• Úvodní stránka
  • Kdo jsme
  • Články
  • Právní poradna
    • Občanské právo
    • Pracovní právo
    • Správní právo
    • Právní rady pro aktivisty
    • Novinky a články
    • Zákony a příručky
  • Publikace
  • Odkazy
  • Kontakty
  • Kemp
facebook

23
ÚNO
2014

Deset tezí Levé opozice na Ukrajině

Štítky: Politika, Společnost, Svět, Ukrajina
Autor: Zachar Popovič (preklad Jan Májíček, SocSol)
komentář : vypnuto

ukraine-flagUkrajinské protesty byly před Vánoci jednou z hlavních zahraničních zpráv českých médií. Bohužel jsme byli svědky zjednodušení protestů na volání po vstupu do EU a na odpor proti Rusku. Teze Levé opozice i komentář k nim ale ukazují, že Ukrajince hnalo na náměstí Majdan něco úplně jiného.

Popularita Euromajdanu (souhrnný název pro protest na kyjevském náměstí Majdan – pozn. překladatele) nemá nic společného s tím, že by Ukrajinci považovali volný obchod s Evropskou unií za tak důležitý, aby je přiměl přežívat bezesné noci na náměstí. Protestům daly naléhavost socioekonomické problém země, které jsou mnohem naléhavější než ty, které sužují okolní země na východ i na západ. Průměrná mzda je na Ukrajině 2–2,5krát menší než v Rusku nebo Bělorusku a násobně nižší než v EU. Světová ekonomická krize zasáhla Ukrajinu drastičtěji než kteroukoli jinou evropskou zemi od Atlantiku po Ural. Ekonomický růst se po vypuknutí krize téměř zastavil a čísla z průmyslu za rok 2013 vypadají podobně. Navíc ukrajinský daňový systém více či méně zprošťuje oligarchy nutnosti platit daně. Člověk může naprosto legálně vyvézt ze země nerostné bohatství, kovy, čpavek, pšenici a slunečnicový olej v hodnotě desítek miliard dolarů a nahlásit, že neměl žádný zisk. Veškeré zisky jsou ulity do zámořských destinací, kde formálně sídlí všechny fungující ukrajinské korporace. Jakýkoliv zisk vzniklý na Ukrajině tak může být legálně a bez námahy přesunut za moře pouze tím, že bude fiktivně prohlášen za půjčku.

Je tedy snad překvapivé, že ukrajinská vláda má problém s naplněním státního rozpočtu? Na konci minulého roku byla Ukrajina před státním bankrotem. Zadržování mezd náležících státním zaměstnancům se stalo běžnou praxí a státní rozpočet téměř přestal rozdělovat peníze na sociální zabezpečení. Situace se zhoršila obchodní válkou s Ruskem, kdy Gazprom přinutil vystoupat ukrajinské ceny zemního plynu na nejvyšší hodnoty ve východní Evropě. Oligarchové zahnali zemi do kouta; ani po nekonečné diskusi nedokázali přijít se soudržnou rozvojovou strategií, vyhýbali se investicím do státu, ačkoliv z něj systematicky prostředky vysávali. Jakákoli rozvojová strategie musí obsahovat zkrocení jejich choutek – musí, alespoň částečně, zakázat možnost sídlit v zahraničí a prosadit minimální daňové plnění. Ale to je přesně to, co oligarchové nemohou přijmout, ačkoliv chápou, že pokud nezmění pravidla hry, zaženou stát do socioekonomické katastrofy a podřežou si větev, na které sedí.

Když pravicová opozice hovoří o ekonomických problémech, soustředí se téměř výlučně na téma korupce a neefektivního vládnutí. A když se debata přesune k oligarchům, kteří tunelují stát, omezuje se na podnikatele blízké Straně regionů a zejména nepátrá dále než k podnikání Janukovičových synů. Z pravicového pohledu nejsou ostatní oligarchové problém, protože mají národní povědomí. S touto logikou tak platí, že pokud Ukrajinu plundrují „praví” Ukrajinci, může to národu stále být ku prospěchu.

