• Úvodní stránka
  • Kdo jsme
  • Články
  • Právní poradna
    • Občanské právo
    • Pracovní právo
    • Správní právo
    • Právní rady pro aktivisty
    • Novinky a články
    • Zákony a příručky
  • Publikace
  • Odkazy
  • Kontakty
  • Kemp
facebook

23
ŘíJ
2021

Čína není nepřítel pracujících, Wall Street ano

Štítky: Amerika, čína, imperialismus, Svět
Autor: Press TV
komentář : vypnuto

Americký politolog a aktivista Bill Dores říká, že Čína nepředstavuje žádnou hrozbu pro obyvatele Spojených států. Wall Street, Ústřední zpravodajská agentura (CIA) a Pentagon ale ano.

Dores, autor článků pro Struggle/La Lucha a dlouhodobý protiválečný aktivista učinil tyto poznámky v rozhovoru s Press TV v sobotu 16. října poté, co CIA otevřela nové centrum pro misi, která se má vypořádat s „nejdůležitější geopolitickou hrozbou“ představovanou Čínou.

Ředitel CIA William Burns v prohlášení minulý týden uvedl, že nová jednotka nazvaná Středisko čínské mise „dále posílí naši kolektivní práci vůči nejdůležitější geopolitické hrozbě, které v 21. století čelíme, a kterou představuje nepřátelská čínská vláda.“

Burns prohlásil, že jeho agentura se bude věnovat i dalším hrozbám, včetně těm pocházejícím z Ruska, Severní Koreji a Íránu.

Obnovený zájem CIA o Čínu představuje nejnovější důkaz, jak se Bidenova administrativa zaměřuje na Peking coby svůj hlavní zahraničněpolitický terč. Od chvíle, kdy se zkraje tohoto roku chopila vlády v Bílém domě, zaměřuje Bidenova vláda své zdroje právě proti Číně.

Proč CIA míří na Čínu?

„CIA shrábla další peníze daňových poplatníků, aby mohla zahájit činnost střediska a mise zaměřené proti Číně, kterou označila za ´nejdůležitější geopolitickou hrozbu, jíž čelíme´. To je zlověstná zpráva, když si uvědomíme historii této agentury, která padělala důkazy, aby mohlo dojít k zahájení válek, jak se například stalo s neexistujícími ´zbraněmi hromadného ničení´ v Iráku,“ komentoval Dores pro Press TV.

„Americké jednotky opustily Afghánistán. Ale z nafouklého amerického vojenského rozpočtu nevzali ani cent. Místo toho byl naopak navýšen ze 753 miliard dolarů na 778 miliard dolarů, aby USA mohly čelit údajné ´čínské hrozbě´. Tato částka je větší než vojenské rozpočty Číny, Indie, Ruska, Británie, Saúdské Arábie, Německa, Francie, Japonska, Jižní Koreje, Itálie a Austrálie dohromady,“ dodal.

„Rovněž došlo k odhalení, že americké Zvláštní síly již dva roky tajně působí na Taiwanu. A zatím americký Kongres nechce přijmout Build Back Better Act, kterým by se jen trochu rozšířila naše sociální záchranná síť,“ dodává Dores.

„Čínská lidová republika má pětkrát větší populaci, než mají Spojené státy. Na svoji armádu ale utrácí pouze 258 miliard dolarů. Čínské jednotky jsou rozmístěny uvnitř země a podél hranic a pobřeží Číny. Ale ani s největší mírou fantazie si nelze představit, že Čína vojensky ohrožuje Spojené státy. Proč by to dělala? Co by z toho měla?“

„Takže jaký ´ďábel´ to vlastně představuje ´geopolitickou hrozbu´. Jde o pomatený koncept založený na pomatením předpokladu, že Spojené státy představující 4 % obyvatel světa mají světu politicky a hospodářsky dominovat. A Spojené státy v tomto případě ve skutečnosti znamenají miliardáře a milionáře, které protestní hnutí Occupy Wall Street nazývá ´Jedním procentem´,“ uvedl.

