• Úvodní stránka
  • Kdo jsme
  • Články
  • Právní poradna
    • Občanské právo
    • Pracovní právo
    • Správní právo
    • Právní rady pro aktivisty
    • Novinky a články
    • Zákony a příručky
  • Publikace
  • Odkazy
  • Kontakty
  • Kemp
facebook

24
BřE
2014

Dopis veřejné ochránkyni práv k situaci na České poště

Štítky: Česká pošta, Levá perspektiva, Odbory a pracoviště, Z domova
Autor: Levá Perspektiva
komentář : vypnuto

Postovni_schrankyVážená paní ombudsmanko Šabatová,

v minulém roce byla sepsána petice Federace výkonných zaměstnanců České pošty (FVZ) za záchranu České pošty. Přišla s požadavkem o prověření všech smluv týkajících se prodeje produktů aliančních partnerů (AP) a systému vyplácení provizí z těchto produktů a poukázala na nepatřičné pracovní podmínky zaměstnanců. K požadavkům se dále vrátil i dopis prezidenta FVZ Miroslava Prokopa adresovaný jak tehdejšímu ministru vnitra Martinu Pecinovi, tak nově zvolenému ministrovi Milanu Chovancovi.

Rádi bychom Vás jako veřejnou ochránkyni práv upozornili na to, že se podmínky na poštách stále zostřují, a to zejména v tlaku na plnění plánu produktů AP ze strany vedoucích pracovníků, který hraničí s šikanou.

Každý pracovník pošty má povinnost plnění osobního plánu, do kterého spadá několik skupin produktů:

1) Samotné produkty ERA poštovní spořitelny (osobní účty, hypotéky, spotřební úvěry účelové i neúčelové, konsolidace atd.);

2) Česká pojišťovna (životní pojištění, neživotní pojištění, penzijní připojištění, II. pilíř atd.);

3) Stavební spořitelny (smlouvy společností Raiffeisen stavební spořitelny a ČMSS);

4) výnosy z drobného prodeje zboží a losů (prodej časopisů a novin, losů společnosti Sazka, Terno, Fortuna a Tipsport, prodej telefonních karet všech mobilních operátorů a prodej dalších věcí od sáčků do koše, přes punčochové zboží a hračky až po pečící papír);

Dle našeho názoru a názorů většiny české společnosti jde v prvních třech případech o činnost vysoce specializovanou, kterou by měli provádět profesionální odborníci. Naopak prodej drobného zboží se realizuje v obchodech v blízkém okolí pošty.

Svoji náročnou práci vykonávají zaměstnanci ve stresujícím prostředí většinou nevyhovujících úřadoven (ve většině budov nefunguje klimatizace, nebo se nesmí zapínat, není vhodné zařízení nábytkem…) a v přímém kontaktu s velkým množstvím klientů. Tito klienti na poštu přicházejí povětšinou za službou listovní a běžnou peněžní, nikoliv finančně specializovanou. Navíc mladší klientela má již tyto produkty sjednány u svých bankovních ústavů a pojišťoven. A dříve narození zase nemají na nákup těchto produktů finanční prostředky.

Ze strany vyššího i nižšího vedení je na zaměstnance vyvíjen neúměrný nátlak na plnění osobních plánů, který se nebojíme nazvat šikanou. Den obvykle začíná ranní poradou před začátkem otvírací doby, kde namísto konstruktivní debaty k řešení společného úkolu dochází k systematickému ponižování podřízených: jsou prezentovány pouze jejich „vady“ resp. obchodní neschopnost, je jim verbálně vyhrožováno finančními postihy. Tyto porady se povětšinou doplňují i psanými texty s dalšími výhružkami o finančních trestech či vytýkacími dopisy s následkem ztráty zaměstnání či hrozbou přesouvání na jiná místa výkonu práce.

Po skončení pracovní doby je u některých vedoucích v oblibě dovršit den osobním pohovorem s vybraným zaměstnancem, co a proč nebylo splněno s případným odůvodněním v písemné verzi. Během aktivní služby u přepážky mají určité pošty i tzv. dohled, kdy zvolený nadřízený poslouchá a hodnotí probíhající nabídku. Běžné je zpupné chování nadřízených s neustálým ukazováním převahy s cílem vzbudit pocit, že pracovník nemá možnost se bránit jinak než rezignovat a plnit plán prodeje, či opustit zaměstnání.

