Čínské technické regulace v zájmu pracujících
Buržoazní komentátoři jsou vyděšeni nejnovějšími změnami v regulačních opatřeních vyhlášených čínskou vládou. Typický je titulek Wall Street Journal: „Čínské zakleknutí na korporace teprve začíná. Další opatření podle všeho teprve přijdou.“
Apokalyptický jazyk může být varováním pro určitou sortu bohatých investorů. Co ale mohou tyto změny znamenat pro silně propojenou dělnickou třídu v Číně a ve Spojených státech?
Ve skutečnosti nedošlo k žádným známkám radikální změny v oficiálních prohlášeních, podle nichž Komunistická strana Číny (KS Číny) vede rozvoj země a neumožní miliardářům, aby kontrovali ekonomiku. Stát může provádět intervence, aby řešil problémy jako je nerovnost a zabránil hospodářskému chaosu tolerovanému kapitalistickými vůdci.
Současné změny jsou tedy zcela pochopitelné, pokud socialistické základy čínského hospodářství zůstávají pevné. Přechod k socialismu stále probíhá, i když je ohrožován ze všech stran.
Čína je navíc integrována do světové kapitalistické ekonomiky, jejíž krize samy o sobě vytvářejí tlak na čínské předáky, aby se přidržovali základního socialistického rámce. Právě proto, že tak dělají, se Číně podařilo otřepat z finančních krizí z let 2007-2009 a nyní i zvládat pandemii Covid-19.
Protože američtí a čínští dělníci jsou na stejné straně světové třídní barikády v boji na život a na smrt s kapitalistickou třídou, musíme se postavit manévrům Washingtonu snažícím se zničit čínský socialistický systém. Pokud dojde k dalšímu podlomení socialistických základů země, posílí to kapitalistickou stranu barikády (zejména pak v USA) a ublíží to bojům pracujících na celém světě; stačí vzít do úvahy například čínské kritické partnerství se zeměmi sužovanými sankcemi, jako jsou Írán a Kuba.
Pohled kapitalisty
Ray Dalio předsedá největšímu hedgeovému fondu na světě, Bridgewater Associates, a v Číně působí už 36 let. Jeho pohled je rezervovaný a střízlivý. Říká: „[Čínský] stát řídí kapitalismus tak, aby sloužil zájmům většiny lidí a… tvůrce politiky málo zajímají bebíčka účastníků kapitálových trhů a bohatých kapitalistů, pokud stojí v cestě politice, o níž jsou přesvědčeni, že je v nejlepším zájmu lidu země. Naopak právě kapitálové trhy a kapitalisté musí pochopit, že se v systému buď spokojí s podřízeným místem, nebo si ponesou následky svých chybných kalkulací. Například si nesmí chybně plést to, že jsou bohatí, s tím, že budou rozhodovat, jak se co bude dělat.“
V jeho prohlášení pak nalezneme rady investorům majícím zájem podnikat v Číně, ale z našeho pohledu věci lze jeho pozorování dát do souladu s prohlášeními KS Číny, podle nichž se strana snaží vytvořit více prosperující ale i více rovnostářskou společnost.
Sociální problémy urychlily změnu politiky
Základy socialismu v Číně byly položeny v období Maa pomocí řady rozvojových kampaní, postavených na politicky uvědomělých masových mobilizacích, a následně upevněny kulturní revolucí. Od roku 1981 se čínskému socialismu podařilo dostat z chudoby 853 milionů lidí. Integrace do světové kapitalistické ekonomiky nicméně vytvořila sociální problémy, jako je rostoucí nerovnost, které ohrožují všechny revoluční úspěchy. Dělnické boje si nyní vynutily nové regulace, zejména ve třech důležitých oblastech:
Gig ekonomika
Gig ekonomika se vyvinula globálně jako model nakloněný korporacím, které se snaží zabránit vzniku odborů a vyhnout se placení benefitů. Stejně jako jinde tím byli zasaženi i čínští pracující.
V květnu 2021 ale na KS Číny navázaná Všečínská federace odborových svazů navrhla nová ochranná opatření pro 200 milionů pracovníků v gig ekonomice a oznámila velký nábor zaměstnanců gig do odborů.
V červenci oznámil Státní úřad pro regulaci trhu a další administrativní oddělení nová pravidla pro společnosti provozující aplikace na donášku potravin jako je Meituan nebo Ele.me patřící pod koncern Alibaba. Pravidla vyžadují, aby platformy zajistily pracovníkům zdravotní pojištění, garantovaly příjmy řidičů nad úrovní minimální mzdy a uvolnily napjaté termíny pro doručení jídel.
Soukromé doučování
Podobně se lze dívat na nové regulace v soukromém doučovacím odvětví, kde se točí 120 miliard dolarů. Od nynějška jsou všechny organizace nabízející doučování k základním školním osnovám povinné se registrovat jako neziskové společnosti. Nové licence již nebudou udělovány. V roce 2016 využívalo služeb těchto společností 75 % žáků a studentů ve věku 6-18 let. Smyslem regulací je pomoci finančně zatíženým domácnostem a zároveň snižují stres, kterému jsou vystaveni studenti, když zakazují doučování o víkendech a školních prázdninách.
Od kryptoměn k státem řízené elektronické měně
KS Číny se již před několika desetiletími rozhodla umožnit fungovat určitému kapitalismu jako stimulu hospodářského rozvoje země. Ale stranická kontrola nad základními rysy ekonomiky zahrnující finanční a bankovní systém umožnila, aby se rozvoj z velké části odehrával plánovanou socialistickou cestou. Zároveň jasně platí, že státní kontrola financí představuje také oporu čínské suverenity, což leží v naprostém protikladu třeba k podřízenému postavení Řecka, které bylo Evropskou unií donuceno přijmout zničující úsporná opatření.
Ale opět i zde existuje obrovský tlak na Čínu, aby svůj finanční systém zprivatizovala. Tento tlak vychází jednak od domácí, tak i od zahraniční buržoazie.
Vzestup kryptoměn podkopává státní kontrolu, podporuje nebezpečnou spekulaci, obcházení zdanění a praní špinavých peněz. Národní internetová finanční asociace Číny, Čínská bankovní asociace a Čínská asociace pro platby a zúčtování vydaly společné prohlášení, v němž prohlásily, že „kryptoměny vážně porušují bezpečnost národního majetku a poškozují normální hospodářský a finanční pořádek.“ Proto byly vydána nová pravidla zakazující bankám a platebním společnostem poskytovat služby týkající se kryptoměn.
Čína se zároveň stala vedoucí silou, pokud jde o digitální měnu. Centrální banka v roce 2020 jako součást zkušebního programu spustila ve čtyřech městech elektronický juan. Elektronický juan je legálním platidlem se stejným postavením, jaký mají papírové peníze. Od roku 2020 se testování rozšířilo do mnoha dalších míst a na základě výsledků se očekává, že elektronická měna poskytne vládě lepší kontrolu nad finančním systémem.
(Přeloženo z: https://www.struggle-la-lucha.org/ )