• Úvodní stránka
  • Kdo jsme
  • Články
  • Právní poradna
    • Občanské právo
    • Pracovní právo
    • Správní právo
    • Právní rady pro aktivisty
    • Novinky a články
    • Zákony a příručky
  • Publikace
  • Odkazy
  • Kontakty
  • Kemp
facebook

09
KVě
2022

Deklarace III. Kontinentálního shromáždění hnutí Bolívarovského svazu pro lid naší Ameriky (ALBA)

Štítky: Latinská Amerika, Levice, Politika, Svět
Autor: Peoples Dispatch
komentář : vypnuto

V této zemi Che, Evity, matek a babiček z Plaza de Mayo, zemi Diega, zemi jihu, v zemi José de San Martina a Juany Azurduyové, v této zemi boje a paměti se sešlo více než 300 delegátů z 20 zemí Latinské Ameriky a Karibiku na III. Kontinentálním shromáždění hnutí ALBA. Po pandemii, uprostřed komplexního a třeštícího globálního vývoje a pět let po posledním zasedání v Kolumbii v roce 2016 se delegace ze všech míst regionu opět společně sešli k intenzivní výměně názorů, debatě a strategickému plánování činnosti naší platformy sociálních a lidových hnutí.

Region a svět se v těchto letech od našeho posledního shromáždění radikálně změnil. Na světové úrovni představovala pandemie Covid-19 skutečný skok vpřed ve vyostření řady společenských a geopolitických rozporů, které již byly přítomny na obzoru událostí. Poslední dva roky můžeme částečně zhodnotit jako dobu milionů zbytečných úmrtí, kterým se dalo zabránit, jako dobu třídní a kolonialistické distribuce vakcín i zdravotnických potřeb, jako dobu zrodu multimilionového dolarového podnikání pro velké nadnárodní korporace. Nepochybně největší regionální novinkou – možná doslova okamžikem dějinného zlomu – je vypuknutí nové evropské války, která jako hlavní protagonisty zahrnuje i NATO a Spojené státy, ostatní mocnosti udržuje ve střehu a nepřímo se dotýká nárpdů globálního Jihu. Skutečnou podstatou konfliktu je boj o světovou hegemonii.

V tomto kontextu je latinskoamerický a karibský region jedním z nejvíce zasažených devastujícími dopady dvojí neoliberální a covidové pandemie: výsledkem jsou sociální a hospodářské krize, zchudnutí většiny obyvatel, nedostatek zboží, hlad a nerovnost. Na druhou stranu se proti tomu staví síla Naší Ameriky, která nám umožňuje vidět, že máme solidaritu, komunitu a hlubokou víru v kolektiv zakódovanou v naší DNA. Je samozřejmě jasné, že současný kontext představuje velkou výzvu pro sociální hnutí a lidové organizace tvořící jádro hnutí ALBA. Zatímco ulice a venkov jsou hlavními místy, kde se budovalo naše spojenectví, musíme najít i nové formy koordinace a integrace. Přidrželi jsme se každopádně úmyslu sejít se tváří v tvář na tomto našem III. Kontinentálním shromáždění.

Přijeli jsme do Buenos Aires, abychom připraveni mohli analyzovat, reflektovat a navrhovat plán akcí, jak změnit stav našeho kontinentu a upevnit vazby a jednotu mezi organizacemi tvořícími ALBA, které sní a denně budují s cílem vytvořit Velkou vlast [Patria Grande; myšlena Latinská Amerika].

Argentina nás vítá uprostřed historické chvíle v boji proti Mezinárodnímu měnovému fondu. Podporujeme ji v jejím boji proti neoliberalismu s žhavými barikádami jako v roce 2001 a oceňujeme a obdivujeme její boj za památku, pravdu a spravedlnost pro 30 tisíc zmizelých obětí diktatury.

Americký imperialismus a jeho evropští partneři ušli od spuštění svého protiútoku před více než deseti lety dlouhou cestu: diktatury, puče, drobná volební vítězství a využití všech forem intervencí v rámci hybridní války vedené zběsile proti nám a našemu kontinentu.

