Albert Einstein a Stephen Hawking o kapitalismu
Albert Einstein (1879-1955) a Stephen Hawking (1942-2018), dva z nejpozoruhodnějších vědců 20. století, dva géniové teoretické fyziky, kteří definovali naše chápání vesmíru, se podělili o své myšlenky na vykořisťovatelský systém — kapitalismus. Einstein tak učinil v roce 1949 prostřednictvím rozsáhlého článku na obranu socialismu v Monthly Review a Hawking v roce 2015 v odpovědi na otázku o umělé inteligenci:
ALBERT EINSTEIN
„Ekonomická anarchie kapitalistické společnosti tak, jak existuje dnes, je podle mého názoru skutečným zdrojem zla. Vidíme před sebou obrovskou komunitu producentů, jejichž členové se neustále snaží připravit jeden druhého o plody své kolektivního práce — ne násilím, ale celkově ve věrném souladu s právně stanovenými pravidly.“
„Soukromý kapitál má tendenci se koncentrovat v několika málo rukou, částečně kvůli konkurenci mezi kapitalisty a částečně proto, že technologický rozvoj a zvyšující se dělba práce podporuje vytváření větších výrobních jednotek na úkor menších. Výsledek tohoto vývoje je oligarchie soukromého kapitálu, jejíž obrovskou moc nemůže účinně kontrolovat ani demokraticky organizovaná politická společnost, což je pravda, protože členové zákonodárných orgánů jsou vybíráni politickými stranami, z velké části financovanými nebo jinak ovlivňovanými soukromými kapitalisty, kteří pro všechny praktické účely oddělují voliče od zákonodárné moci. Důsledkem je, že zástupci lidu ve skutečnosti dostatečně nechrání zájmy neprivilegovaných vrstev obyvatelstva. Navíc za stávajících podmínek soukromí kapitalisté nevyhnutelně přímo či nepřímo kontrolují hlavní zdroje informací (tisk, rozhlas, vzdělávací systém). Pro jednotlivého občana je tedy nesmírně obtížné a ve většině případů zcela nemožné dospět k objektivním závěrům a inteligentně využívat svá politická práva.“
„Situaci panující v ekonomice založené na soukromém vlastnictví kapitálu tedy charakterizují dva hlavní principy: za prvé, výrobní prostředky (kapitál) jsou v soukromém vlastnictví a vlastníci s nimi nakládají, jak uznají za vhodné; za druhé, pracovní síla je volná. V tomto smyslu samozřejmě neexistuje nic takového jako čistá kapitalistická společnost. Zejména je třeba poznamenat, že dělníkům se dlouhými a lítými politickými boji podařilo zajistit poněkud vylepšit podmínky „svobodné práce“ pro určité kategorie pracovníků. Ale jako celek se současná ekonomika příliš neliší od „čistého“ kapitalismu.“
„Motiv zisku ve spojení s konkurencí mezi kapitalisty je zodpovědný za nestabilitu v akumulaci a využití kapitálu, která vede ke stále závažnějším krizím.“
— Výňatky z Einsteinova článku „Proč socialismus?“, Monthly Review, květen 1949.
STEPHEN HAWKING
„Pokud stroje vyrobí vše, co potřebujeme, bude výsledek záviset na tom, jak jsou věci distribuovány. Každý si může užít život v luxusním volnu, pokud je strojem vyrobené bohatství sdíleno, nebo většina lidí může skončit v naprosté bídě, pokud majitelé strojů úspěšně zalobují proti přerozdělování bohatství.“
— Na „Reddit Ask Me Anything“, říjen 2015.
Převzato z: http://www.idcommunism.com/