Čínská ekonomická ´hrozba´ Spojeným státům

„Skutečná čínská ´hrozba´ v mysli americké korporátní vládnoucí třídy, je ekonomická. Čína vyrábí více než Spojené státy a její ekonomika roste mnohem rychleji,“ říká analytik.

„Čína toho dosahuje nikoliv tím, že by ničila hospodářství jiných zemí válkami a sankcemi, ale tím, že roste a obchoduje. Čínská inciativa Pás a Stezka silně oslabila smrtelný stisk, kterým kdysi Wall streetské banky škrtily světovou ekonomiku. Článek v americkém časopise Foreign Policy fňuká nad tím, že Čína ´ubírá´ na efektu vražedných ´sankčních režimů´, kterými si Spojené státy a západní Evropa zvykly ´trestat´ země, které se vzpíraly jejich diktátu,“ vysvětluje.

„Americké korporace samozřejmě v Číně investují. Vydělávají tam velké peníze. Ale nemůžou čínské vládě diktovat tak, jak americké ropné společnosti diktovaly šáhovi v Íránu před islámskou revolucí v roce 1979. Nebo tak, jak dnes diktují svým placeným služebníkům v Bílém domě a Kapitolu,“ nahlíží Dores.

„Politici a zpravodajská média říkají dělníkům ve Spojených státech, že čínský růst prý představuje hrozbu pro jejich životní úroveň. Zamlčují skutečnost, že čínský dynamický růst je sám o sobě největším faktorem bránícím světovému hospodářskému zhroucení,“ říká.

„Ano, jsou to jejich vlastní páni z Wall Streetu, kteří zavírají po celé zemi továrny a zabavují miliony domovů. Jsou to právě oni, kdo využívají technologickou revoluci jako zbraň k snižování mezd a zničení milionů pracovních míst,“ uvedl Dores.

Washingtonská kampaň nenávisti proti Číně

Washington ve své protičínské nenávistné kampani pozvedl několik falešných témat. Jedním z nich je údajná perzekuce Ujgurů v provincii Sin-ťiang. To ale není nic jiného než pokrytectví,“ říká analytik.

„Pokud by takové tvrzení bylo pravdivé – a já jsem neviděl jediný spolehlivý důkaz, že tomu tak je – má být Washington ten poslední, kdo by o tom měl mluvit. Spojené státy vedou světové statistiky pokud jde o masové věznění lidí a vraždy spáchané policií,“ poznamenal.

„Podle iniciativy ´Rovná spravedlnost´ jsou ´miliony Američanů vězněny v přeplněných nelidských celách plných násilí a ve věznicích, které nezajišťují lékařskou péči, vzdělání nebo rehabilitaci. ´ Většinu vězňů představují utlačovaní zástupci černošského, latinskoamerického a domorodého obyvatelstva, které je terčem policie,“ říká.

„Mezi vězněnými jsou desítky politických vězňů jako je Mumia Abu-Jamal, Leonard Peltier a Jamil Abdullah Al Amin, kteří strávili desítky let za mřížemi za zinscenovaná obvinění,“ tvrdí.

„Povstání ´Black Lives Matter´ minulý rok vrhlo světlo na rozsah rasistických vražd páchaných policií ve Spojených státech. Mezi lety 1980 a 2018 zabila americká policie více než 30 tisíc lidí. U poloviny z těchto zabití byly podle studie v lékařském časopise Lancet špatně určeny okolnosti smrti,“ říká.

Spojené státy podporují ´etnické čistky a vraždy Palestinců´

„Nesmíme také zapomenout, že Washington nejen podporuje, ale i finančně dotuje etnické čistky a vraždy Palestinců rasistickým státem Izrael, včetně masového věznění 2 milionů lidí v gigantickém koncentračním táboře nazývaném Pásmo Gazy. Spojené státy také nemají problém s útlakem většinově muslimského obyvatelstva Kašmíru ze strany indického státu,“ uvádí Dores.

