Čína nebude vyvážet svůj rozvojový model a odmítá jej vnucovat ostatním
Nedávno skončený 20. sjezd Komunistické strany Číny (KS Číny) rozpracoval čínskou modernizaci, která nabízí inspirativní cestu pro další země. Vysocí straničtí představitelé na tiskové konferenci zopakovali, že Čína nebude vyvážet svůj model do jiných zemí. ani nebude dovážet modely z jiných zemí; každá země by měla prozkoumat svou vlastní cestu k modernizaci, která vyhovuje její vlastní situaci. K tomuto prohlášení došlo v reakci na otázky a obavy Západu ohledně toho, zda „Čína může exportovat svou ideologii nebo model rozvoje“.
Sun Yeli, zástupce vedoucího oddělení pro veřejnost Ústředního výboru KS Číny a mluvčí 20. celostátního sjezdu KS Číny, učinil tyto poznámky v pondělí po týdenním 20. celostátním sjezdu KS Číny, který proběhl v Pekingu.
K tiskové konferenci se také připojili vysocí straničtí funkcionáři Ústředního výboru KS Číny z oddělení a komisí včetně Úřadu pro výzkum politiky, Ústřední komise pro komplexní prohlubování reformy, Komise pro politické a právní záležitosti, Ústřední komise pro kontrolu disciplíny a Generální kancelář, protože představili zprávu z různých aspektů souvisejících s jejich prací, jako je ekonomický rozvoj, protikorupční kampaň a právní stát.
Čínští pozorovatelé uvedli, že západní modernizace, která je poháněna kapitalisty, stále více ukazuje své problémy a slabosti v době hlubokých změn, které svět nezažil celé století, protože nerovnoměrný rozvoj a nespravedlivé rozdělování bohatství na Západě způsobují vážné problémy, jako např. jako populismus a polarizace. V mezinárodním měřítku některé západní modernizované velmoci podkopávají globalizaci prostřednictvím protekcionismu a unilateralismu, snaží se „oddělit“ od jiných nezápadních velmocí, a dokonce podněcovat regionální konflikty, aby prosadily konfrontaci bloků.
Uprostřed této znepokojivé situace a nebezpečného trendu svět potřebuje alternativu k realizaci modernizace a Čína ji světu nabízí. Je naprostý nesmysl dezinterpretovat čínský záměr jako „export vlastního rozvojového modelu“, uvedli pozorovatelé.
Čína se nikdy nebude chovat jako některé západní země tím, že bude ostatní nutit přijmout její ideologii jako „jedinou správnou odpověď“, a pokud bude Západ považovat koncept „čínské modernizace“ za nepohodlný a urážlivý, znamená to, že Západ je čím dál méně sebevědomý, řekli odborníci.
Alternativní cesta k modernizaci
Na otázku, zda vyjádření, že „čínská cesta nabízí novou volbu pro dosažení modernizace“ (což je formulace použitá ve zprávě na 20. sjezdu KS Číny), znamená, že Čína hodlá exportovat svůj model rozvoje do jiných zemí, Sun řekl, že ačkoli modernizace je běžnou snahou lidí všech zemí, neexistuje jednotný model, jak takového cíle dosáhnout.
Čínská modernizace sdílí podobnosti s cestou jiných zemí k modernizaci a má své vlastní charakteristiky, řekl Sun s tím, že obrovská populace Číny znamená, že země nemůže jednoduše kopírovat modely jiných zemí.
Sun zdůraznil, že čínská modernizace je zaměřena na to, aby umožnila všem Číňanům žít dobrý život a realizovat společnou prosperitu a nenechat určité skupiny pozadu.
Sun také poznamenal, že čínská modernizace je kombinací materiální i duchovní civilizace; harmonické soužití mezi lidstvem a přírodou. „Čínská modernizace je modernizací mírového rozvoje. Nešli jsme po staré cestě války, kolonizace a drancování, ale prostřednictvím míru, rozvoje a oboustranně výhodné spolupráce,“ řekl Sun s tím, že Čína doufá, že každá země může usilovat o mírový vývojový model.
Yang Xuedong, profesor politologie na univerzitě Tsinghua, v pondělí pro Global Times uvedl, že vznik konceptu „čínské modernizace“ odráží skutečnost, že k modernizaci existuje více cest, a nejen jedna – ta západní. Je nezbytné, aby se všechny země na světě učily ze zkušeností ostatních, protože „sdílejí stále více společných problémů a výzev, které vyžadují nejen spolupráci, ale také vzájemné učení“.
Zheng Yongnian, profesor na Čínské univerzitě v Hongkongu, Šen-čenu a prezident Institutu pro mezinárodní otázky Qianhai, v pondělí médiím řekl, že „západní nebo americké cestě k modernizaci dominuje kapitalismus“, zatímco čínská modernizace je založena na socialistickém politickém systému.