Je to zřejmé z vývozu „bezpečnostních“ modelů postavených na soukromých společnostech v Karibiku, které vysílají polovojenské a žoldácké skupiny pro cílené vraždění a pokusy o převrat, jakou byla operace Gideon ve Venezuele. Je to zřejmé ze zřizování vojenských základen Spojených států na našem území a z podpory obchodu s drogami jako metody k ukáznění a násilí proti mladým lidem v chudých čtvrtích a vytvoření velkých zisků bohatých lordů vládnoucí třídy.

Státní i polostátní represe se stala v našem regionu něčím zcela běžným. Vidíme to ve středoamerické oblasti, kde jsou denně zabíjeny stovky komunitních vůdců bránících život svých lidí, přístup k vodě a společným statkům. Vidíme to na Haiti, kde zesílilo násilí gangů s cílem zničit soudržnost společnosti a rozbít sociální organizace. Haitský lid musí nejen čelit vysoké míře násilí a chudoby způsobené tzv. humanitárními misemi, které nejsou ničím jiným než předvojem kolonialismu, ale musí také čelit opatřením jako je stavba zdi na hranici s Dominikánskou republikou financované Izraelem, čímž se na rebelském ostrově Quisqueja [Hispaniola] vytváří jizva nehumánnosti. Organizace amerických států, OSN a krajní pravice na Haiti jsou zodpovědné za propad životní úrovně haitského lidu, který trpí náporem krajně pravicového projektu pokračujícího i za současné vlády.

Rovněž to denně vidíme v Kolumbii, kde zesílení války, prohloubení činnosti polovojenských skupin, pronásledování, kriminalizace a politické násilí proti sociálním předákům a mírovým signatářům v různých částech země jasně ukazuje důsledky imperialistických ambicí Spojených států na našem kontinentu. Tady už neustálé porušování lidských práv bezpečnostními silami ani nestojí za zprávu, jak se ukázalo v případě pokrytí národní stávky proti vládě Ivana Duqueho v roce 2021 hegemonními médii. Duque pokračuje v porušování mírových dohod podepsaných v roce 2016.

Postup fašistické pravice představuje jednu z našich hlavních obav. Proto odsuzujeme fašistické praktiky Jaira Bolsonara v Brazílii, který pomocí státu a pseudopolicejního násilí vraždí sociální předáky a okrajuje práva brazilského lidu, který s nadějí usiluje o vítězství Luly v říjnu 2022. Stejně tak odmítáme neustálé pokusy o převrat podnikané proti demokraticky zvolené vládě Pedro Castilla v Peru, který čelí pravici Fujimorové a její neustálé protidemokratické ofenzívě.

Chudoba jako odkaz kapitalismu a imperialismu v našem regionu se projevuje migračními krizemi, kterými dnes prochází Střední Amerika. Masivní migrace je důsledek vyloučení, nedostatku možností, represe autoritářských vlád proti lidu a vyhánění obyvatel desítek původních kmenů z jejich tradičních území.

Nezávislost a boj za suverenitu je jedním z nejdůležitějších odkazů zanechaných nám našimi otci a matkami osvoboditeli. Proto odsuzujeme britskou okupaci souostroví Malvíny a požadujeme uznání argentinské suverenity nad tímto územím. To se týká i přítomnosti největší vojenské základny NATO v jižním Atlantiku. „Malvíny jsou Argentina a patří Latinské Americe“. Rovněž se stavíme za nárok lidu Portorika na svoji nezávislost na Spojených státech.

Odsuzujeme genocidní a zločinnou politiku vlády USA proti kubánskému lidu a jeho revoluci, kde lid Kuby musel čelit v posledních třech letech 243 opatřením zaměřeným na jeho zničení. To se sčítá s nepřátelskou politikou dále než 60 let trvající hospodářské, finanční a komerční blokády, která je hlavní překážkou ekonomického rozvoje této bratrské země.

Hnutí ALBA znovu potvrzuje s rukami zdviženými v pěst a s plným srdcem svoji neomezenou podporu bolívarovské revoluci ve Venezuele, kubánské revoluci i procesu změn v Bolívii, protože jsme synové a dcery Chaveze, synové a dcery Bolívara, synové a dcery Tupaca Amarua a synové a dcery Jean-Jacques Dessalinese.

V tomto rámci po prozkoumání, rozšíření a vyvážení našeho historického odkazu se znovu hlásíme k šesti základním principům: jednota Naší Ameriky a internacionalismus; ideologicko-kulturní bitva a dekolonializace; obrana Matky Země a suverenita národů; hospodářství sloužící dobré životní úrovni; demokratizace a vytvoření lidové moci; a lidový feminismus.

