• Úvodní stránka
  • Kdo jsme
  • Články
  • Právní poradna
    • Občanské právo
    • Pracovní právo
    • Správní právo
    • Právní rady pro aktivisty
    • Novinky a články
    • Zákony a příručky
  • Publikace
  • Odkazy
  • Kontakty
  • Kemp
facebook

28
DUB
2017

Čínský Velký skok vpřed: Západní žáby skřehotají zděšením

Štítky: Asie, Ekonomika, Politika, Svět
Autor: James Petras (překlad Lukáš Sluka)
komentář : vypnuto

Čínská vlajkaPředmluva:

Z páchnoucí bažiny úvodníků amerického akademického i finančního denního tisku, hromadných sdělovacích prostředků i soudobých „expertů“ na Asii, z jednohlasného skřehotání západních progresivních i konzervativních politiků neustále posloucháme úsměvný kolovrátek o katastrofálním stavu životního prostředí a hrozbě bezprostředního kolapsu Číny.

Tito odborníci tvrdili a před světovou veřejností o závod vyhlašovali mj. tyto teze:

1) čínská ekonomika se nachází v útlumu;

2) ČLR tíží ohromující dluh a čínská bublina na trhu s realitami každou chvílí praskne,

3) V ČLR bují obří korupce, zemi trápí bezprecedentní znečištění;

4) čínští pracující ochromují zemi stávkami a protesty provázenými rostoucí represí – to je výsledek vykořisťování a ostré třídní nerovnosti.

Finanční žáby řvou jak pominuté a straší Čínou jako bezprostřední vojenskou hrozbou pro bezpečnost USA a jejích asijských partnerů. Další skřehotové vzteky vyskakují až do nebe a za letu kuňkají, že Číňané už ohrožují celý vesmír!

„Čínští strašpytlové“ s „poleny ve vlastních očích“ systematicky zkreslují realitu, vytvářejí vrtošivé příběhy s barvotiskovými mimikry, což ve skutečnosti odkrývá podstatu jejich vlastní společnosti. Jelikož však jsou všechna falešná tvrzení dříve či později vyvrácena, jsou žáby nuceny měnit tóniny i melodie svých kvákání: Pokud se předpovědi bezprostředního kolapsu nenaplní, přidají do své křišťálové koule rok nebo třeba deset let. Když se jejich varování ohledně negativních národních, společenských, ekonomických a strukturálních trendů namísto toho pohnou pozitivním směrem, jejich hbité prstíčky znovu překalibrují rozsah i hloubku krize, přičemž odkáží na nízkou věrohodnost původního „odhalení“ tím, že data byla získána nestandardně v nějaké zapadlé obci, malém městě nebo během rozhovoru s taxikářem.

Protože se dlouho očekávané čínské selhání neuskutečnilo, tak „experti“ opětovně předložili údaje zpochybňující spolehlivost oficiálních statistik Číny. Nejhorší ze všeho je skutečnost, že experti a vědci ze západní Asie zkouší „změnu rolí“: Zatímco americké základny a lodě cíleně obkličují ČLR, Číňané se stávají údajnými agresory, přičemž válečníci a yankeeští imperialističtí jestřábové kňučí, že jim bylo ublíženo.  V zájmu vysušení bažiny zmíněných fabulací se tato práce snaží nastínit alternativní a objektivnější popis současné socioekonomické a politické reality Číny.

