před maturitou, vzal otec chlapce z elberfeldského gymnázia a učinil ho praktikantem ve své kanceláři. Mladý Bedřich Engels tím byl pobouřen a rozhořčen, ale stal se ve svém povolání vynikajícím odborníkem. Kromě toho se v té době věnoval skládání básní a psaní povídek. V červenci 1838 ho otec poslal za dalším vzděláním do Brém. Zde mladý Bedřich Engels přišel do styku s liberálními a demokratickými idejemi a už v 18 letech začal uveřejňovat články a za krátkou dobu se z něho stal známý pokrokový publicista.

Studoval bibli a filosofickou literaturu, objevil Hegela a jeho dialektickou metodu myšlení. Pokoušel se také skládat hudbu. Na jaře 1841 prošel krátkou vojenskou službou. Od září 1841 žil v pruském hlavním městě Berlíně a byl stálým dopisovatelem novin „Rheinische Zeitung“, orgánu buržoazní opozice v Kolíně nad Rýnem, a ve svých 21 letech zřejmě jejich nejmladším spolupracovníkem.

Počátkem října 1841 opustil Berlín a vrátil se do Barmenu, odkud po osmi měsících odjel do Anglie a převzal zde funkci dopisovatele „Rheinische Zeitung“. V kanceláři přádelny bavlny Ermen & Engels, jejímž spolumajitelem byl jeho otec, byl zaměstnán jako hlavní příručí, tj. jako vedoucí provozu. Setkal se zde se světem vládnoucího a plně rozvinutého kapitalismu.

Manchester byl tehdy centrem anglického dělnického hnutí. Kontakt s dělníky usnadňovala Engelsovi jeho přítelkyně Mary Burnsová, pozdější životní družka a spolubojovnice. Bedřich a Mary společně navštěvovali dělnické schůze. Tehdejší mravy však zakazovaly oficiální svazek mezi továrnickým synem a tovární dělnicí, proto se nikdy nestali manželi, ale Mary žila s Bedřichem Engelsem až do své smrti v roce 1863. Po smrti Engelsovy družky se jeho partnerkou stala její sestra Lydia. Před její smrtí se s ní nechal 11. září 1878 oddat.

Koncem roku 1843 začal Engels zpracovávat získané poznatky do dvou statí: „Nástin kritiky politické ekonomie“ a „Situace Anglie“. Oba články vyšly v „Deutsch-Französische Jahrbücher“ a vzbudily velký zájem Karla Marxe. V těchto statích Engels dokazoval, že příčinou všeho zla v buržoazní společnosti je soukromé vlastnictví a že jeho překonání je možné pouze zrušením soukromého vlastnictví. Tímto poznáním se v roce 1844 propracoval k vědeckému komunismu.

Pozorně četl noviny chartistů a anglických utopických socialistů a začal s těmito listy spolupracovat. Navázal spojení s revolučními německými dělníky žijícími v Anglii, organizovanými ve Svazu spravedlivých. Na jaře 1844 si začal dopisovat s Karlem Marxem, s nímž se poprvé krátce setkal už v listopadu 1842 v redakci „Rheinische Zeitung“. Současně, avšak nezávisle na sobě dospěli k týmž vědeckým poznatkům:

  • k poznání světodějného poslání dělnické třídy,
  • k názoru, že „anatomii občanské společnosti je nutné hledat v politické ekonomii“,
  • k zjištění, že nejhlubší ponížení lidstva může být odstraněno jedině tím, že zrušíme soukromé vlastnictví, konkurenci a protikladné zájmy.

Během desetidenního pobytu v Paříži zde Engels zahájil s Karlem Marxem práci na knize „Svatá rodina aneb Kritika kritické kritiky“, posmívající se idealistickým filosofům a dokazující nezbytnost boje dělnické třídy proti vykořisťování. Kniha přinesla základní teze nového pojetí dějin – historického materialismu.

V květnu 1845 vyšla v Lipsku Engelsova práce „Postavení dělnické třídy v Anglii“, první rozsáhlá vědecká analýza kapitalismu a postavení i úlohy proletariátu v buržoazní společnosti. Autor zde rovněž dokázal, že dělnická třída potřebuje vědeckou teorii, která by odpovídala jejím třídním zájmům, a nově vzniklou stranu. První honorář na tuto knihu věnoval Engels Karlu Marxovi, žijícímu tehdy po vyhoštění z Paříže ve vyhnanství v Bruselu bez příjmu, protože se policii musel zavázat, že nebude publikovat o aktuálních politických otázkách.

Po návratu z Anglie do rodného Barmenu bylo kvůli netajeným politickým názorům pro Engelse ovzduší v rodném domě nesnesitelné, v dubnu 1845 proto odešel za Marxem do Bruselu. V červenci a srpnu podnikli cestu do Anglie a po návratu dokončili rozsáhlý rukopis „Německá ideologie“. Žádný nakladatel však neměl odvahu jej vytisknout a poprvé byl uveřejněn až v Moskvě v roce 1932.