Z těchto východisek vycházíme, když na tomto Třetím Kontinentálním shromáždění rovněž vyjadřujeme souhlas se sérií priorit a úkolů, kterými se bude řídit naše politická práce nejméně v následujících čtyřech letech:

  1. Lidová obrana nejradikálnějšího transformačního procesu v naší oblasti, založená na premise velitele Fidela Castra: „vše s revolucí, nic proti revoluci“.
  2. Upevnění spojenectví s pokrokovými, lidovými a levicovými vládami založeného na autonomii a svobodě jednání národů a jejich organizačnímu vyjádření.
  3. Praxe živého a konkrétního internacionalismu založeného na solidaritě a úkol získat pro něj v praxi i v uvědomění masy shromážděné v odborech, rolnických organizacích, organizacích hájících práva domorodých obyvatel, lidí afrického původu, žen, mládeže, enviromentálních organizacích a dalších organizacích tohoto typu.
  4. Zesílení našeho kontinentálního systému politického vzdělávání, naší vzájemné komunikace, našich solidárních kampaní a mezinárodních brigád.
  5. Podpora a povzbuzení dekolonializačního procesu, který trestuhodně nebyl stále dokončen, povznesení odkazu hrdinů a hrdinek naší historie, našich revolucí za nezávislost, stejně jako obrana naší suverenity a práva na území od Falklandských ostrovů po Guantanamo [námořní základna a koncentrační tábor Spojených států], od ostrova Navassa [ostrůvek u pobřeží Haiti spravovaný USA] po Guyana Esequiba [Zona en Reclamación – území pod správou Guyany nárokované Venezuelou].
  6. Participace hnutí ALBA jako regionální proces v rámci Mezinárodního lidového shromáždění (IPA), vyjádření politické jednoty lidu Asie, Afriky, oblasti Arábie a Maghrebu, Evropy, Severní Ameriky a Latinské Ameriky a Karibiku. Integrace a internacionalistická jednota samotného našeho regionu je nutnou ale nikoliv dostačující podmínkou pro střet s globálním kapitalistickým systémem.
  7. Posílení organické struktury umožňující postupovat jednotně, vytvořit národní sekce a dát prioritu jednotě v různosti, pokud jde o iniciativy jako jsou přípravné školy, solidární kampaně, způsoby komunikace, mezinárodní brigády a řada dalších.

Z Jihu světa dnes vyzýváme celý kontinent k organizování a k boji. Jsme si jistí a víme s určitostí, že dokonce i v těžkých časech a dost možná především v těžkých časech přišla chvíle pro Naši Ameriku, protože čas Ameriky a čas národů nikdy nekončí.

Profilový obrázek
O autorovi

Komentáře

comments

Social Share

  • google-share

Právní poradna

Zápis závazku prodat v budoucnu nemovitost do katastru

28 září, 2021

Minusové hodiny - nepravidelně rozvrhovaná pracovní doba

27 září, 2021

Má zaměstnavatel nárok na náhradu při vracení pracovní pomůcky?

15 srpna, 2021

Odkazy

Nadcházející akce

  • Momentálně nejsou naplánované žádné akce
AEC v1.0.4

Kalendář akcí

AEC v1.0.4

Štítky

Afrika Akce Amerika Antifašizmus Antikapitalismus Antirasizmus Armáda Asie Blízký východ Česká politika čína Ekologie Ekonomika Evropa Evropská unie Filosofie Historie imperialismus Kultura Latinská Amerika Levá perspektiva Levice Liberec Média Německo Odbory a pracoviště Palestina Politika Potraviny Praha Protivládní hnutí Rozhovor Rusko Školství Socialismus Sociální otázky Společnost Spravedlnost Svět Ukrajina válka Vězeňství Z domova Zdravotnictví Ženy a gender

Video

Levá Perspektiva o.s.

Občanské sdružení na obranu sociálně vyloučených, upozaděných a
diskriminovaných lidí včetně prevence sociální exkluze. Provozujeme
levicový, informačně-publicistický web a internetovou právní poradnu.
Aktivně vystupujeme proti fašismu, rasismu, homofobii a všem formám
diskriminace.