Pracovník nakonec tlaku podléhá, neboť s vidinou případných existenčních problémů plynoucích z nezaměstnanosti raději zvolí cestu rezignace a řešení hledá u vlastních zdrojů. Je nutné zdůraznit fakt, že si pracovníci pošty uzavírají přidělené produkty nejprve na sebe a posléze i na svou rodinu a své známé. Dále je nucen kupovat si při nárazových akcích telefonní karty, noviny, aby docházelo k plnění nulové remitendy, losy, aby se splnil určený výnos, a další zboží včetně punčoch.

Co se týče nařízených přesunů zaměstnanců z jednoho pracoviště na druhé, je faktem, že v pracovní smlouvě nebývá zaměstnanci určená konkrétní úřadovna. Pokud jsou ale pracovníci pouze prohazováni na svých úřadovnách, lze to považovat spíše za trest než za údajné řešení krizové situace, např. nemoci, nehledě na to, že tyto pozice mají za úkol naplnit tzv. administrátoři, kteří mají své určité výhody.

Toto všechno samozřejmě dopadá na psychiku zaměstnance. Doprovází ho i finanční postihy – mzda je rozdělena na tarifní a výkonovou složku, která pak souvisí s plněním, resp. neplněním plánu prodeje produktů AP. Výkonová mzda, která činní něco přes 4000 Kč a může být strhnuta celá, je rozdělena takto:

1. Plnění ukazatele kvality (dodržování bezpečnostního limitu hotovosti u přepážek a zabezpečení svěřených prostředků, evidence storen, poštovní a listovní tajemství, únik výplatného atd..) 40 %;

2. Splnění plánu z výnosu poštovního provozu 20 %;

3. Prodej produktů a zboží 20 %;

4. Profesní jednání, pracovní přístup 20 %.

Nepopíráme, že by měl být firemní zaměstnanec veden k solidaritě s podnikem, že by měl být zainteresován na jeho hospodářských výsledcích, ale ne do takové míry, že si své místo bude zajišťovat ve formě jakéhosi „výpalného“.

Zamýšlíme se nad tím, zda:

– je pro management České pošty efektivní zotročený zaměstnanec, demotivovaný psychoterorem a zátěží osobních plánů či finančními postihy bez vyhlídky řádných odměn (bonusy za produkty jsou ve větší míře korunové položky),

– by management neměl zohlednit to, že klienti navštěvují poštu za účelem poštovních, listovních a běžných peněžních služeb, nikoliv pro uzavření finančního produktu, pro který navštíví spíše instituci pro tento účel vybavenou řádně proškolenými bankovními úředníky, kteří klientovi věnují dostatek času a vytvoří produkt „ušitý na míru“,

– je vhodná fluktuace, která na určitých úřadovnách nabývá obřích rozměrů kvůli vysoké aktivitě vedoucích, kteří nové zaměstnance přijaté na dobu určitou donutí k založení žádaných produktů AP a po vyčerpání jejich vlastních zdrojů jim už pracovní smlouvu neprodlouží,

– je efektivní pro firmu při zmíněné fluktuaci rušení produktů ihned po propuštění či přesunu na jiné pracoviště.

Máme za to, že Česká pošta, s. p., by se měla věnovat především hlavnímu předmětu své činnosti (podnikání) tak, jak je vymezen v její zakládací listině, tj.:
– provozování poštovních služeb,
– provozování zahraničních poštovních služeb,
– dodávka, rozvoj a provoz systémů informačních a komunikačních technologií a souvisejících služeb, včetně infrastruktury, která se využívá při plnění úkolů státní (veřejné) správy, provoz, dodávka a rozvoj systémů informačních a komunikačních technologií, které nakládají s citlivými daty nebo utajovanými informacemi, včetně datových registrů a datových skladů,
– provoz, podpora a rozvoj kritické komunikační infrastruktury státu, včetně CMS zejména dle zákona č. 365/2000 Sb., o informačních systémech veřejné správy a o změně některých dalších zákonů a zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů.

