Co potřebujete vědět a co nevíte o bombardování v Gaze
Izrael začal s bombardováním pásma Gazy a vydal povolávací rozkazy pro tisíce rezervistů, což signalizuje, že můžeme být svědky časné fáze nového rozsáhlého útoku na Gazu. Abychom zastavili násilí, které může skončit smrtí tisíců Palestinců v Gaze, je potřeba přejít k politickým akcím.
Co potřebujete vědět o bombardování?
K bombardování došlo poté, co byla 25. března vystřelena z pásma Gazy jedna raketa. Tato raketa zasáhla v Izraeli dům a zranila v něm sedm lidí. Jde o šestou raketu vystřelenou v roce 2016 z pásma Gazy a první, která způsobila nějakou škodu nebo zranění. Žádná frakce v Gaze se k vypálení rakety nepřihlásila, takže je pravděpodobné, že byla vystřelena z vůle jednotlivce bez formálního schválení jakoukoliv politickou skupinou působící v Gaze.
Bombardování následuje po měsících násilí proti Palestincům v Gaze. Raketa byla vypálena poté, co izraelské tanky v neděli 24. března ostřelovaly Gazu, izraelské letouny bombardovaly v Gaze dva cíle v sobotu 23. března a 2 Palestinci byli zabiti během protestů u zátaras kolem pásma Gazy 22. března.
Od začátku roku 2019 izraelská armáda ostřelovala nebo dělostřelecky bombardovala cíle v Gaze již při více než 170 příležitostech nepočítaje protesty. Během stejného období podnikl Izrael proti Gaze také bezpočet leteckých útoků. Až dosud bylo tento rok v pásmu Gazy zabito izraelskou armádou nejméně 17 Palestinců a dalších 3500 jich bylo zraněno.
Začátkem dubna uplynul jeden rok od začátku palestinských protestů v Gaze známých jako Velký pochod návratu. Od začátku těchto protestů zabil Izrael v Gaze více než 260 Palestinců a dalších více než 20 tisíc jich zranil.
Toto násilí ale prakticky nikdo, když jde o poslední útok na Gazu, nezmiňuje, ačkoliv je důležité pro vysvětlení obou akcí (vystřelení rakety a následného bombardování) a je jej třeba společně s pokračující izraelskou blokádou Gazy výrazně akcentovat, pokud jde o diskusi vývoje v dalších dnech a týdnech. Izrael již skutečně naznačil, že nové vojenské akce v Gaze mohou pokračovat minimálně několik dní.
Poslední velký izraelský útok na Gazu proběhl v roce 2014. Během tohoto útoku bylo zabito více než 2250 Palestinců včetně více než 500 dětí a 11 tisíc lidí bylo zraněno. Dalších více než 160 tisíc lidí muselo během útoku opustit svůj domov. Gaza se z tehdejšího zničení a poškození domů, škol a infrastruktury nevzpamatovala dodnes.
Pokud by došlo k dalšímu velkému útoku, mohla by být tato čísla i překonána. Ostatně i bez útoku se Gaza nachází na pokraji úplného kolapsu. Více než 80 % obyvatel Gazy je odkázáno na mezinárodní pomoc a neustále roste počet případů nemocí a podvýživy. Přes 40 procent obyvatel je nezaměstnaných a 90 % podniků zavřených v důsledků blokády. Nemocnicím chybí až 40 procent potřebných zásob a léků. Zhruba 96 % vody se nedá pít a elektřina funguje v průměru pouze 4 hodiny denně.
Spojené státy a zbytek mezinárodní komunity musí Izraeli zabránit v dalším stupňování násilí v Gaze. Pouze zastavit nový útok na Gazu ale nestačí.
Útok na Gazu v roce 2014 skončil izraelským příslibem, že uvolní omezení uvalená na Gazu, ale k tomu nikdy nedošlo. Změnit situaci v Gaze vyžaduje zásadní změnu v této politice. Izraelská blokáda Gazy musí skončit a Gaze musí být umožněno znovu se spojit se Západním břehem.