Deutsche Welle o ukrajinských vazbách na německé neonacisty
Na vyzvání strany Levice poskytla německá vláda ve Spolkovém sněmu informace o spojeních mezi německými neonacisty a radikálně pravicovými skupinami na Ukrajině. Mezinárodní program Deutsche Welle o tom informoval 22. února.
Prohlášení vlády o spojeních německé krajní pravice na Ukrajinu zmiňuje, že někteří němečtí občané skutečně podstoupili na Ukrajině polovojenský výcvik. Tento výcvik je uváděn jako příklad aktivit mezinárodně spojujících neonacisty společně se soutěžemi v bojových sportech a hudebním festivalem Asgardsrei, který zpráva popisuje jako „národně-socialistický black metalový“ podnik.
Vláda informovala o silných vazbách navázaných mezi pravicovými radikály v Německu a ukrajinskou nacionalistickou politickou stranou Národní sbory. Strana Národní sbory byla založena v roce 2016 jako politické křídlo Občanského sboru Azov; je vedena bývalým velitelem praporu Azov Andrejem Bieletským.
Jako zvláštní příklad této spolupráce zmiňuje vládní odpověď poslancům projekt Kraftquell ve městě Pirna ležícím asi půl hodinu jízdy jihovýchodně od Drážďan. Oficiálním cílem projektu zahájeného v roce 2017 je zajistit ubytování pro bojovníky praporu Azov v Německu a Norsku při jejich prázdninovém pobytu v Evropě.
Kancelář projektu je zaregistrována v budově, kterou vlastní dobře známý pravicový extremista z Norska. Na stejné adrese je zapsána i místní buňka krajně pravicové Národně demokratické strany Německa (NPD). Ukrajinská občanka Olga Semenjaková byla ve vládní zprávě uvedena jako koordinátorka mezinárodních projektů praporu Azov.
Podle vlády zmařila německá federální policie v prosinci 2019 pokus členů radikálně pravicové strany Třetí cesta cestovat na Ukrajinu; v době svého zatčení měli na sobě oděv a předměty „nepochybně dokazující, že patří k pravicově extremistickým kruhům“.
Vláda předpokládá, že ukrajinská pravicově radikální skupina Tradice a řád má v Německu buňku s „podobným jménem“. Deklarovaným cílem organizace je vytvořit „suverénní Německý stát“. Aktivita skupiny se nicméně omezuje na sdílení fotek a videoobsahu na sociálních sítích a na výzvy k účasti na různých demonstracích.
Německé úřady odhadují počet německých sympatizantů krajně pravicové ukrajinské skupiny Misantropická divize, která je zakázána v Rusku a je úzce napojená na prapor Szov, na několik desítek lidí. Jejich aktivita je omezena na prodej oblečení a suvenýrů se symboly praporu Azov.
Deutsche Welle nicméně poznamenává, že vláda odmítla odpovědět na některé konkrétní otázky členů německého parlamentu ohledně mezinárodních styků německé ultrapravice. Šlo například o otázku, zda se neonacisté z Německa a Ukrajiny někdy setkali na území České republiky.
Vládní představitelé odbývali své odmítnutí na tyto otázky odpovědět stereotypním poukazem na dohody s tajnými službami cizích zemí a potřebu neodhalit agenty pracující v řadách radikálů.
Deutsche Welle také upozornilo, že několik členů mládežnického křídla NPD „Mladí nacionalisté“ navštívili v říjnu 2018 Kyjev, aby se zde účastnilo pravicové demonstrace „Pochod obránců Ukrajiny“. Vedení Mladých nacionalistů nicméně ve zvláštním prohlášení odsoudilo jejich účast na této akci, napsalo, že šlo o výlet na vlastní pěst „v příkrém rozporu s hlavní linií naší organizace“.
Rossa Primavera News Agency