„Spojené státy obviňují Čínu z krádeže ´intelektuálního vlastnictví´, což je sám o sobě pochybný koncept. Možná by pak Západ měl Číně platit za vynalezení papíru, tavby železa, secího stroje, kompasu, raket, střelného prachu a další inovace, které umožnily jeho ekonomický rozvoj,“ říká.

„Je zde obvinění z měnových manipulací. Ale Washington zaplavuje celý svět znehodnocenými dolary od chvíle, kdy Nixonova administrativa zrušila spojení dolaru se zlatým standardem v 70. letech. Spojené státy již dlouhou dobu používají dolar jako nástroj finanční války,“ říká.

Proč je americké válečné námořnictvo v Jihočínském moři?

„A pak je tu téma ´volné plavby´ v Jihočínském moři. Což nastoluje otázku, co vlastně dělá 7. americká flotila v Jihočínském moři? A když už jsme u toho, co dělá 5. americká flotila u pobřeží Íránu a 4. americká flotila u pobřeží Venezuely,“ ptá se Dores.

„Každý rok provezou lodě Jihočínským mořem zboží v hodnotě 3,4 bilionu dolarů. Většina z toho pluje do Číny a z Číny,“ říká.

„Čínská lidová republika nemá zájem na zastavení obchodu. Má zájem dostat americká válečná plavidla pryč od svého pobřeží a přístavů,“ říká.

„V uplynulých sedmi letech pomáhalo americké vojenské loďstvo Saúdské Arábii v udržování námořní blokády, která přivedla jemenské děti na pokraj smrti hladem. Americké sankce zaštítěné americkým vojenským námořnictvem představují hlavní překážku mezistátního obchodu v dnešním světě,“ říká Dores.

„Místo středisek CIA pro její mise, místo vojenských základen a flotil válečných lodí a válečných letadel po celém světě by měly Spojené státy dělat to, co dělá Čína: investovat do škol, zdravotní péče, bydlení, železnic a obnovitelé energie. Ať si vezmou všechny lodě, letouny, jednotky a špiony zpět domů. Svět pak bude mnohem lepším a bezpečnějším místem,“ uzavírá Dores.

https://www.struggle-la-lucha.org/

Profilový obrázek
O autorovi

Komentáře

comments

Social Share

  • google-share

Právní poradna

Zápis závazku prodat v budoucnu nemovitost do katastru

28 září, 2021

Minusové hodiny - nepravidelně rozvrhovaná pracovní doba

27 září, 2021

Má zaměstnavatel nárok na náhradu při vracení pracovní pomůcky?

15 srpna, 2021

Odkazy

Nadcházející akce

  • Momentálně nejsou naplánované žádné akce
AEC v1.0.4

Kalendář akcí

AEC v1.0.4

Štítky

Afrika Akce Amerika Antifašizmus Antikapitalismus Antirasizmus Armáda Asie Blízký východ Česká politika čína Ekologie Ekonomika Evropa Evropská unie Filosofie Historie imperialismus Kultura Latinská Amerika Levá perspektiva Levice Liberec Média Německo Odbory a pracoviště Palestina Politika Potraviny Praha Protivládní hnutí Rozhovor Rusko Školství Socialismus Sociální otázky Společnost Spravedlnost Svět Ukrajina válka Vězeňství Z domova Zdravotnictví Ženy a gender

Video

Levá Perspektiva o.s.

Občanské sdružení na obranu sociálně vyloučených, upozaděných a
diskriminovaných lidí včetně prevence sociální exkluze. Provozujeme
levicový, informačně-publicistický web a internetovou právní poradnu.
Aktivně vystupujeme proti fašismu, rasismu, homofobii a všem formám
diskriminace.