Ve svém rukopise kriticky zhodnotili dosud největší úspěchy pokrokového myšlení v Evropě: německou klasickou filosofii, anglickou klasickou politickou ekonomii, utopický socialismus a komunismus a francouzské učení o třídním boji. Z těchto mezinárodních vědeckých pramenů čerpali poznatky pro vědecký komunismus, jímž dali mezinárodní dělnické třídě vědecký světový názor.

Dokázali, že výroba materiálních statků tvoří základnu a východisko historického vývoje. Filosofické, historické a jiné údaje, stejně jako právní a politické vztahy nebo státní formy mají své kořeny v ekonomických podmínkách. „Vědomí neurčuje život, nýbrž život určuje vědomí,“ prohlásili v „Německé ideologii“.

Objasnili zde také podmínky sociální revoluce a úlohu proletariátu – dobýt politickou moc. Organicky spojili dialektiku s materialismem, čímž vznikl dialektický materialismus – kvalitativně nová filosofie – a její aplikací na lidskou společnost a její dějiny historický materialismus – kvalitativně nové pojetí dějin.

Počátkem roku 1846 založili Marx a Engels s několika přáteli v Bruselu Komunistický korespondenční výbor, spojující německé, francouzské a anglické socialisty. Několikrát rozeslali oběžníky, takzvané okružní dopisy, v nichž se vypořádali s nevědeckými názory ve Svazu spravedlivých.

V srpnu 1846 odjel Engels z pověření bruselského výboru na rok do Paříže, aby pomohl tamním členům Svazu spravedlivých překonat názory „pravých“ socialistů, proklamujících třídní smír místo třídního boje.

Koncem ledna 1847 přijali Marx a Engels nabídku stát se členy Svazu spravedlivých. Engels se v červnu 1847 zúčastnil sjezdu Svazu spravedlivých v Londýně, kde bylo přítomno asi 12-15 delegátů. Sjezd přijal organizační principy, později označené jako demokratický centralismus, a delegáti se usnesli přejmenovat jej na Svaz komunistů a místo starého nejasného hesla „Všichni lidé jsou bratři!“ vyhlásili nové bojové heslo „Proletáři všech zemí, spojte se!“ Engels napsal návrh programu, pojmenovaný „Návrh komunistického vyznání víry“. Po návratu do Paříže se stal členem pařížského krajského byra Svazu.

V srpnu 1847 založili Marx s Engelsem v Bruselu Německý dělnický spolek, legální organizaci podléhající vlivu tajně působících místních obcí Svazu komunistů. Měl asi 100 členů. Získali vliv na demokratický list „Deutsche-Brüsseler Zeitung“, který se nakrátko stal orgánem Svazu, a do února 1848 v něm zveřejnili přes 20 článků. V Bruselu pomáhali založit Demokratické sdružení, spojující proletářské revolucionáře s buržoazními a maloburžoazními demokraty. Jedním z místopředsedů se stal Bedřich Engels, po odjezdu do Paříže ho nahradil Karel Marx.

Z pověření pařížského krajského byra vypracoval Engels nový návrh programu, nazvaný „Zásady komunismu“. Na 2. sjezdu Svazu komunistů v listopadu 1847 byl Bedřich Engels zvolen tajemníkem. Sjezd uložil Marxovi s Engelsem, aby vypracovali teoretický a praktický program strany určený pro veřejnost. V únoru 1848 byl vydán jako „Manifest Komunistické strany“, který měl 23 stran. Jména autorů nebyla uvedena.

Během několika týdnů byly vytištěny tisíce výtisků a pořízen překlad z němčiny do angličtiny, francouzštiny, španělštiny, italštiny, polštiny, dánštiny a švédštiny. Komunistický manifest zůstal až do dnešní doby nejdůležitějším programovým dokumentem mezinárodního revolučního dělnického hnutí.

(Konec 1. části)

Profilový obrázek
O autorovi

Komentáře

comments

Social Share

  • google-share

Právní poradna

Zápis závazku prodat v budoucnu nemovitost do katastru

28 září, 2021

Minusové hodiny - nepravidelně rozvrhovaná pracovní doba

27 září, 2021

Má zaměstnavatel nárok na náhradu při vracení pracovní pomůcky?

15 srpna, 2021

Odkazy

Nadcházející akce

  • Momentálně nejsou naplánované žádné akce
AEC v1.0.4

Kalendář akcí

AEC v1.0.4

Štítky

Afrika Akce Amerika Antifašizmus Antikapitalismus Antirasizmus Armáda Asie Blízký východ Česká politika čína Ekologie Ekonomika Evropa Evropská unie Filosofie Historie imperialismus Kultura Latinská Amerika Levá perspektiva Levice Liberec Média Německo Odbory a pracoviště Palestina Politika Potraviny Praha Protivládní hnutí Rozhovor Rusko Školství Socialismus Sociální otázky Společnost Spravedlnost Svět Ukrajina válka Vězeňství Z domova Zdravotnictví Ženy a gender

Video

Levá Perspektiva o.s.

