Demonstrace v Schneebergu: Refugees welcome
V sobotu 2. listopadu se zástupce Levé perspektivy zúčastnil spolu s žitavskými antifašisty protestu proti rasistické demonstraci v saském Schneebergu.
Zde se rozhořel konflikt kolem azylového centra pro přistěhovalce. Část jeho pobočky v Chemnitz byla regionální vládou z důvodu přeplněnosti a s tím spojených problémů nedbale přesunuta do městečka venkovského charakteru s názvem Schneeberg, do té doby známého pro svou více než pětisetletou hornickou minulost.
Tento krok rozladil místní, čehož se chytili neonacisté z NPD se svou rasistickou protipřistěhovaleckou politikou. Předcházející víkend spolu s nimi Schneebergem pochodovalo asi tisíc lidí. Aby akci pod minimálním dohledem policie dodali strach nahánějící nacistický ráz, uspořádali pochod s loučemi ve večerních hodinách. Panovala obava, že se konflikt vystupňuje do bodu, kdy by mohlo dojít dokonce k napadení centra.
Na to rychle zareagovali saští antifašisté a antifašistky a následující víkend připravili demonstraci na podporu ohrožených imigrantů pod názvem „Refugees welcome – proti rasistické chátře v Schneebergu i všude jinde“. Na akci vypravili autobusy z Drážďan, Lipska a Chemnitz. Mnoho dalších antifašistů přijelo auty. Policie takovou mobilizaci nečekala a překvapeně konstatovala účast třech autobusů a sedmi desítek automobilů.
Ty se sjely na jednom z parkovišť, kde probíhaly potřebné technické přípravy a seskupení do pochodu. Během tohoto mezičasu bylo mimo jiné z akce vyhnáno auto staronácků, kontrolujících si akci. Následný pochod prošel za doprovodu hudby z organizátorské dodávky a za hlasitého skandování městem s jednou zastávkou pro projevy na náměstí.
Jeden z projevů si připravil i přítomný zástupce Levé perspektivy. V něm zmínil důvody a potřebu tohoto antifašistického shromáždění i podobnost místní situace s pokusy o protiromský pogrom v několika českých městech na Severu, v Českých Budějovicích nebo naposledy v Plzni a Ostravě. Ukázal souvislost s kapitalistickou krizí, mající počátek v roce 2008, jí odhalenými společenskými rozpory a s tím spojeným zhoršením sociálních podmínek i s nárůstem frustrace. V tomto stavu neonacisté získávají sympatie obyvatel pomocí demagogických argumentů a hledání obětních beránků. Je jedno, jestli jsou jejich klamným cílem přistěhovalci, Romové nebo důchodci. Zabránit snahám neonacistů může jedině silné, široké antifašistické hnutí, které by mělo na svou stranu získávat i obyčejné lidi – odboráře, penzisty, mládež a pracující všech možných profesí. Na závěr řečník poděkoval organizátorům a vyřídil antifašistické pozdravy z České republiky.
Organizátoři měli pro demonstranty připravené občerstvení a poskytovali aktuální informace z místní demonstrace i z akcí v jiných městech. Protestující dostali letáček, stručně vysvětlující potřebu takovéto akce, s množstvím připravených hesel, která zněla celou demonstrací. Skandovalo se např. „Kein Mensch ist illegal, Bleiberecht überall!“, „No border, no nation – stop deportation!“ nebo zavedená „Alerta, alerta – antifascista!“ a „Siamo tuti antifascisti“. Během pochodu se v mírně větrném počasí vedle sebe třepotaly různě modifikované vlajky Antifašistické akce a levicových organizací a stran. Řada demonstrantů byla vybavena transparenty s nejrůznějšími antifašistickými hesly.
Když se pochod chýlil ke konci, objevila se partička neonacistických provokatérů. Před hněvem antifašistů je na poslední chvíli uchránil kordon povolaných těžkooděnců. Toto byl jediný vyostřený moment celé demonstrace. Jinak akce probíhala v poklidu bez zbytečné eskalace napětí, byť s jasným antirasistickým vzkazem.
Na neonacistickou demonstraci přišlo na dva tisíce účastníků. Ale zdaleka ne všichni místní obyvatelé se jí zúčastnili, navzdory vysoké virtuální podpoře příslušné rasistické facebookové stránce. Mnozí postávali na trase antifašistického pochodu, čítajícího zhruba 800 lidí, někteří mu dokonce vyjadřovali podporu z oken přilehlých domů.
Nutno dodat, že organizace celé antifašistické demonstrace byla perfektní. Organizátoři si dokázali poradit i se situací, kdy vypověděla službu potřebná technika. Akce ukázala odhodlání a organizovanost saských antifašistů, kteří se nehodlají smířit s rasistickými snahami neonacistů a jsou připraveni se jim postavit v jakémkoli německém městě.
Akce byla zakončena společnou návštěvou žitavského levicového klubu, kde se ještě v nočních hodinách probíral uplynulý den a v uvolněné atmosféře se tancovalo na rozličné druhy muziky. Hudební produkci zábavnou soutěžní formou zajišťovala skupinka přítomných DJs.
Kein Mensch ist illegal! Nie wieder Faschismus!