Vzniká tak paradoxní situace. Všichni svědomití ekonomové (dokonce i velmi neoliberální, jako je Viktor Pinzenik) se shodují, že daňové a regulační systémy byly nastaveny tak, aby se oligarchové naprosto vyvázali z povinnosti platit daně. Každý vidí, že tento systém nemůže trvat o moc déle, ale žádný z politiků se neodváží navrhnout zjevnou a realistickou systémovou alternativu. Téměř nikdo se neodváží veřejně připustit, že nejnaléhavějším tématem, které trápí Ukrajinu, není EU nebo dohoda o obchodu, ale to, aby oligarchové prostě začali platit daně. Státní aparát je naprosto schopný to provést, protože funkční prostředky oligarchů jsou umístěny na Ukrajině. Nicméně jak nedávno poukázal Andrej Hunko (poslanec Die Linke, pozn. překladatele), oligarchizace ukrajinské politiky dosáhla takových rozměrů, že ani jedna ze současných parlamentních stran se o daních nemůže ani zmínit.

Bohužel jsou to jen stoupenci radikální levice, kteří vyjadřují tyto minimální a zjevné požadavky. Chci zdůraznit, že tyto požadavky by neměly být považovány za program Levé opozice, ale za první kroky k vytvoření politiky, která by mohla přitáhnout všechny síly stavící se proti oligarchům a která nepovažuje ultrapravicovou fašistickou diktaturu za řešení. Diktaturu, do které nás vytrvale posouvá Celoukrajinský svaz „Svoboda“, zatímco oficiální opozice sedí a hledí.

Do očí bijící neexistence jakéhokoli soudržného akčního plánu, které by mohl pomoci Ukrajině z krize, se stala tak tíživou, že dokonce některá liberální či pravicově-liberální periodika začala diskutovat našich deset bodů. Příkladem může být lvovský Zaxid.net.

 

Plán společenské změny. Deset bodů.

Předkládáme vaší pozornosti dokument, který nese název „Plán společenské změny“, který nastiňuje způsoby, jakými zvýšit životní úroveň občanů a zajistit společenský pokrok. Vznikl částečně proto, že socioekonomické požadavky euromajdanských demonstrací byly ignorovány. Doufáme, že tento dokument bude sloužit jako platforma, na které se sjednotí široký záběr sociálních levicových a odborářských iniciativ. Tento dokument sepsali členové Levé opozice, socialistické organizace, jejímž cílem je sjednotit všechny ty, kteří náleží do komunity provizorně nazývané #leftmaidan.

Netřeba říkat, že politické strany směřují protestní hnutí k volbám; snaží se najít nové hlasy místo toho, aby změnily systém. Nepodporujeme ideu liberálních struktur, které propagují ekonomiku volného trhu, ani nepodporujeme radikální nacionalisty, kteří prosazují diskriminační politiku.

Doufáme, že protestní hnutí, které přimělo k činu sociální nespravedlnost, se nakonec podaří odstranit kořeny této nespravedlnosti. Věříme, že příčinou většiny sociálních potíží je oligarchie, která se vyvinula z nekontrolovaného kapitalismu a korupce. Místo spoléhání na Rusko nebo MMF, což by znamenalo naši národní závislost, je potřeba omezit egoistické zájmy našich oligarchů. Domníváme se, že je škodlivé, abychom své hlasy připojili k požadavkům na integraci do EU; místo toho je třeba vytyčit změny, které budou sloužit zájmům obyčejných občanů, zejména námezdně pracujících. Na několika místech uvádíme progresivní zkušenosti několika evropských států, které přijaly podobná opatření.

Cíle, které představujeme, jsou relativně umírněné, aby přitáhly co nejširší okruh organizací. Nebudeme skrývat fakt, že pro nás jsou spíše reakcí na současné události než krokem k formulaci současné levicové politické síly – síly, která je schopna ovlivnit mocné a nabídnout alternativu k existujícímu sociálnímu uspořádání. Levá opozice považuje tento plán za minimum pro budování socialismu na principech samosprávy: socializace průmyslu, rozdělení zisku podle společenských potřeb a jmenování občanů do vládních funkcí.

Budeme rádi, pokud se přihlásíte na naši facebookovou stránku nebo nám napíšete na gaslo.info@gmail.com a dáte nám vědět svůj názor.

Nahrazení jedné sady politiků a oligarchů druhou bez celkových systémových změn nezlepší naše životy. Místo toho naše skupina sociálních a odborářských aktivistů nabízí deset základních podmínek pro překonání ekonomické krize a zajištění dalšího rozvoje Ukrajiny.

 

1. Vláda lidu, nikoliv oligarchů

Musíme přejít z prezidentské do parlamentní republiky, ve které je moc prezidenta omezena na reprezentativní funkce v zahraničí. Vládní moc by měla být přenesena ze státu na volené místní rady (sověty). Představitelé této moci by měli mít právo odvolat delegáta, který neplní svůj program; soudci a policejní náčelníci by měli být voleni, nikoli jmenováni.