Právě plnění výše uvedených služeb veřejnost od České pošty jakožto státního podniku především očekává, a těchto služeb také v drtivé většině u pošty využívá. Zaměstnanci České pošty by měli tedy být především profesionály v hlavním oboru její činnosti. Ostatní činnosti by měly mít více méně doplňkový charakter k hlavnímu předmětu činnosti. Výkonní zaměstnanci České pošty „za přepážkou“, jejichž specializace musí logicky spočívat v poskytování poštovních služeb a další hlavních činností, mohou stěží poskytovat finanční produkty (zejm. třetích stran) ve stejné kvalitě jako profesionální poradci finančních institucí. Při poskytování doplňkových finančních služeb u České pošty jde mnohem více o kvantitu, než o kvalitu. Ve vztahu k zákazníkům jsou finanční produkty často doslova vnucovány při poskytování hlavní služby, k čemuž jsou zaměstnanci pod hrozbou finančních a jiných sankcí zaměstnavatelem fakticky nuceni. Z tohoto důvodu se proto často fakticky dostávají na úroveň „pouličních“ dealerů, k čemuž by jistě u státního podniku docházet nemělo, nemluvě již o tom, že toto „nabízení“ mohou zákazníci, kteří přišli na poštu za účelem poskytnutí hlavní služby, vnímat jako velmi obtěžující. Obdobně to platí i pro prodej drobného zboží, které často s hlavní činností pošty vůbec nesouvisí. Lze pochopit, že zejména v době ekonomické krize a klesajících tržeb z provádění hlavních činností se Česká pošta zlepšit svou ekonomickou bilanci posílením doplňkových činností. Je však zároveň třeba, aby byly dodržovány veškeré pracovněprávní předpisy. Doplňkové služby by měly být nabízeny etickým způsobem i vůči zákazníkům. V souvislosti s jejich poskytováním nesmí být zaměstnanci ze strany zaměstnavatele vystavováni nepřiměřenému ekonomickému, nebo jinému nezákonnému (zejm. psychickému) nátlaku, jak k tomu dochází v současné době. Souvisí s tím rovněž oblast odměňování, kdy základní mzda zaměstnanců by neměla být závislá na prodeji doplňkových produktů, neboť se nejedná o hlavní činnost.

Výše popsaný nátlak na zaměstnance, ke kterému v současné době masivně dochází, vykazuje znaky tzv. bossingu. v krajních případech dokonce trestněprávního jednání, což je zarážející tím spíše, že k tomuto jednání dochází u státního podniku, jehož zakladatelem je Ministerstvo vnitra, tj. stát, který by měl jít v dodržování právních předpisů příkladem. Právní obrana jednotlivých zaměstnanců je však z pochopitelných důvodů velmi problematická. Dosažení kvalitního a důstojného života zaměstnanců České pošty však vyžaduje nejen formální uplatnění pracovního práva v podniku, ale také vytvoření důstojného psychického a obecně lidského zázemí.

Z výše uvedených důvodů se na Vás obracíme jako na orgán, který má podporovat dodržování lidských práv, včetně práva na rovné zacházení a ochrany před diskriminací, s žádostí, abyste svojí autoritou, a v rámci možností daných právními předpisy pomohla při prosazování práv zaměstnanců ve výše uvedené věci.

Vaší pomoci si velice ceníme a děkujeme za ni.

S pozdravem,

Občanské sdružení Levá perspektiva

Profilový obrázek
O autorovi

Komentáře

comments

Social Share

  • google-share

Právní poradna

Zápis závazku prodat v budoucnu nemovitost do katastru

28 září, 2021

Minusové hodiny - nepravidelně rozvrhovaná pracovní doba

27 září, 2021

Má zaměstnavatel nárok na náhradu při vracení pracovní pomůcky?

15 srpna, 2021

Odkazy

Nadcházející akce

  • Momentálně nejsou naplánované žádné akce
AEC v1.0.4

Kalendář akcí

AEC v1.0.4

Štítky

Afrika Akce Amerika Antifašizmus Antikapitalismus Antirasizmus Armáda Asie Blízký východ Bydlení Česká politika čína Ekologie Ekonomika Evropa Evropská unie Filosofie Historie imperialismus Kultura Latinská Amerika Levá perspektiva Levice Liberec Média Německo Odbory a pracoviště Palestina Politika Potraviny Praha Protivládní hnutí Rozhovor Rusko Školství Socialismus Sociální otázky Společnost Spravedlnost Svět Ukrajina válka Z domova Zdravotnictví Ženy a gender

Video

Levá Perspektiva o.s.

Občanské sdružení na obranu sociálně vyloučených, upozaděných a
diskriminovaných lidí včetně prevence sociální exkluze. Provozujeme
levicový, informačně-publicistický web a internetovou právní poradnu.
Aktivně vystupujeme proti fašismu, rasismu, homofobii a všem formám
diskriminace.