Americká a západní modernizace bývala velmi pokročilá a vytvořila velmi rozvinuté ekonomiky, vědu a technologie, „ale proč v současnosti vypadá velmi problematicky? Odpověď je v americkém a západním politickém systému.“
Západní modernizace se vyžívala v neuspořádané expanzi kapitálu, což mělo za následek rozdělenou společnost, kde se propast v bohatství stále více prohlubovala a většina obyčejných lidí nedokázala sdílet výhody rozvoje a globalizace ovládané Západem. To nyní vyústilo v populismus a polarizaci s nekonečnými a zintenzivňujícími se zápasy mezi různými skupinami v jejich společnostech, jako jsou levice a pravice, konzervativci a liberálové, černošské a bílé komunity, muži a ženy, stejně jako LGBT a anti-LGBT skupiny, uvedli analytici.
Bohužel takové nekonečné boje nepomohly Západu reformovat svůj modernizační a politický systém nebo účinně vyřešit některé vnitřní problémy a učinit jejich lid více sjednoceným, ale jen dále rozdělily společnost a nechaly problémy nevyřešené, a dokonce je zhoršily. To způsobilo, že stále více nezápadních rozvojových zemí ztrácí víru v západní modernizaci a už nevěří v pohádku o „západní demokracii“, poznamenali odborníci.
To je i důvod, proč je Západ vůči čínské modernizaci tak nepřátelský a podezíravý, protože západní elity, které byly dříve arogantní, jsou nyní stále méně sebevědomé, uvedli analytici.
Vitalita Číny pochází z udržitelného rozvoje její ekonomiky a její rozvoj neskončí tak, že obohatí jen malou skupinu lidí, jak se to stalo na kapitalistickém Západě, ale vyvine úsilí k dosažení společné prosperity pro všechny, poznamenal Zheng.
Pro mezinárodní společenství spočívá hodnota čínské modernizace ve skutečnosti, že „Čína usiluje nejen o svou vlastní modernizaci, ale o modernizaci pro všechny země a lidské bytosti“, což znamená, že proces, kterým modernizaci sleduje, je trvalý a dynamický, řekl Zheng.
Společná prosperita
Čínská modernizace, která usiluje o rovnost a modernizaci pro všechny, nevyhnutelně ovlivní hegemonní moc, která si klade za cíl ovládnout světový řád, takže vyvine tlak a nepřátelství proti Číně. To, jak se KS Číny rozhodne o své budoucí hospodářské politice vládnoucí Číně nacházející se pod tlakem USA, je podle odborníků zcela klíčová otázka.
Na tiskové konferenci se jeden zahraniční novinář zeptal, že vzhledem k tomu, že USA eskalují obchodní a technologická kontrolní opatření, která by mohla potlačit rozvoj Číny, bude Čína upřednostňovat „vyrobit větší dort, nebo se spravedlivě o dort podělit?“
Ťiang Ťin-čchüan, ředitel Úřadu pro výzkum politiky Ústředního výboru KSČ, reagoval slovy, že společná prosperita je „základním požadavkem socialismu“ a „klíčovým rysem modernizace čínského typu“.
Odráží to závazek KS Číny k filozofii rozvoje zaměřeného na lidi, řekl Ťiang. Pouze socialismus má podmínky a schopnost dosáhnout společné prosperity pro všechny, zatímco kapitalismus usiluje o maximální zájmy kapitálu, a proto nemůže dosáhnout skutečné společné prosperity, uvedl Ťiang.
K uskutečnění společné prosperity by měl národ podle Ťianga nejprve „udělat větší dort“ společným úsilím lidí a poté dort správně rozdělit a distribuovat prostřednictvím racionálních institucionálních opatření a vyhnout se tak polarizaci.
Tváří v tvář rostoucímu útlaku ze strany USA musí Čína nadále posilovat vitalitu trhu a společnosti, což jsou nejzákladnější faktory hospodářského rozvoje. „Na základě životně důležitého trhu by pak Čína měla plně využít svých institucionálních výhod, například soustředit zdroje na vyřešení určitých palčivých problémů,“ řekl Yang.
Dosažení společné prosperity je dlouhodobým cílem, a abychom jej mohli realizovat, „nemůžeme ani čekat, ani být příliš ukvapení,“ poznamenal Ťiang. „Měli bychom pracovat na realitě, že Čína je stále rozvojovou zemí, pokračovat v rozvoji produktivních sil dodržováním základních přístupů a principů, na kterých Čína stojí, a měli bychom neustále vytvářet a hromadit sociální bohatství, abychom trvale zvyšovali životní úroveň lidí,“ poznamenal.
Převzato z: https://www.globaltimes.cn/