Čína aktivně pomáhá Africe budovat její zemědělství
Čína a Afrika dosáhly v posledních 10 letech plodných výsledků v zemědělském sektoru, uvedli v pátek zástupci ambasád v Číně, čínští odborníci a podniky na akci zaměřené na zemědělskou spolupráci mezi Čínou a Afrikou. Poukázali také na to, že Afrika potřebuje vybudovat systematické, industrializované dodavatelské řetězce pro podporu zemědělství, což je oblast, ve které si čínská odvětví a podniky mohou vyměňovat zkušenosti a nabízet pomoc.
Od založení Fóra o spolupráci mezi Čínou a Afrikou, zejména v posledním desetiletí, přinesla zemědělská spolupráce mezi Čínou a Afrikou plodné výsledky a přinesla africkému lidu hmatatelné výhody, řekl Liu Yuxi, zvláštní zástupce čínské vlády pro záležitosti Afriky v pátek při projevu k Čínsko-africké noci sklizně.
Akce byla součástí série aktivit s názvem „Čínsko-africká zemědělská spolupráce v nové éře“ a konala se společně se salonem Food Security in Africa a China-Africa Agricultural Cooperation také v pátek.
Akce se zúčastnili rovněž diplomaté z více než 30 afrických zemí působící v Číně a zástupci mezinárodních organizací.
„Čína byla vždy obráncem světové potravinové bezpečnosti a přispěvatelem ke snižování celosvětové chudoby. Čína poskytne větší ‚čínské příspěvky‘, aby pomohla více africkým zemím realizovat Agendu OSN 2030 pro udržitelný rozvoj a Agendu 2063 Africké unie v brzké době,“ řekl Liu.
Akce se konala, když tanzanská prezidentka Samia Suluhu Hassanová uskutečnila státní návštěvu Číny. Byla první africkou hlavou státu, kterou Čína přivítala po 20. národním kongresu Komunistické strany Číny. Při setkání s Hassanovou čínský prezident řekl, že se zvláštním zaměřením na infrastrukturu „budeme nadále podporovat nové hnací síly pro spolupráci mezi Čínou a Afrikou prostřednictvím obchodu, investic a financování“.
Díky spolupráci s čínskými institucemi a podniky bylo v Africe dosaženo plodných výsledků. Například továrna na zpracování prosa postavená společností Zhongdi Overseas Agricultural Development Co v hlavním městě Burkiny Faso, Ouagadougou, pomohla zvýšit tržní poptávku po prosu, a tak motivovala farmáře k pěstování více rostlin, řekl Zhao Hanqing, zástupce generálního ředitele podniku, pro Global Times v pátek na okraji akce sklizňové noci.
„Místní obyvatelé mají jen jeden způsob, jak jíst proso, a to rozdrtit je a uvařit na pastu. Postavili jsme továrnu na zpracování prosa na sušenky, koblihy a další potraviny. Ve zpracovatelském závodě můžeme sbírat proso od místních zemědělci, což zase může podporovat další pěstování rostliny,“ řekl Zhao.
Podle Zhao se po zhruba třech letech provozu zvýšil výnos prosa v Burkině Faso z 0,65 tuny na 0,82 tuny na hektar, což znamená, že produkce prosa vzrostla celkem o 200 000 tun. „Takže tak může podnik pomoci,“ vysvětlil.
Dalším příkladem je projekt „Malá technologie, velká sklizeň“, zemědělský projekt, na který dohlíží Čínská zemědělská univerzita ve spolupráci s tanzanskou zemědělskou univerzitou Sokoine v oblasti Morogoro v Tanzanii, který pomohl tanzanským zemědělcům ztrojnásobit produkci kukuřice poskytováním pěstebních technik.
Podle statistik Zemědělské univerzity Sokoine se k polovině listopadu 2021 projekt týkal více než 1 000 místních farmářů a více než 10 000 mu (666,7 hektarů) půdy. Novou techniku využívalo také velké množství neregistrovaných farmářů.
V minulosti mohli tanzanští farmáři pěstovat pouze 1 000 až 2 000 rostlin kukuřice na mu, řekl Li Xiaoyun, předseda a profesor Čínské zemědělské univerzity a čestný děkan College of International Development and Global Agriculture, který má projekt na starosti.
Čínský výzkumný tým přijel do Tanzanie v roce 2011 a ve spolupráci s místními techniky a farmáři přišel s technikou intenzivního pěstování kukuřice na základě čínských zkušeností, která nakonec zvýšila výnosy kukuřice více než třikrát.
Projekt byl při mnoha příležitostech vybrán jako výjimečný případ osvědčených postupů v oblasti jih-jih a trojstranné spolupráce pro udržitelný rozvoj.
Nerozvinutý zemědělský sektor a překážky v přístupu na trh jsou běžnou výzvou pro zajištění potravin v Africe, řekl v pátek v salonu Winfred Ni Okai Hammond, velvyslanec Ghany v Číně.
„Africké málo rozvinuté zemědělství se vyznačuje nadměrnou závislostí na primárním nebo samozásobitelském zemědělství, nízkou úrodností půdy, významnými ztrátami potravinářských plodin před sklizní i po sklizni, minimální přidanou hodnotou a slabou diferenciací produktů a nedostatečným skladováním a konzervací potravin, což vede k významnému kolísání cen komodit,“ řekl Hammond.
„Problémem afrického zemědělství není, jak se uživit. Vazby mezi produkcí a trhy jsou v Africe často nedostatečné. Afričtí farmáři proto postrádají motivaci zvýšit svou produkci,“ sdělil pro Global Times v pátek na okraj salonu Tang Lixia, profesor a zástupce děkana College of International Development and Global Zemědělství na China Agricultural University.
Podle Tanga s tím, jak Čína pomáhá v Africe budovat infrastrukturu, jako jsou silnice a železnice, zlepšená doprava pomáhá a bude i nadále pomáhat propojovat poptávku a nabídku zemědělských produktů, což bude farmáře výrazně motivovat ke zvýšení produkce potravin.
Převzato z: https://www.globaltimes.cn/