Aktuální články

Intenzivní protesty proti plánům české vlády zvýšit věk odchodu do důchodu

25 dubna, 2023

Stažení cel EU na ukrajinské obilí selhalo, protože východoevropské země vystoupily do opozice

24 dubna, 2023

Boje v Chartúmu ohrožují poslední pokus o příměří

22 dubna, 2023

Po přijetí penzijní reformy vyšli francouzští pracující opět do ulic

18 dubna, 2023

Stávka bezpečnostních pracovníků letišť v Německu

17 dubna, 2023

Archivy

  • Duben 2023
  • Březen 2023
  • Únor 2023
  • Leden 2023
  • Listopad 2022
  • Říjen 2022
  • Září 2022
  • Srpen 2022
  • Červenec 2022
  • Červen 2022
  • Květen 2022
  • Duben 2022
  • Březen 2022
  • Únor 2022
  • Leden 2022
  • Prosinec 2021
  • Listopad 2021
  • Říjen 2021
  • Září 2021
  • Srpen 2021
  • Červenec 2021
  • Červen 2021
  • Květen 2021
  • Duben 2021
  • Březen 2021
  • Únor 2021
  • Leden 2021
  • Prosinec 2020
  • Listopad 2020
  • Říjen 2020
  • Září 2020
  • Srpen 2020
  • Červenec 2020
  • Červen 2020
  • Květen 2020
  • Duben 2020
  • Březen 2020
  • Únor 2020
  • Leden 2020
  • Prosinec 2019
  • Listopad 2019
  • Říjen 2019
  • Září 2019
  • Srpen 2019
  • Červenec 2019
  • Červen 2019
  • Květen 2019
  • Duben 2019
  • Březen 2019
  • Únor 2019
  • Leden 2019
  • Prosinec 2018
  • Listopad 2018
  • Říjen 2018
  • Září 2018
  • Srpen 2018
  • Červenec 2018
  • Červen 2018
  • Květen 2018
  • Duben 2018
  • Březen 2018
  • Únor 2018
  • Leden 2018
  • Prosinec 2017
  • Listopad 2017
  • Říjen 2017
  • Září 2017
  • Srpen 2017
  • Červenec 2017
  • Červen 2017
  • Květen 2017
  • Duben 2017
  • Březen 2017
  • Únor 2017
  • Leden 2017
  • Prosinec 2016
  • Listopad 2016
  • Říjen 2016
  • Září 2016
  • Srpen 2016
  • Červenec 2016
  • Červen 2016
  • Květen 2016
  • Duben 2016
  • Březen 2016
  • Únor 2016
  • Leden 2016
  • Prosinec 2015
  • Listopad 2015
  • Září 2015
  • Srpen 2015
  • Červenec 2015
  • Červen 2015
  • Květen 2015
  • Duben 2015
  • Březen 2015
  • Únor 2015
  • Leden 2015
  • Prosinec 2014
  • Listopad 2014
  • Říjen 2014
  • Září 2014
  • Srpen 2014
  • Červenec 2014
  • Červen 2014
  • Květen 2014
  • Duben 2014
  • Březen 2014
  • Únor 2014
  • Leden 2014
  • Prosinec 2013
  • Listopad 2013
  • Říjen 2013
  • Září 2013
  • Srpen 2013
  • Červenec 2013
  • Červen 2013
  • Květen 2013
  • Duben 2013
  • Březen 2013
  • Leden 2013
  • Prosinec 2012
  • Listopad 2012
  • Říjen 2012
  • Září 2012
  • Srpen 2012
  • Červenec 2012
  • Červen 2012
  • Květen 2012
  • Duben 2012
  • Březen 2012
  • Únor 2012
  • Únor 2010
  • Leden 2010
  • Prosinec 2009
  • Listopad 2009

Štítky

Afrika Akce Amerika Antifašizmus Antikapitalismus Antirasizmus Armáda Asie Blízký východ Bydlení Ekologie Ekonomika Evropa Evropská unie Filosofie Historie imperialismus Kultura Latinská Amerika Levice Levá perspektiva Liberec Média Německo Odbory a pracoviště Palestina Politika Potraviny Praha Protivládní hnutí Rozhovor Rusko Socialismus Sociální otázky Společnost Spravedlnost Svět Ukrajina válka Z domova Zdravotnictví Česká politika čína Školství Ženy a gender
© 2013 Levá perspektiva, o.s. Všechna práva vyhrazena.