Antifašistický kulatý stůl jako protiváha „Mezinárodního ruského konzervativního fóra“
11. září 2016 se z iniciativy petěrburské pobočky Sjednocené komunistické strany (OKP) konal v městě na Něvě kulatý stůl nad tématem „význam antifašismu“. Účastníci tohoto kulatého stolu diskutovali široké spektrum otázek vztahujících se k projevům ultrapravice v moderním Rusku, bývalém Sovětském svazu a rovněž v zemích Evropské unie. Široká diskuse se vedla o otázce třídní povahy fašismu, o velmocenském šovinismu v Ruské federaci, na Ukrajině a v Kazachstánu, o původu a vyhlídkách parlamentních krajně pravicových stran v Evropě, o masové migraci pracujících a krizi moderního neoliberálního modelu rozvoje a rovněž o správných cestách, jak se nebezpečí krajní pravice postavit.
Kulatého stolu se zúčastnili zástupci akademického světa (zejména ze Svazu vědců St. Petěrburgu) a mnoho aktivistů levicových organizací (OKP, Mezinárodní marxistická tendence, Ruská sjednocená dělnická fronta, Ruská komunistická dělnická strana). S vřelým přijetím se setkaly příspěvky soudruhů Alexeje Šachnina (koordinátora Levé fronty, který nyní žije v politickém exilu ve Švédsku), Alexeje Albu (koordinátora ukrajinského svazu Borotba dnes rovněž žijícího v politické emigraci v Rusku) a Olzhase Kozhachmeta (zástupce kazašského klubu „Resentiment“ z Almaty) přednášené jako video.
Prezentace a úvody k diskusím uvedli učitelé a univerzitní studenti, doktoři, kandidáti věd, historici, sociologové a psychologové. Účastníci našli naprostou shodu v jedné věci: úspěšný boj proti krajní pravici vyžaduje silné levicové (a tedy antifašistické) hnutí sjednocené nejen na národní ale i na mezinárodní úrovni.
Bezprostředním důvodem pro svolání stolu bylo čelit záměru organizátorů tzv. „Mezinárodního ruského konzervativního fóra“ svolat nové setkání v listopadu 2016. Připomeňme si, že prvního takového fóra svolaného do St. Petěrburku v březnu 2015 se společně zúčastnili zástupci pravicových, nacionalistických a neofašistických sil z celého Ruska a Evropy. Patřil k nim například David Griffin, bývalý předseda Britské národní strany, nebo Udo Voigt, europoslanec a bývalý předseda neonacistické Národnědemokratické strany Německa (NPD) a své zástupce zde měl i bulharský Útok, srbská Radikální strana, Švédská strana nebo řecký Zlatý úsvit. Organizátorem byla ruská strana Rodina a celá akce se konala s tichou záštitou vicepremiéra Ruské federace Dmitrije Rogozina.
Organizátoři antifašistického kulatého stolu se domluvili na tom, že budou všemožně poukazovat na krajně pravicovou povahu „Konzervativního fóra“ a pokud to jen bude možné, zorganizují proti němu protidemonstrace. Jak oficiálním úřadům, tak podporovatelům těchto „fór“ bude dáno jasně najevo, že jejich snahy změnit město-hrdinu Leningrad na „ruskou nacionalistickou metropoli“ neprojdou nepovšimnuty.
Zdroj: http://ucp.su/category/news/589-v-gorode-na-neve-sostoyalsya-kruglyj-stol-aktualno/