CIA a exministr Pompeo před soudem za sledování návštěv Juliana Assange
V pondělí podala skupina amerických právníků a novinářů žalobu v jižním okrese New Yorku na Ústřední zpravodajskou službu (CIA) a jejího bývalého ředitele Mika Pompea za odposlouchávání jejich rozhovorů s Julianem Assangem v době, kdy byl v azylu na ekvádorském velvyslanectví v Londýně.
Žaloba tvrdí, že Pompeo – který stál v čele CIA v letech 2017 až 2018, než byl Donaldem Trumpem jmenován ministrem zahraničí – dohlížel a řídil mimořádnou kampaň nezákonné špionáže na Assangeovy právníky a další lidi na ambasádě.
„Ústava USA chrání americké občany před přehnaným zásahem vlády USA, i když se aktivity odehrávají na cizí ambasádě v cizí zemi,“ řekl Richard Roth, právník, který je součástí skupiny žalobců, mezi něž patří také novináři Charles Glass a John Goetz a advokátky Margaret Kunstlerová a Deborah Hrbeková.
„Měly by existovat sankce, dokonce až po zamítnutí těchto obvinění nebo stažení žádosti o vydání v reakci na tyto nehorázně protiústavní aktivity,“ řekl podle agentury AA.
V letech 2012 až 2019 se Assange uchýlil na ekvádorské velvyslanectví v Londýně. V dubnu 2019 ho však britské úřady zatkly na základě příkazu k vydání z Washingtonu. Stalo se tak poté, co ekvádorský prezident Lenin Moreno odebral Assangeovi status politického azylu.
Od té doby je Assange v britském přísně střeženém vězení. Americké úřady ho viní ze zločinů souvisejících s dokumenty uniklými na WikiLeaks, ve kterých odhaloval zneužívání páchané americkými vojáky ve válkách v Iráku a Afghánistánu.
Špionážní akce na ambasádě by měla provádět španělská společnost Undercover Global, která měla na starosti soukromou bezpečnost ambasády. Tato společnost a její majitel David Morales byli rovněž žalováni.