Evropské odbory ukrajinské vládě: zastavte omezování odborových práv a násilí na funkcionářích!
komentář : vypnuto
Za této situace se v červenci v Bruselu uskutečnil 20. summit EU – Ukrajina a na prosinec je naplánované zasedání Rady sdružení EU – Ukrajina. Evropské a ukrajinské odborové organizace při této příležitosti vydaly společné prohlášení o odborových právech v této zemi. Požadují, aby se Evropská komise více angažovala v úsilí, které by pomohlo zlepšit sociální a hospodářskou situaci na Ukrajině, zvýšit účinnost sociálního dialogu a dodržování základních úmluv Mezinárodní organizace práce (MOP).
U příležitosti již zmíněných akcí se Evropská odborová konfederace (EOK), Celoevropská odborová rada (PERC), která je regionální strukturou Mezinárodní odborové konfederace a sdružuje odbory z celé Evropy, včetně ukrajinských konfederací, a její přidružené organizace na Ukrajině obracejí na ukrajinskou vládu s výzvou, aby se neprodleně a účinně zasadila o přijetí následujících opatření:
Dodržujte základní principy sociálního dialogu. Za tímto účelem přizvěte zástupce odborových svazů do orgánů, které mají vliv na rozvoj strategií sociálního a hospodářského rozvoje a reforem na Ukrajině. Obnovte práci ukrajinského Národního tripartitního sociálního a hospodářského výboru a zajistěte, aby jeho rozhodnutí byla pro vládu závazná.
Zahrňte ukrajinské odborové svazy do reforem, které jsou součástí dohody o volném obchodu mezi EU a Moldavskem, Gruzií a Ukrajinou (DCFTA). Evropská unie a ukrajinské orgány je považují za velmi důležité. Tyto reformy, stejně jako reforma veřejné správy, mají pro zaměstnance velký význam a je třeba je důkladně řešit. Evropská komise musí sledovat, zda se odborové svazy skutečně mohou na reformách podílet.
Zastavte omezování odborových práv a zabraňte násilí a obtěžování odborových aktivistů. Zamezte zabavování odborových budov a odborových školících středisek.
Zajistěte růst minimální mzdy na úroveň, která by zastavila nebezpečné šíření chudoby obyvatel Ukrajiny. Od 1. ledna 2017 činí minimální mzda 3200 ukrajinských hřiven, což je asi 2973 Kč.
Zajistěte splácení dluhů za mzdy, které včas nedostalo více než 100 000 ukrajinských pracovníků. Pro představu: jen v odvětví těžby surovin činily mzdové nedoplatky zaměstnancům kolem 1,1 miliardy ukrajinských hřiven.
Přijměte systémová opatření k odstranění rozdílů v odměňování mužů a žen. Průměrná měsíční mzda žen na Ukrajině dosahuje maximálně 80 procent mužských mezd.
Pořádejte celostátní diskusi o mzdách, o překonávání chudoby a rozdílů mezi pohlavími, protože odměňování za práci je na Ukrajině stejně jako jinde nedostatečné. Ve výši mezd je Ukrajina na posledním místě v Evropě. Průměrná mzda činila vloni na Ukrajině 214 eur, v čistém 172 eur (cca 4472 Kč).
Uspořádejte ještě letos parlamentní slyšení na téma Status dodržování práv odborových organizací na Ukrajině a provádění Úmluvy MPO č. 87 o svobodě sdružování a ochraně práva svobodně se organizovat. Podle hodnocení je Ukrajina jednou ze zemí, kde jsou nejvíce porušována odborová práva.
Pokračujte v boji proti korupci, vyhýbání se daňovým povinnostem a podvodům. Zasaďte se o posílení úřadu inspekce práce v souladu s úmluvami MPO č. 81 a 129.
Převzato ze Sondy Revue 08/2018, str. 26