Čína: fikce a fakta

Stále dokola jsme čítali o čínské ekonomice „levných mezd“, brutálních čínských otrokářích, miliardářských oligarších a jejich nemilosrdném vykořisťování pracujících řízeném zkorumpovanými politickými úředníky. Ve skutečnosti se průměrná mzda v čínském výrobním sektoru během tohoto desetiletí ztrojnásobila. Čínští pracující dosahují úrovně mezd přesahující platy v zemích Latinské Ameriky, s jedinou výjimkou. Současné čínské mzdy se blíží klesajícím platům migrujících obyvatel v zemích EU. Mezitím neoliberální režim pod tlakem EU a USA snížil v Řecku na polovinu platy a výrazně osekal příjmy v Brazílii, Mexiku a Portugalsku. V Číně nyní dělnické mzdy překračují platovou úroveň Argentiny, Kolumbie a Thajska. Jakkoli není dle amerických standardů vysoká, činila čínská mzda v roce 2015 3,60 USD za hodinu – došlo k zlepšení životní úrovně 1,4 miliardy pracujících. Během doby, kdy ČLR ztrojnásobila mzdy svých dělníků, mzdy dělníků indických stagnovaly na 0,70 USD za hodinu a jihoafrické platy dokonce poklesly ze 4,30 na 3, 60 dolarů za hodinu.

Tento velkolepý nárůst mezd čínských dělníků je z velké části přičítán rychlému růstu produktivity, který je důsledkem neustálého zlepšování zdraví pracujících, jejich vzdělávání i odborné přípravy, jakož i trvalého a organizovaného tlaku pracujících a třídního boje. Úspěšná kampaň prezidenta Si Ťin-pchinga při odstranění a zatčení stovek tisíc korupčních a vykořisťovatelských úředníků i továrenských šéfů vzpružila a povzbudila pracující. Čínští pracující překonávají mezeru vůči americké minimální mzdě a přibližují se jí. Při současném tempu růstu se mezera, která se za deset let smrskla z desetiny na polovinu americké mzdy, v blízké budoucnosti zacelí.

Čína už není jen nízká mzda, nekvalifikovaná, náročná na pracovní sílu, montážní závod a exportně orientovaná ekonomika. V současnosti každoročně úspěšně absolvují miliony studentů na dvacet tisíc technických škol a stávají se kvalifikovanými pracovníky. Továrny vysokých technologií zavádějí robotiku v masivním měřítku s cílem nahradit nekvalifikované dělníky. Sektor služeb roste s vizí naplnění potřeb domácího spotřebitelského trhu. Tváří v tvář rostoucímu americkému politickému a vojenskému nepřátelství, Čína svůj exportní trh diverzifikovala a počala se odvracet od USA k Rusku, EU, Asii, Latinské Americe a Africe.

Tomuto impozantnímu a objektivnímu pokroku navzdory huláká každoročně sbor „křivohubých křiklounů“ o ekonomickém úpadku a ohlašuje krach ČLR. Jejich analýzy nezměnila ani skutečnost impozantního růstu HDP Čínské lidové republiky o 6,7% v roce 2016; naopak na důkaz blížícího se kolapsu předpověděli „pokles“ až k 6,6% v roce 2017! ČLR se nesmí nechat odradit divokými oslavami sboru „wallstreetských krokodýlů“, když USA oznámí nárůst HDP z 1% na 1,5%!

Z důvodu, že Čína přiznala vlastní vážné problémy s životním prostředím, zavázala se k vydávání miliard dolarů (2% HDP) na snížení emisí skleníkových plynů, resp. k postupnému uzavírání továren a dolů. Úsilí vynaložené Čínskou lidovou republikou, i pokud jde o navyšování jejích ekologických přístupů, převyšuje snažení USA a EU. Čína, stejně jako zbytek Asie, stejně jako USA, potřebuje značně zvýšit investice do obnovy své rozpadající se či neexistující infrastruktury. Čínská vláda zůstává unikátem mezi zeměmi světa, protože nejen udržuje, ale především razantně kvantitativně navyšuje svou infrastrukturu a vynakládá 800 miliard dolarů ročně na výstavbu vysokorychlostních železnic, železničních tratí, námořních přístavů, podzemního i nadzemního metra, letišť a mostů.

Zatímco USA odmítly mnohonárodnostní obchodní a investiční dohody s jedenácti tichomořskými státy, ČLR, stejně jako mnohé africké a evropské země, prosazovala i financovala globální obchodní a investiční smlouvy s více než padesáti zeměmi Asie a Tichomoří (vyjma Japonska a USA).

