Doněck si připomenul výročí sovětské republiky, Lugansk osvobození od nacismu
12. února se v Doněcku sešlo více než tisíc lidí, aby si připomněli 98. výročí vzniku Doněcko-krivorožské sovětské republiky v roce 1918. K připomínce došlo u pomníku bolševického revolucionáře Fjodora Sergejeva známého pod jménem Arťom, který byl předsedou vlády tohoto krátkodobého státního útvaru.
Doněcko-krivorožská sovětská republika byla vyhlášena 12. února 1918, tři dny po podepsání mírové smlouvy mezi Ukrajinou, Německou říší a Rakousko-Uherskem jako odštěpek od Ukrajiny (Ukrajinské lidové republiky) ovládané tehdy protirevolučními silami. Republiku vyhlásil zvláštním dekretem přímo Lenin, předsedou její vlády se pak stal již zmíněný revolucionář Arťom, který předtím působil jako komisař průmyslu a obchodu Sovětské ukrajinské republiky. Hlavním městem Doněcko-krivorožské sovětské republiky se stal Charkov, ale kvůli jeho následnému obsazení kontrarevolucionáři bylo sídlo vlády přeneseno do Lugansku. Území tehdejší republiky pokrývalo území dnešního Donbasu, přilehlých částí Ruska a Chersonskou a Mikolajevskou oblast na Ukrajině. Již 20. března 1918 však musela být tato sovětská republika zrušena.
Dnešní Doněcká lidová republika ustanovená v roce 2014 se od počátku hlásí k odkazu tohoto krátkodobého státního útvaru, mimo jiné též využíváním obdobné státní vlajky. 5. února 2015 prohlásil Lidový sovět DLR právní návaznost DLR na Doněcko-Krivorožskou sovětskou republiku a přihlásil se k revolučním ideám, které stály u jejího vzniku.
Mezi účastníky letošní vzpomínky byla i hlava DLR Alexander Zacharčenko, předseda Lidového sovětu DLR Denis Pušilin a starosta Donecku Igor Martynov. Zacharčenko prohlásil k účastníkům vzpomínkové akce, že „před 98 lety se naši předkové snažili učinit náš region šťastný. Bránili svobodu, rovnost a spravedlnost se zbraní v ruce. Stejně jako oni i my bráníme naši zem se zbraní v ruce a snažíme se přičinit o blaho Donbasu. V roce 1918 se to nepovedlo, v roce 2014 ano.“ Připomenuta byla i nekončící snaha osvobodit politickými prostředky dosud okupované části Donbasu. Na závěr akce byly k pomníku položeny květiny a zazněla hymna DLR.
– – –
Ve stejný den, 12. února proběhla v Lugansku pietní akce připomínající 73. výročí osvobození města od nacistické okupace. Lugansk byl nacisty okupován 212 dnů, než došlo 14. února 1943 k jeho osvobození, byť o budovu zemědělské akademie se bojovalo ještě 16. února. Celkově v bitvě o město zahynulo více než 10 tisíc vojáků.
Představitelé města, občané a organizovaně mj. luganští komunisté položili během dne květiny k pohřebišti a pomníku Vojáka-osvoboditele. Následoval pak společenský program zahrnující např. soutěž v orientačním běhu, atletické závody, box, ale také koncert pro veterány a pamětníky v budově městské filharmonie.
V následných dnech navštívili členové luganských komunistů veterána velké vlastenecké války a nositele sovětských řádů a medailí Vasilije Grigorijeviče Zverjakova (*1925), který bojoval v bitvě o Lugansk (tehdy Vorošilovgrad) a Kaliningrad (tehdy Konigsberg), později vystudoval hornické učiliště a jako elektrikář se podílel na obnově válkou a okupací zničené oblasti. Veterán obdržel dárkové a upomínkové předměty. Luganští komunisté, členové (obnoveného) Komsomolu a veteráni z Lugansku, Perevalsku a Rovenek zároveň uspořádali sbírku lůžkovin, oděvů a hygienických potřeb a předali ji osazenstvu Kalinovského domova důchodců.