Aktuální články

20 let od americké války v Iráku – ohlédnutí

22 března, 2023

Na konferenci Budoucnost demokratické Ukrajiny v Kodani zazněl hlas ukrajinské levice

21 března, 2023

Zrada na Julianu Assangeovi

21 března, 2023

Návštěva Si Ťin-pchinga v Rusku a 12bodový čínský plán na mírovou dohodu s Ukrajinou

20 března, 2023

Mexiko, Kolumbie a Kuba vytvoří regionální agenturu pro zdravotnické vybavení

19 března, 2023

Archivy

  • Březen 2023
  • Únor 2023
  • Leden 2023
  • Listopad 2022
  • Říjen 2022
  • Září 2022
  • Srpen 2022
  • Červenec 2022
  • Červen 2022
  • Květen 2022
  • Duben 2022
  • Březen 2022
  • Únor 2022
  • Leden 2022
  • Prosinec 2021
  • Listopad 2021
  • Říjen 2021
  • Září 2021
  • Srpen 2021
  • Červenec 2021
  • Červen 2021
  • Květen 2021
  • Duben 2021
  • Březen 2021
  • Únor 2021
  • Leden 2021
  • Prosinec 2020
  • Listopad 2020
  • Říjen 2020
  • Září 2020
  • Srpen 2020
  • Červenec 2020
  • Červen 2020
  • Květen 2020
  • Duben 2020
  • Březen 2020
  • Únor 2020
  • Leden 2020
  • Prosinec 2019
  • Listopad 2019
  • Říjen 2019
  • Září 2019
  • Srpen 2019
  • Červenec 2019
  • Červen 2019
  • Květen 2019
  • Duben 2019
  • Březen 2019
  • Únor 2019
  • Leden 2019
  • Prosinec 2018
  • Listopad 2018
  • Říjen 2018
  • Září 2018
  • Srpen 2018
  • Červenec 2018
  • Červen 2018
  • Květen 2018
  • Duben 2018
  • Březen 2018
  • Únor 2018
  • Leden 2018
  • Prosinec 2017
  • Listopad 2017
  • Říjen 2017
  • Září 2017
  • Srpen 2017
  • Červenec 2017
  • Červen 2017
  • Květen 2017
  • Duben 2017
  • Březen 2017
  • Únor 2017
  • Leden 2017
  • Prosinec 2016
  • Listopad 2016
  • Říjen 2016
  • Září 2016
  • Srpen 2016
  • Červenec 2016
  • Červen 2016
  • Květen 2016
  • Duben 2016
  • Březen 2016
  • Únor 2016
  • Leden 2016
  • Prosinec 2015
  • Listopad 2015
  • Září 2015
  • Srpen 2015
  • Červenec 2015
  • Červen 2015
  • Květen 2015
  • Duben 2015
  • Březen 2015
  • Únor 2015
  • Leden 2015
  • Prosinec 2014
  • Listopad 2014
  • Říjen 2014
  • Září 2014
  • Srpen 2014
  • Červenec 2014
  • Červen 2014
  • Květen 2014
  • Duben 2014
  • Březen 2014
  • Únor 2014
  • Leden 2014
  • Prosinec 2013
  • Listopad 2013
  • Říjen 2013
  • Září 2013
  • Srpen 2013
  • Červenec 2013
  • Červen 2013
  • Květen 2013
  • Duben 2013
  • Březen 2013
  • Leden 2013
  • Prosinec 2012
  • Listopad 2012
  • Říjen 2012
  • Září 2012
  • Srpen 2012
  • Červenec 2012
  • Červen 2012
  • Květen 2012
  • Duben 2012
  • Březen 2012
  • Únor 2012
  • Únor 2010
  • Leden 2010
  • Prosinec 2009
  • Listopad 2009

Štítky

Afrika Akce Amerika Antifašizmus Antikapitalismus Antirasizmus Armáda Asie Blízký východ Bydlení Ekologie Ekonomika Evropa Evropská unie Filosofie Historie imperialismus Kultura Latinská Amerika Levice Levá perspektiva Liberec Média Odbory a pracoviště Palestina Politika Potraviny Praha Protivládní hnutí Rozhovor Rusko Socialismus Sociální otázky Společnost Spravedlnost Svět Ukrajina válka Vězeňství Z domova Zdravotnictví Česká politika čína Školství Ženy a gender
© 2013 Levá perspektiva, o.s. Všechna práva vyhrazena.