2. Znárodnění klíčového průmyslu

Hutnictví, důlní a chemický průmysl spolu s infrastrukturními podniky (energie, doprava a komunikace) by měly přispívat na sociální stát.

3. Pracující by měli kontrolovat veškeré formy vlastnictví 

Po vzoru úspěšných evropských příkladů bychom měli vytvořit síť nezávislých odborů, které budou kontrolovat management a garantovat práva pracujících. Pracující by měli mít právo na stávku (odmítnout pracovat, pokud nepřijde výplata). Produkční, účetní a manažerská data podniků, které zaměstnávají více než 50 lidí nebo mají kapitálový obrat více než 1 milion dolarů, by měla být publikována on-line.

4. Zavedení daně z luxusu

Měli bychom zavést 50% daň na luxusní zboží: jachty, drahé automobily a další předměty, které stojí více než 1 milion hřiven. Zavedeno by mělo být i progresivní zdanění fyzických osob. Jednotlivci s ročním příjmem nad 1 milion hřiven by měli být zdaněni až padesáti procenty podle dánského vzoru (v takovém systému by jen Renat Achmetov zaplatit do federálního rozpočtu 1,2 miliardy hřiven – pro srovnání s 400 miliony, které zaplatil za rok 2013).

5. Zákaz offshorových kapitálových transferů

Místní vyhlášky, které vyjímají ukrajinské korporace z povinnosti platit daně v řadě zámořských zemí by měly být revokovány, aby se zabránilo odsunu kapitálu do zámoří. Prostředky offshorových společností na Ukrajině by měly být zmrazeny a dočasně spravovány, dokud se neprokáže legalita jejich investic.

6. Oddělení podnikání a vlády

Občané s příjmy nad 1 milion hřiven by neměli zastávat vládní pozice a křesla v místních vládách. V souladu s tímto pravidlem by měly proběhnout předčasné volby.

7. Redukce výdajů na byrokratický aparát

Vládní útraty by měly být kontrolovány a být transparentní. Měly by proběhnout administrativní reformy, při nichž by se snížil počet manažerských pracovníků. Dnes je možné celé oddělení nahradit počítačovými programy. Místo toho za posledních osm let narostl počet byrokratů o 10 %, což znamená 372 000 lidí (na Ukrajině je téměř 8 úředníků na každých 1000 obyvatel, ve Francii je to 5 úředníků na 1000 obyvatel).

8. Rozpuštění Berkutu a dalších speciálních sil

Počínaje rokem 2014 by se měly snížit výdaje na bezpečností aparát státu: na ministerstvo vnitra, tajnou službu, kancelář hlavního prokurátora a speciální policejní složky. Je nepřijatelné, aby ministerstvo vnitra získalo více než 16,9 miliard hřiven, jako tomu bylo v roce 2013. Navíc je to o 6,9 miliard více, než kolik činily výdaje na veškerou veřejnou zdravotní péči!

9. Svobodný přístup ke vzdělání a zdravotní péči

Prostředky na tuto iniciativu by mělo přinést zestátnění průmyslu a omezení výdajů na bezpečnostní a byrokratický aparát. Abychom vymýtili korupci ze zdravotnictví a školství, musíme zvýšit mzdy lékařům a učitelům a obnovit společenskou prestiž těchto oborů.

10. Vystoupení z utlačovatelských mezinárodních finančních institucí

Podporujeme ukončení spolupráce s Mezinárodním měnovým fondem a dalšími mezinárodními finančními institucemi. Měli bychom postupovat stejně jako Island, který odmítl platit dluhy nahromaděné bankéři a byrokraty (pod vládní zárukou) za účelem osobního obohacení.

Kolektiv Levé opozice

Vyšlo v ruštině na Open Left: http://openleft.ru/?p=1157

Z anglického zdroje http://www.criticatac.ro/lefteast/manifesto-left-opposition-in-ukraine přeložil Jan Májíček

Převzato z webu Socialistické Solidarity

Profilový obrázek
O autorovi

Komentáře

comments

Social Share

  • google-share

Právní poradna

Převod zaměstnanců k jinému zaměstnavateli

03 ledna, 2021

Odstranění černé stavby - promlčení

06 prosince, 2020

Nárok na dovolenou - zkrácený úvazek

26 listopadu, 2020

Odkazy

Nadcházející akce

  • Momentálně nejsou naplánované žádné akce
AEC v1.0.4

Kalendář akcí

AEC v1.0.4

Štítky

Akce Amerika Antifašizmus Antikapitalismus Antirasizmus Armáda Asie Blízký východ Bydlení Česká politika Česká pošta čína Doprava Ekologie Ekonomika Evropa Evropská unie Historie imperialismus Kultura Latinská Amerika Levá perspektiva Levice Liberec Média Nepodmíněný základní příjem Odbory a pracoviště Palestina Politika Potraviny Praha Protivládní hnutí Regiony Rozhovor Rusko Školství Socialismus Sociální otázky Společnost Svět Ukrajina válka Z domova Zdravotnictví Ženy a gender

Video

Levá Perspektiva o.s.

