Antikapitalistický kemp se vydařil
Levá perspektiva připravila před dvěma týdny letní Antikapitalistický kemp. Jak se vydařil?
Letošní Antikapitalistický kemp na Liberecku určitě považuji za vydařenou akci. Podařilo se naplnit jeho hlavní myšlenku být místem přátelského diskusního setkání (nejen) české radikální levice. Na kempu se společně setkali a bavili například aktivisté SPaS, Socialistické solidarity, iniciativy ProAlt, Food not bombs, členové KSČM i Stany zelených. Program se vesměs vydařil a přálo nám i počasí. Osobně mám ale vždycky největší radost z nadšených reakcí těch, kteří byli na Antikapitalistickém kempu poprvé.
Kolik bylo účastníků, jaká témata se diskutovala či přednášela?
Na letošní kemp dorazilo 55 účastníků, pokud počítám pouze ty, kteří se zdrželi alespoň na jednu noc, což je o něco více než vloni či předloni. Témat zazněla celá řada, od pvní světové války a její stopy v dějinách přes palčivou problematiku sociálního bydlení a obranu veřejného prostoru před expanzí developerů až po participativní rozpočet. A další témata si našli sami účastníci v neformálním popovídání u táboráku. Ale pozor, kemp nežil jen přednáškami, své místo tu měl také zábavný kvíz, promítání fotek ze starších akcí, výlet do krásné okolní přírody nebo nácvik sebeobrany.
Kdo byli přednášející? Jedná se o vaše dlouhodobé spolupracovníky? Podle čeho jste je vybírali či oslovovali?
Řada přednášejících patří k členkám a členům Levé perspektivy, další řečníky dodali spoluorganizátoři kempu, kterými letos byly Socialistická solidarita a Alternativa zdola. Ale prostor samozřejmě dostali i další účinkující, ať už staří známí či nováčci, o nichž jsme byli přesvědčeni, že mají k danému tématu co říci.
Přijel někdo na kemp, kdo vás překvapil, nebo nějaký zajímavý nováček?
Ano, překvapením a nováčkem na kempu byl určitě Eoghan MacBairde z Irska, který na kempu velmi poutavě a osobitým stylem promluvil jednak o irské levici a také o situaci v Gaze. Vedle něj a také vedle tradiční účasti přátel z Německa zastupoval zahraniční levici také Pietor Biello, který hovořil o represi proti komunistům v Polsku.
Čím se může Levá perspektiva pochlubit za uplynulý rok?
V loňském roce jsme se věnovali několika tématům, z nichž bych určitě zmínil boj proti rasismu a fašismu v podobě účasti na blokádách neonacistických pochodů a na protestních shromážděních proti DSSS a také angažování se ve věci pošlapávaných práv zaměstnanců České pošty. Vedle toho jsme vydali řadu článků i publikací, konali veřejné diskuse (např. o Latinské Americe), zapojili se do kampaně za nepodmíněný základní příjem a vrcholnou akcí pak byl tradičně opět Antikapitalistický kemp.
Jak hodnotíte zmrazení jednání ČSSD se zástupci církví? Je otřesný případ obce Hradištko, která nebude mít v důsledku tzv. církevních restitucí prakticky žádný obecní majetek.
Myslím, že celé tzv. vyjednávání vládní koalice s církvemi bylo od počátku odsouzeno k neúspěchu, resp. dost možná předem připraveno jako zastírací manévr, aby se ČSSD vykroutila z plnění svých předvolebních slibů. Nyní se prý jednání chopily kraje pod vedením hejtmana Haška, ale nevidím, že by se s tím nějak hnulo. Odmítnutí návrhu poslanců KSČM na projednání nesrovnalostí ve vydávání majetku na půdě sněmovny považuji za další důkaz věrolomnosti vedení ČSSD vůči svým voličům i velké většině české veřejnosti, která se proti církevní zlodějně staví.
Jak hodnotíte trestání Ruska sankcemi, které se však jako bumerang vracejí i na země EU, tedy i k nám?
Zavádění sankcí je další kapitolou v soupeření mezi velmocemi, které se v posledních letech projevuje rostoucí konfrontační tendencí (Libye, Sýrie). Sankce nepochybně zasáhnou jak země EU, tak Rusko, poškodí vztahy těchto států a znepříjemní život normálních lidí, ať už jako spotřebitelů, nebo z hlediska možné ztráty pracovních míst. Posílí také nacionalisty a xenofoby na obou stranách hranic.
V současné době eskalují válečné střety, trpí obrovské množství lidí – a přitom vzpomínáme 100 let od první světové války. Lidstvo je nepoučitelné?
Války jsou, jak víme, pokračováním politiky jinými prostředky. Války nejsou v zájmu obyčejných, neprivilegovaných lidí. Stojí za nimi zájmy jednotlivých finančních skupin, korporací a jim poplatných politických elit, ale především celá zvrácená predátorská logika kapitalismu s jeho bojem o suroviny, odbytiště a maximalizaci zisku. To bohužel platí dnes jako před sto lety, a proto i náš úkol zůstává stejný – porazit kapitalismus a začít řešit skutečné problémy lidstva, jako je světová chudoba a nerovnost nebo pokračující ničení životního prostředí.
Článek přebrán z webu Haló Noviny.