Čelní představitelé ČLR pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga zahájili účinnou rozsáhlou protikorupční kampaň vedoucí k zatčení nebo odvolání více než 200.000 obchodních a veřejných činitelů včetně miliardářů a nejvyšších členů politbyra i ústředního výboru. Výsledkem této národní kampaně byl výrazný pokles nákupu luxusních předmětů. Praxe využívání fondů veřejných prostředků na přípravu opulentních večeří čítajících 12 chodů i okázalé rituální dárcovství a poučování jsou na ústupu.

Mezitím, navzdory politickým kampaním za „vysoušení bažiny“ či úspěšným populistickým referendům, ani náznakem nepřipomínajícím skutečné protikorupční kampaně v ČLR, se uchytily a doslova v USA a ve Velké Británii zakořenily každodenní zprávy o čínských podvodech týkajících se stovek předních investičních bank v anglo-americkém světě. Čínská protikorupční kampaň více méně uspěla ve snižování nerovností, oblastí, v níž však uspěla zcela nepochybně, bylo získání drtivé podpory čínských dělníků a zemědělců.

Novináři a akademičtí pracovníci, kteří s obdivem papouškují tlachání angloamerických i NATO generálů, varují, že čínský vojenský program představuje přímou hrozbu pro bezpečnost USA, Asie a ostatního světa.

Dějinná amnézie infikuje tyhle nejhlouběji se potápějící žáby. Zapomněli jsme snad na to, jak yankeeské agrese po druhé světové válce útočily a (z)ničily Koreu a Indočínu (Vietnam, Laos a Kambodžu), kde povraždily přes devět milionů obyvatel, civilistů, vojáků i partyzánů. Spojené státy napadly, kolonizovaly a neokolonizovaly Filipíny na přelomu 20. století a zabily až milion obyvatel. Nadále pokračují v budování a rozšiřování sítě vojenských základen, které obkličují Čínu. Nedávno přemístily masivní sila jaderných raket THADD až k severokorejské hranici, odkud jsou schopné útočit na čínská a dokonce ruská města. USA jsou bezkonkurečně nejpřednějším světovým vývozcem zbraní, čímž vysoce překonávají celkovou výrobu a prodej dalších pěti největších obchodníků smrti.

Na rozdíl od USA, Čína již po stovky let na nikoho jednostranně neútočila, nikoho neohrožovala, aniž by kohokoli okupovala. ČLR neumisťuje jaderné střely na americkém pobřeží ani při hranicích USA a ve skutečnosti nedisponuje ani jedinou zámořskou vojenskou základnu. Vlastní vojenské základny ČLR v Jihočínském moři jsou zřízeny tak, aby chránily důležité čínské námořní cesty před piráty a stále provokujícími námořnictvem armády USA. Čínský vojenský rozpočet, který by měl v roce 2017 vzrůst o 7%, je stále menší než jedna čtvrtina rozpočtu USA.

USA podporují agresivní vojenská spojenectví, raketové a satelitní řízené střely namířené proti ČLR, Íránu i Rusku a hrozí vymazáním KLDR z povrchu zemského. Čínský vojenský program byl a stále je obranný. Jeho nárůst je založen na reakci vůči provokaci USA. Podstata i smysl tahu zahraniční imperiální politiky ČLR se zakládají na strategii globálního trhu, zatímco Washington dále pokračuje v imperialistické strategii tuhého militarismu, směřující k tomu, aby nastolil globální nadvládu silou.

Závěr

Intelektuálské žáby západu hýkaly nahlas a dlouho. Producírují se a pózují a lá vůdčí mucholapky světa – z hlediska objektivní analýzy však neposkytují nic věrohodného. Jakkoli ČLR čelí vážným sociálním, ekonomickým a strukturálním problémům, dokáže se s nimi systematicky konfrontovat. Číňané se zavázali zlepšovat svou společnost, ekonomiku i politický systém podle svých vlastních podmínek. Číňané usilují o řešení nesmírně náročných problémů, přičemž odmítají obětovat svou národní svrchovanost a rostoucí blaho vlastního lidu.