Aktuální články

Intenzivní protesty proti plánům české vlády zvýšit věk odchodu do důchodu

25 dubna, 2023

Stažení cel EU na ukrajinské obilí selhalo, protože východoevropské země vystoupily do opozice

24 dubna, 2023

Boje v Chartúmu ohrožují poslední pokus o příměří

22 dubna, 2023

Po přijetí penzijní reformy vyšli francouzští pracující opět do ulic

18 dubna, 2023

Stávka bezpečnostních pracovníků letišť v Německu

17 dubna, 2023

Archivy

  • Duben 2023
  • Březen 2023
  • Únor 2023
  • Leden 2023
  • Listopad 2022
  • Říjen 2022
  • Září 2022
  • Srpen 2022
  • Červenec 2022
  • Červen 2022
  • Květen 2022
  • Duben 2022
  • Březen 2022
  • Únor 2022
  • Leden 2022
  • Prosinec 2021
  • Listopad 2021
  • Říjen 2021
  • Září 2021
  • Srpen 2021
  • Červenec 2021
  • Červen 2021
  • Květen 2021
  • Duben 2021
  • Březen 2021
  • Únor 2021
  • Leden 2021
  • Prosinec 2020
  • Listopad 2020
  • Říjen 2020
  • Září 2020
  • Srpen 2020
  • Červenec 2020
  • Červen 2020
  • Květen 2020
  • Duben 2020
  • Březen 2020
  • Únor 2020
  • Leden 2020
  • Prosinec 2019
  • Listopad 2019
  • Říjen 2019
  • Září 2019
  • Srpen 2019
  • Červenec 2019
  • Červen 2019
  • Květen 2019
  • Duben 2019
  • Březen 2019
  • Únor 2019
  • Leden 2019
  • Prosinec 2018
  • Listopad 2018
  • Říjen 2018
  • Září 2018
  • Srpen 2018
  • Červenec 2018
  • Červen 2018
  • Květen 2018
  • Duben 2018
  • Březen 2018
  • Únor 2018
  • Leden 2018
  • Prosinec 2017
  • Listopad 2017
  • Říjen 2017
  • Září 2017
  • Srpen 2017
  • Červenec 2017
  • Červen 2017
  • Květen 2017
  • Duben 2017
  • Březen 2017
  • Únor 2017
  • Leden 2017
  • Prosinec 2016
  • Listopad 2016
  • Říjen 2016
  • Září 2016
  • Srpen 2016
  • Červenec 2016
  • Červen 2016
  • Květen 2016
  • Duben 2016
  • Březen 2016
  • Únor 2016
  • Leden 2016
  • Prosinec 2015
  • Listopad 2015
  • Září 2015
  • Srpen 2015
  • Červenec 2015
  • Červen 2015
  • Květen 2015
  • Duben 2015
  • Březen 2015
  • Únor 2015
  • Leden 2015
  • Prosinec 2014
  • Listopad 2014
  • Říjen 2014
  • Září 2014
  • Srpen 2014
  • Červenec 2014
  • Červen 2014
  • Květen 2014
  • Duben 2014
  • Březen 2014
  • Únor 2014
  • Leden 2014
  • Prosinec 2013
  • Listopad 2013
  • Říjen 2013
  • Září 2013
  • Srpen 2013
  • Červenec 2013
  • Červen 2013
  • Květen 2013
  • Duben 2013
  • Březen 2013
  • Leden 2013
  • Prosinec 2012
  • Listopad 2012
  • Říjen 2012
  • Září 2012
  • Srpen 2012
  • Červenec 2012
  • Červen 2012
  • Květen 2012
  • Duben 2012
  • Březen 2012
  • Únor 2012
  • Únor 2010
  • Leden 2010
  • Prosinec 2009
  • Listopad 2009

Štítky

Afrika Akce Amerika Antifašizmus Antikapitalismus Antirasizmus Armáda Asie Blízký východ Bydlení Ekologie Ekonomika Evropa Evropská unie Filosofie Historie imperialismus Kultura Latinská Amerika Levice Levá perspektiva Liberec Média Německo Odbory a pracoviště Palestina Politika Potraviny Praha Protivládní hnutí Rozhovor Rusko Socialismus Sociální otázky Společnost Spravedlnost Svět Ukrajina válka Z domova Zdravotnictví Česká politika čína Školství Ženy a gender
© 2013 Levá perspektiva, o.s. Všechna práva vyhrazena.