Americký Sbor volitelů chrání zájmy velkého kapitálu
3. listopadu proběhly ve Spojených státech prezidentské volby. Výsledky dosud nebyly potvrzeny, ale hlasování se již zapsalo jako snad nejspornější v historii země. Zeptali jsme se politického aktivisty z New Yorku, Grega Butterfielda na komentář k proběhu této skandální kampaně.
Americký volební systém je zastaralý. Dokonce i účastníci volebního procesu to říkají. Není už čas na reformu?
Rozhodně ano! Sbor volitelů je reliktem otroctví a měl být zrušen již dávno spolu s touto odpornou institucí. Ale kapitalistická vládnoucí třída ve Spojených státech v něm našla užitečný nástroj, aby zabránila každému skutečnému zástupci zájmů pracujících a utlačovaných stát se prezidentem. Jak Republikáni tak Demokraté jsou k systému loajální a mají z něj prospěch.
Biden již dosáhl 270 hlasů volitelů, které potřebuje, aby se stal prezidentem. Nad výsledkem se ale stále vznáší pochyby, protože Trump využívá výhod svého úřadu a přežilého amerického volebního systému. Trump poskládal Nejvyšší soud, nevolený orgán doživotně jmenovaných osob, ze svých ideologických stoupenců. Tři ze současných členů Nejvyššího soudu pomohli Georgi W. Bushovi ukrást prezidentské volby v roce 2000. Sbor volitelů je také otevřený manipulacím.
Mnoho lidí ve světě a dokonce ani u nás doma nechápe, že Sbor volitelů je dobrý pro mocné a bohaté. Sbor volitelů byl původně vytvořen v zájmu otrokářů z Jihu USA a dnes stále slouží v podobném duchu zájmům velkého kapitálu a bělošské nadvlády. Menší a více bělošské státy s malým počtem pracujících mají ve Sboru volitelů mnohem více moci, zatímco velké státy s velkou koncentrací pracujících všech národností ji mají mnohem méně.
Samotná skutečnost, že dnes musíme řešit otázku, kdo vlastně vyhrál volby, ukazuje, jak je celý tento systém směšný. Na počet hlasů jednotlivých občanů získal Biden o více než 4 miliony hlasů víc než Trump. Výsledek voleb ale záleží na několika stovkách tisíc hlasů z několika málo států.
Proč je země s tak nedokonalým volebním systémem považována za model demokracie, který během voleb diktuje „pravidla hry“ jiným státům?
Americká demokracie je a vždycky byla pouhou fikcí sloužící k ospravedlnění ekonomické a vojenské nadvlády USA nad jinými státy. Je to příběh určený k zmatení domácí veřejnosti, aby podporovala brutální americké války, sankce a hospodářské vykořisťování. A místní vládnoucí třídy jiných zemí loajálně sloužících Spojeným státům tuto fikci využívají ve svůj prospěch.
Například fašistický převrat z minulého roku proti bolívijskému prezidentovi Evo Moralesovi se snaýžil schovat do hávu demokracie amerického stylu. Naštěstí bolívijský lid dal světu jasnou lekci ze skutečné demokracie, když nyní tento převrat zcela odmítl.
Ursula Gaceková, hlava Pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) pro sledování prezidentských voleb v USA, již prohlásila, že současné volby se odehrály bez větších pochybení. Zároveň zástupci OBSE neměli v 18 státech USA vůbec přístup k volebním místnostem. Je toto možné srovnávat s pozorností věnovanou mezinárodními organizacemi volbám v jiných státech?
OBSE původně zamýšlela vyslat k monitorování voleb v USA 500 pozorovatelů. Toto číslo bylo sníženo na pouhých 30, protože Trumpova vláda jednak pozorovatelům neprodloužila standardní pozvání a zadruhé mezi lidmi panovala obava z nekontrolovaného šíření pandemie v USA.
Samozřejmě, že je směšné, když USA trvají na velkém počtu pozorovatelů v jiných zemích, zatímco jejich vlastní vláda skoro nikoho nepozve. Stejně tak ale nečekáme od OBSE, která je napojená na evropské imperialisty, že by se dopustila jakékoliv vážnější kritiky amerického spojence.
Rád bych upozornil, že mnohem vážnější výzvu po vyslání mezinárodních pozorovatelů voleb učinilo Hnutí 12. prosince, skupina černošského osvobození s pozorovatelským statusem při OSN. Tato skupina vyzvala generálního tajemníka OSN, aby do USA pozval pozorovatele z Africké unie a Karibské komunity (CARICOM), kteří by se zaměřili na monitorování hrozby potlačování voličů. Bohužel, ale ne překvapivě, OSN se k tomu nijak nepostavila.
Objevily se zprávy, že bezpečnostní opatření přijatá kvůli koronavirové infekci byla tak přísná, že se někteří pozorovatelé se v Michiganu nemohli dostat do volebních místností. Pokud by k takové situaci došlo například v Rusku, všechny mezinárodní organizace by okamžitě křičely o volebním podvodu.
Tato otázka má dvě stránky. Ano, počet pozorovatelů byl omezený (pro obě strany) v Michiganu i na dalších místech kvůli obavám z pandemie. Ale republikánští pozorovatelé v Detroitu, například, se snažili narušit sčítání hlasů tím, že vytopili budovu, pokřikovali na členy volebních komisí, odmítali nosit roušky apod. Tato taktika Trumpových stoupenců musí být dobře známá každému, kdo studoval rozbíječské akce ukrajinského Majdanu a jiné „barevné revoluce“ s fašistickým nádechem.
A stejně tak je pravda, že Spojené státy by pokrytecky odsoudily volby v každé zemi na seznamu svých cílů, pokud by přijala stejná opatření jako ony samy. A to platí, ať už by v Bílém domě seděl Demokrat nebo Republikán, Trump nebo Biden.
Pojďme ještě pokračovat v té analogii. Třeba v San Franciscu získal Joe Biden 86 % hlasů a v hlavním městě District of Columbia 92,6 % hlasů. Přitom, když Putin nebo Lukašenko získávají 70-80 % hlasů, je to považováno za známku podvodu. Nemáme tu co dělat s dvojím metrem?
Je to do očí bijící dvojí metr. Americký imperialismus často lže o volbách v jiných zemích, aby vyvolal pochyby o státech, které považuje za své soupeře nebo nepřátele a získal výhody na světové scéně. Zároveň je ale třeba uznat, že ve velkých amerických městech, kde se koncentruje mnohonárodnostní dělnická třída, skutečně došlo k masovému odmítnutí Trumpa. Washington, D.C. je většinově černošské město, které bylo Trumpovou administrativou brutálně šikanováno. Proto ta volba není moc překvapivá.
Může se to zdát být řečnická otázka, ale proč Alexej Navalny mlčí o porušování pravidel v USA? Proč Transparency International volá po přepočítávání hlasů v Gruzii ale ne ve Spojených státech?
Navalny, Transparency International a jim podobní existují proto, aby sloužili zájmům imperialismu. Pokud by to mysleli vážně, přidali by se k výzvě lidových organizací v USA, aby došlo k vyslání mezinárodních volebních pozorovatelů chránících práva černochů a dalších příslušníků pracující třídy, kteří čelí potlačování volebního práva a fašistickým hrozbám. Ale tohle není jejich role – existují proto, aby pomáhali americké, britské a evropské vládnoucí třídě chránit její zájmy, a to bez ohledu na to, kdo bude sedět v Bílém domě.
(Konec 1. části)