Občanské sdružení na obranu sociálně vyloučených, upozaděných a
diskriminovaných lidí včetně prevence sociální exkluze. Provozujeme
levicový, informačně-publicistický web a internetovou právní poradnu.
Aktivně vystupujeme proti fašismu, rasismu, homofobii a všem formám
diskriminace.

Aktuální články

20 let od americké války v Iráku – ohlédnutí

22 března, 2023

Na konferenci Budoucnost demokratické Ukrajiny v Kodani zazněl hlas ukrajinské levice

21 března, 2023

Zrada na Julianu Assangeovi

21 března, 2023

Návštěva Si Ťin-pchinga v Rusku a 12bodový čínský plán na mírovou dohodu s Ukrajinou

20 března, 2023

Mexiko, Kolumbie a Kuba vytvoří regionální agenturu pro zdravotnické vybavení

19 března, 2023

Archivy

  • Březen 2023
  • Únor 2023
  • Leden 2023
  • Listopad 2022
  • Říjen 2022
  • Září 2022
  • Srpen 2022
  • Červenec 2022
  • Červen 2022
  • Květen 2022
  • Duben 2022
  • Březen 2022
  • Únor 2022
  • Leden 2022
  • Prosinec 2021
  • Listopad 2021
  • Říjen 2021
  • Září 2021
  • Srpen 2021
  • Červenec 2021
  • Červen 2021
  • Květen 2021
  • Duben 2021
  • Březen 2021
  • Únor 2021
  • Leden 2021
  • Prosinec 2020
  • Listopad 2020
  • Říjen 2020
  • Září 2020
  • Srpen 2020
  • Červenec 2020
  • Červen 2020
  • Květen 2020
  • Duben 2020
  • Březen 2020
  • Únor 2020
  • Leden 2020
  • Prosinec 2019
  • Listopad 2019
  • Říjen 2019
  • Září 2019
  • Srpen 2019
  • Červenec 2019
  • Červen 2019
  • Květen 2019
  • Duben 2019
  • Březen 2019
  • Únor 2019
  • Leden 2019
  • Prosinec 2018
  • Listopad 2018
  • Říjen 2018
  • Září 2018
  • Srpen 2018
  • Červenec 2018
  • Červen 2018
  • Květen 2018
  • Duben 2018
  • Březen 2018
  • Únor 2018
  • Leden 2018
  • Prosinec 2017
  • Listopad 2017
  • Říjen 2017
  • Září 2017
  • Srpen 2017
  • Červenec 2017
  • Červen 2017
  • Květen 2017
  • Duben 2017
  • Březen 2017
  • Únor 2017
  • Leden 2017
  • Prosinec 2016
  • Listopad 2016
  • Říjen 2016
  • Září 2016
  • Srpen 2016
  • Červenec 2016
  • Červen 2016
  • Květen 2016
  • Duben 2016
  • Březen 2016
  • Únor 2016
  • Leden 2016
  • Prosinec 2015
  • Listopad 2015
  • Září 2015
  • Srpen 2015
  • Červenec 2015
  • Červen 2015
  • Květen 2015
  • Duben 2015
  • Březen 2015
  • Únor 2015
  • Leden 2015
  • Prosinec 2014
  • Listopad 2014
  • Říjen 2014
  • Září 2014
  • Srpen 2014
  • Červenec 2014
  • Červen 2014
  • Květen 2014
  • Duben 2014
  • Březen 2014
  • Únor 2014
  • Leden 2014
  • Prosinec 2013
  • Listopad 2013
  • Říjen 2013
  • Září 2013
  • Srpen 2013
  • Červenec 2013
  • Červen 2013
  • Květen 2013
  • Duben 2013
  • Březen 2013
  • Leden 2013
  • Prosinec 2012
  • Listopad 2012
  • Říjen 2012
  • Září 2012
  • Srpen 2012
  • Červenec 2012
  • Červen 2012
  • Květen 2012
  • Duben 2012
  • Březen 2012
  • Únor 2012
  • Únor 2010
  • Leden 2010
  • Prosinec 2009
  • Listopad 2009

Štítky

Afrika Akce Amerika Antifašizmus Antikapitalismus Antirasizmus Armáda Asie Blízký východ Bydlení Ekologie Ekonomika Evropa Evropská unie Filosofie Historie imperialismus Kultura Latinská Amerika Levice Levá perspektiva Liberec Média Odbory a pracoviště Palestina Politika Potraviny Praha Protivládní hnutí Rozhovor Rusko Socialismus Sociální otázky Společnost Spravedlnost Svět Ukrajina válka Vězeňství Z domova Zdravotnictví Česká politika čína Školství Ženy a gender
© 2013 Levá perspektiva, o.s. Všechna práva vyhrazena.