Při konfrontaci ČLR jako světového kapitalistického konkurenta spočívá oficiální politika Spojených států v jejím obklopování vojenskými základnami a v hrozbách narušení její ekonomiky. V rámci této strategie západní média a takzvaní „odborníci“ zvětšují problémy Číny a minimalizují své vlastní. Na rozdíl od ČLR se USA „rochní“ v nižším než 2 % ročním růstu.

Ve Spojených státech stagnují mzdy po celá desetiletí; reálné mzdy a životní úroveň klesají. Náklady na vzdělávání a zdravotní péči v USA vzrostly, zatímco kvalita těchto životně důležitých služeb dramaticky klesá. Ve Spojených státech stoupají ceny, roste nezaměstnanost a zvyšuje se počet sebevražd i úmrtnost pracujících. Je naprosto nezbytné, aby Západ uznal impozantní pokrok Číny, aby se učil, vypůjčil a podpořil podobný model pozitivního růstu a spravedlnosti. Spolupráce mezi ČLR a USA je pro podporu míru a spravedlnosti v Asii zkrátka nezbytná.

Bohužel si předchozí americký prezident Obama i současný prezident Trump vybrali cestu vojenské konfrontace a agrese. Oba mandáty Obamovy administrativy zůstávají dokladem selhání jeho o válek, finanční krize, rostoucího počtu věznic i poklesu domácí životní úrovně. Ovšem halasné a hlučné přeřvávání se žab navzájem skutečný svět nezmění.

Pro Levou perspektivu přeložil Lukáš Sluka

Profilový obrázek
O autorovi
Autor je emeritním profesorem sociologie na Binghampton University v New Yorku. Napsal více než 60 knih ve 29 jazycích a přes 600 článků v odborných časopisech včetně American Sociological Review, British Journal of Sociology, Social Research a Journal of Peasant Studies. Publikoval také více než 2000 článků pro širokou veřejnost. 11 let pracoval pro brazilské hnutí bezzemků a zasvětil celý život boji za sociální spravedlnost.

Komentáře

comments

Social Share

  • google-share

Právní poradna

Zápis závazku prodat v budoucnu nemovitost do katastru

28 září, 2021

Minusové hodiny - nepravidelně rozvrhovaná pracovní doba

27 září, 2021

Má zaměstnavatel nárok na náhradu při vracení pracovní pomůcky?

15 srpna, 2021

Odkazy

Nadcházející akce

  • Momentálně nejsou naplánované žádné akce
AEC v1.0.4

Kalendář akcí

AEC v1.0.4

Štítky

Afrika Akce Amerika Antifašizmus Antikapitalismus Antirasizmus Armáda Asie Blízký východ Bydlení Česká politika čína Ekologie Ekonomika Evropa Evropská unie Filosofie Historie imperialismus Kultura Latinská Amerika Levá perspektiva Levice Liberec Média Německo Odbory a pracoviště Palestina Politika Potraviny Praha Protivládní hnutí Rozhovor Rusko Školství Socialismus Sociální otázky Společnost Spravedlnost Svět Ukrajina válka Z domova Zdravotnictví Ženy a gender

Video

Levá Perspektiva o.s.

Občanské sdružení na obranu sociálně vyloučených, upozaděných a
diskriminovaných lidí včetně prevence sociální exkluze. Provozujeme
levicový, informačně-publicistický web a internetovou právní poradnu.
Aktivně vystupujeme proti fašismu, rasismu, homofobii a všem formám
diskriminace.

