Americký Nejvyšší soud připravil ženy o celonárodní základní právo na interrupce
V pátek 24. června rozhodl Nejvyšší soud Spojených států amerických poměrem 6 ku 3, o zrušení historického rozhodnutí Roe v. Wade, čímž byly ženy oloupeny o celostátní právo na podstoupení interrupcí. Toto rozhodnutí přichází téměř dva měsíce poté, co 2. května z neznámého zdroje unikl návrhu rozhodnutí do Politico.
Rozhodnutí bylo součástí případu Dobbs v. Jackson Women’s Health Organization, který byl protestem proti zákonu státu Mississippi zakazujícímu potraty po 15 týdnech těhotenství bez výjimky i pro znásilnění a incest. Zákon nebyl nikdy uveden v platnost, protože byl pozastaven u soudů, když rozhodnutí Planned Parenthood v. Casey z roku 1992 chránilo právo na potrat před uplynutím 24 týdnů. Dnešní rozsudek potvrzuje platnost zákona státu Mississippi.
Rozhodnutí Dobbs ruší rozhodnutí Roe a Casey. Roe v. Wade byl historický rozsudek z roku 1973, který poprvé zavedl federální ochranu práva ženy na umělé přerušení těhotenství. Roe byla výsledkem desetiletí feministického organizování skupin, jako je skupina Redstockings v New Yorku nebo „Jane“, podzemní potratová služba, která poskytovala bezpečné interrupce tisícům žen. Rozhodnutí z roku 1992 Planned Parenthood versus Casey sice oslabilo ochranu práva na interrupce v rozhodnutí Roe, ale v celku potvrdilo právo žen na potrat.
Zvrácení Roe okamžitě zbavuje ženy ve více než tuctu států práva na interrupce. Od rozhodnutí Roe přijalo 13 států „pohotové zákony“, zákony, které stanoví, že zakážou potraty okamžitě poté, co bude zrušena federální ochrana vyplývající z rozhodnutí Roe. Analýza Guttmacherova institutu předpovídá, že pohotové zákony v kombinaci se stávajícími zákazy potratů v zákonech jednotlivých států, které Roe pozastavil, znamenají, že 26 států pravděpodobně brzy nebo okamžitě interrupce zcela zakáže. Pravicové skupiny, povzbuzené nedávnými útoky na práva na potrat, navrhly legislativu tak extrémní, jako je kriminalizace pouhé diskuse o potratech.
72 % lidí ve Spojených státech je proti zvrácení Roe. Veřejné mínění však nemá na rozhodnutí Nejvyššího soudu žádný vliv, protože všech devět soudců u soudu je nevolených a slouží doživotně. Mnoho organizací sociálních hnutí volá nejen po ochraně práva na interrupce, ale také po zrušení Nejvyššího soudu s odkazem na nedemokratický charakter této instituce.
„Dnešní rozsudek dokazuje, že Nejvyšší soud neexistuje, aby chránil práva amerického lidu, neexistuje, aby podporoval a chránil rovnost a ústavní práva,“ řekla Elizabeth Birrielová, feministická aktivistka a šéfredaktorka Breaking the Chains. „Existuje proto, aby prosazoval agendu reakční pravice.“
„Jen doufám, že to lidi neodradí od boje,“ pokračovala. „Doufám, že lidé využijí svoji zlobu, svůj hněv k tomu, aby přešli do protiútoku a do revolučního boje a spojili se napříč všemi hnutími v boji za lepší svět.“
Převzato z: https://peoplesdispatch.org/