Občanské sdružení na obranu sociálně vyloučených, upozaděných a
diskriminovaných lidí včetně prevence sociální exkluze. Provozujeme
levicový, informačně-publicistický web a internetovou právní poradnu.
Aktivně vystupujeme proti fašismu, rasismu, homofobii a všem formám
diskriminace.

Aktuální články

Role Pentagonu v Trumpově převratu

16 ledna, 2021

8. sjezd Korejské strany práce nebyl tryznou poražených

16 ledna, 2021

Írán a Irák požadují Trumpovo vydání

15 ledna, 2021

Bolsonaro prodal brazilské národní parky soukromým společnostem

15 ledna, 2021

Ukrajina pokračuje v oslavování pronacistických válečných zločinců

29 prosince, 2020

Archivy

  • Leden 2021
  • Prosinec 2020
  • Listopad 2020
  • Říjen 2020
  • Září 2020
  • Srpen 2020
  • Červenec 2020
  • Červen 2020
  • Květen 2020
  • Duben 2020
  • Březen 2020
  • Únor 2020
  • Leden 2020
  • Prosinec 2019
  • Listopad 2019
  • Říjen 2019
  • Září 2019
  • Srpen 2019
  • Červenec 2019
  • Červen 2019
  • Květen 2019
  • Duben 2019
  • Březen 2019
  • Únor 2019
  • Leden 2019
  • Prosinec 2018
  • Listopad 2018
  • Říjen 2018
  • Září 2018
  • Srpen 2018
  • Červenec 2018
  • Červen 2018
  • Květen 2018
  • Duben 2018
  • Březen 2018
  • Únor 2018
  • Leden 2018
  • Prosinec 2017
  • Listopad 2017
  • Říjen 2017
  • Září 2017
  • Srpen 2017
  • Červenec 2017
  • Červen 2017
  • Květen 2017
  • Duben 2017
  • Březen 2017
  • Únor 2017
  • Leden 2017
  • Prosinec 2016
  • Listopad 2016
  • Říjen 2016
  • Září 2016
  • Srpen 2016
  • Červenec 2016
  • Červen 2016
  • Květen 2016
  • Duben 2016
  • Březen 2016
  • Únor 2016
  • Leden 2016
  • Prosinec 2015
  • Listopad 2015
  • Září 2015
  • Srpen 2015
  • Červenec 2015
  • Červen 2015
  • Květen 2015
  • Duben 2015
  • Březen 2015
  • Únor 2015
  • Leden 2015
  • Prosinec 2014
  • Listopad 2014
  • Říjen 2014
  • Září 2014
  • Srpen 2014
  • Červenec 2014
  • Červen 2014
  • Květen 2014
  • Duben 2014
  • Březen 2014
  • Únor 2014
  • Leden 2014
  • Prosinec 2013
  • Listopad 2013
  • Říjen 2013
  • Září 2013
  • Srpen 2013
  • Červenec 2013
  • Červen 2013
  • Květen 2013
  • Duben 2013
  • Březen 2013
  • Leden 2013
  • Prosinec 2012
  • Listopad 2012
  • Říjen 2012
  • Září 2012
  • Srpen 2012
  • Červenec 2012
  • Červen 2012
  • Květen 2012
  • Duben 2012
  • Březen 2012
  • Únor 2012
  • Únor 2010
  • Leden 2010
  • Prosinec 2009
  • Listopad 2009

Štítky

Akce Amerika Antifašizmus Antikapitalismus Antirasizmus Armáda Asie Blízký východ Bydlení Doprava Ekologie Ekonomika Evropa Evropská unie Historie imperialismus Kultura Latinská Amerika Levice Levá perspektiva Liberec Média Nepodmíněný základní příjem Odbory a pracoviště Palestina Politika Potraviny Praha Protivládní hnutí Regiony Rozhovor Rusko Socialismus Sociální otázky Společnost Svět Ukrajina válka Z domova Zdravotnictví Česká politika Česká pošta čína Školství Ženy a gender
© 2013 Levá perspektiva, o.s. Všechna práva vyhrazena.