Aktuální články

Intenzivní protesty proti plánům české vlády zvýšit věk odchodu do důchodu

25 dubna, 2023

Stažení cel EU na ukrajinské obilí selhalo, protože východoevropské země vystoupily do opozice

24 dubna, 2023

Boje v Chartúmu ohrožují poslední pokus o příměří

22 dubna, 2023

Po přijetí penzijní reformy vyšli francouzští pracující opět do ulic

18 dubna, 2023

Stávka bezpečnostních pracovníků letišť v Německu

17 dubna, 2023

Archivy

  • Duben 2023
  • Březen 2023
  • Únor 2023
  • Leden 2023
  • Listopad 2022
  • Říjen 2022
  • Září 2022
  • Srpen 2022
  • Červenec 2022
  • Červen 2022
  • Květen 2022
  • Duben 2022
  • Březen 2022
  • Únor 2022
  • Leden 2022
  • Prosinec 2021
  • Listopad 2021
  • Říjen 2021
  • Září 2021
  • Srpen 2021
  • Červenec 2021
  • Červen 2021
  • Květen 2021
  • Duben 2021
  • Březen 2021
  • Únor 2021
  • Leden 2021
  • Prosinec 2020
  • Listopad 2020
  • Říjen 2020
  • Září 2020
  • Srpen 2020
  • Červenec 2020
  • Červen 2020
  • Květen 2020
  • Duben 2020
  • Březen 2020
  • Únor 2020
  • Leden 2020
  • Prosinec 2019
  • Listopad 2019
  • Říjen 2019
  • Září 2019
  • Srpen 2019
  • Červenec 2019
  • Červen 2019
  • Květen 2019
  • Duben 2019
  • Březen 2019
  • Únor 2019
  • Leden 2019
  • Prosinec 2018
  • Listopad 2018
  • Říjen 2018
  • Září 2018
  • Srpen 2018
  • Červenec 2018
  • Červen 2018
  • Květen 2018
  • Duben 2018
  • Březen 2018
  • Únor 2018
  • Leden 2018
  • Prosinec 2017
  • Listopad 2017
  • Říjen 2017
  • Září 2017
  • Srpen 2017
  • Červenec 2017
  • Červen 2017
  • Květen 2017
  • Duben 2017
  • Březen 2017
  • Únor 2017
  • Leden 2017
  • Prosinec 2016
  • Listopad 2016
  • Říjen 2016
  • Září 2016
  • Srpen 2016
  • Červenec 2016
  • Červen 2016
  • Květen 2016
  • Duben 2016
  • Březen 2016
  • Únor 2016
  • Leden 2016
  • Prosinec 2015
  • Listopad 2015
  • Září 2015
  • Srpen 2015
  • Červenec 2015
  • Červen 2015
  • Květen 2015
  • Duben 2015
  • Březen 2015
  • Únor 2015
  • Leden 2015
  • Prosinec 2014
  • Listopad 2014
  • Říjen 2014
  • Září 2014
  • Srpen 2014
  • Červenec 2014
  • Červen 2014
  • Květen 2014
  • Duben 2014
  • Březen 2014
  • Únor 2014
  • Leden 2014
  • Prosinec 2013
  • Listopad 2013
  • Říjen 2013
  • Září 2013
  • Srpen 2013
  • Červenec 2013
  • Červen 2013
  • Květen 2013
  • Duben 2013
  • Březen 2013
  • Leden 2013
  • Prosinec 2012
  • Listopad 2012
  • Říjen 2012
  • Září 2012
  • Srpen 2012
  • Červenec 2012
  • Červen 2012
  • Květen 2012
  • Duben 2012
  • Březen 2012
  • Únor 2012
  • Únor 2010
  • Leden 2010
  • Prosinec 2009
  • Listopad 2009

Štítky

Afrika Akce Amerika Antifašizmus Antikapitalismus Antirasizmus Armáda Asie Blízký východ Bydlení Ekologie Ekonomika Evropa Evropská unie Filosofie Historie imperialismus Kultura Latinská Amerika Levice Levá perspektiva Liberec Média Německo Odbory a pracoviště Palestina Politika Potraviny Praha Protivládní hnutí Rozhovor Rusko Socialismus Sociální otázky Společnost Spravedlnost Svět Ukrajina válka Z domova Zdravotnictví Česká politika čína Školství Ženy a gender
© 2013 Levá perspektiva, o.s. Všechna práva vyhrazena.