Britský ministr zahraničí Johnson: Podporujeme odstranění Assada, ne obnovu Sýrie
Britský ministr zahraničí Boris Johnos vydal prohlášení, že Spojené státy nemají v úmyslu podporovat obnovu Sýrie do té doby, co syrský prezident Bashar al-Assad zůstane u moci.
Bývalý starosta Londýna učinil tyto poznámky během schůzky s národy, které během občanské války v Sýrii podporovaly protiasadovské síly. Schůzka se odehrála v pondělí na okraj summitu Valného shromáždění OSN v New Yorku. Johnson dokonce prohlásil, že Spojené království nejen odmítnou po skončení války poskytnout Sýrii jakoukoliv rozvojovou pomoc na její rekonstrukci, ale že stejný krok učiní i všechny další státy, které v minulosti podporovaly syrské „umírněné“ rebely, jmenovitě Spojené státy, Francie, Saudská Arábie a Turecko, které všechny vyslaly své zástupce na zmíněnou schůzku, kde Johnson hovořil.
„Věříme, že jedinou cestou vpřed je pokračování politického procesu a jasný vzkaz Íráncům, Rusku a Assadově režimu, že my a ani další skupiny zastávající naše názory nebudeme podporovat rekonstrukci Sýrie do té doby, než se tento politický proces, tedy konkrétně naplnění rezoluce 2254 o předání moci Assadem, uskuteční,“ prohlásil Johnson.
Je ovšem zajímavé, že rezoluce OSN 2254, která byla přijata v roce 2015, se o odstranění Assada od moci v protikladu k Johnsonově interpretaci vůbec nezmiňuje.
Johnsonovo prohlášení se navíc zdá být v protikladu k dřívějším prohlášením zástupců dalších, původně protiassadovských států. Jednající tajemník amerického ministerstva zahraničí pro Blízký východ David Satterfield například dříve prohlásil, že „aby došlo k mezinárodní účasti při rekonstrukci Sýrie, musí dojít na politická jednání,“ což podle všeho podporovalo Ruskem zprostředkovaná mírová jednání, která v současnosti probíhají v Astaně.
Turecko, dříve jeden z hlavních sponzorů syrské „umírněné“ ozbrojené opozice, v srpnu rovněž oznámilo, že svoji podporu syrským opozičním skupinám ukončuje, a společně s Íránem, Ruskem a syrskou vládou souhlasilo s účastí na zajištění deeskalačních zón v Sýrii. Dokonce i Saudská Arábie se podle všeho odklání od dřívějšího úsilí odstranit Assada od moci, jak naznačují nejnovější série diplomatických rozhovorů mezi Saudskou Arábií a Ruskem.
Sýrie se potácí v občanské válce již od března 2011. Protivládní skupiny rebelů a ozbrojených organizací obdržely obrovskou finanční a logistickou pomoc od několika monarchií v Perském zálivu a od západních mocností s cílem odstranit Assadovu vládu. Syrská občanská válka si vyžádala na 400 tisíc lidských životů a několik milionů uprchlíků.
S tím, jak syrská vláda dosáhla nad řadou ozbrojených a teroristických skupin nových a nových vítězství, došlo v režii Ruska, Íránu a Turecka na jednání v kazašské metropoli Astaně, kde se již dosáhlo významného pokroku při hledání mírového řešení konfliktu.