Festival národnostních menšin II v Liberci
Poslední srpnovou sobotu uspořádalo v Liberci občanské sdružení Liberecké fórum v pořadí již druhý Festival národnostních menšin, nad kterým tentokrát převzal záštitu Liberecký kraj. Akci moderoval redaktor České televize Richard Samko. Na programu byla především vystoupení mnoha hudebních a tanečních skupin, došlo ale i na politické otázky.
Levá perspektiva (LP) již nějakou dobu spolupracuje s libereckými romskými aktivisty, rádi jsme tedy přijali pozvánku na Festival. Protože podporujeme spolupráci jednotlivých antifašistických skupin a jednotlivců, na Festival jsme vyrazili i s dalšími antifašisty, neorganizovanými v LP. Výsledkem bylo postavení společného stánku s antifašistickými a levicovými materiály. Levá perspektiva zde také propagovala svůj projekt Antikapitalistické právní poradny, jehož novou podobu na webu v současnosti finalizujeme (www.levaperspektiva.cz/poradna).
Na Festivalu jsme za spolupráce organizátorů instalovali výstavu fotek, vztahujících se k dějinám Romů. Výstava měla připomenout jak historii Romů, tak holokaustem násilně přerušený vývoj tohoto etnika. Smyslem výstavy bylo na konkrétních příkladech Osvětimi a Let u Písku ukázat zrůdnost nacistických koncentračních táborů. Otřesné obrázky, doplněné popisky, nacisty zbídačených lidí připomínaly všem účastníkům Festivalu, jak nebezpečné jsou fašistické koncepty a nynější opětovné hraní na rasistickou notu.
Za organizátory se nám k Festivalu vyjádřil Marcel Grünza: „Smyslem Festivalu je ukázat kulturu jiných národností. Dát prostor neziskovým organizacím, které pracují s mládeží, ale nemají možnost to předvést veřejnosti, nemají kde vystoupit.“ Na akci vystupovali hlavně romští účinkující a také valnou většinu účastníků tvořili Romové. „Festival je ale otevřen všem menšinám“, upozornil Grünza a deklaroval vstřícnost k dalším menšinám i většinové společnosti. Jak dodal, „Festivalu se účastní 7 tanečních souborů a 8 kapel, návštěvníků je více jak 900.“ Občanské sdružení Liberecké fórum pod Grünzovým vedením také provozuje nízkoprahové centrum mládeže v Rochlicích. Ostrý provoz centra začíná od září. Je určené mládeži od 6 do 26 let bez rozdílu původu a postavení. Chce ukázat, že mladí Romové a mládež z většinové společnosti spolu mohou žít i společně pracovat. Smyslem centra je předcházet vzájemným předsudkům a negativním společenským jevům nabídkou různorodých volnočasových aktivit a kroužků.
Na Festival přijel spolu s mladými romskými rapery také romský aktivista Jozef Miker, o němž jsme nedávno psali (http://levaperspektiva.cz/clanky/hlasujte-pro-hrdinu-jozefa-mikera/). Vyzdvihl význam těchto akcí, když v lehké nadsázce uvedl: „Takovéto festivaly bych dělal každý týden, zvláště tam, kde pochodují náckové.“
Na Festival se dostavil i koordinátor pro romské záležitosti Václav Strouhal z odboru sociálních věcí Libereckého kraje. Na výzvu k řešení problému spekulantů s nemovitostmi, parazitujících na chudých a paradoxně inkasujících příspěvky od státu, odpověděl, že v podstatě jedinou možností Kraje je podat podnět na vládu. Přislíbil realizovat v rámci příslušné komise tento podnět i návrhy dalších aktivit pro Romy. Také on vyvrátil pravdivost článku z dílny DSSS o ubytovně v Lidových sadech: „V rámci své pracovní náplně jsem byl situaci na ubytovně zkontrolovat, skutečnosti popisované v článku se nezakládají na pravdě.“
Festival na nás zapůsobil dobrou organizací a příjemnou atmosférou. Neřešilo se, jestli je někdo „černý“ nebo „bílý“, všichni se dokázali bavit dohromady. Kdo měl chuť, mohl se pobavit, zatančit si a občerstvit se. Příště bychom uvítali více politiky, aby i Romové věděli, že různí Kalouskové a Schwarzenbergové nestojí na jejich straně. A také to, že najdou zastání u levice, zvláště té radikální, proti nahnědlým spasitelům typu Bobošíkové, Okamury či Babiše.
Festival byl příjemným osvěžením v době hoaxů o zneužívání sociálních dávek a pokusů o protiromské pogromy. Nekonfliktní soužití majority a menšin je totiž více než žádoucí v období účinnosti pravicových reforem, způsobujících nárůst chudoby, pocity frustrace a s tím spojené hledání obětních beránků. Festival nám dal pozitivní signál směrem k našim tvrzením, že majoritní obyvatelstvo a Romové nejsou nepřátelé. Naším společným nepřítelem jsou pravicové strany s jejich neoliberálními programy, lichvářské pijavice, vykořisťovatelské pracovní agentury, bohatí podnikatelé, těžící z flexibilizovaného pracovního trhu a vysoké nezaměstnanosti a kapitalistický systém, na jehož půdě se toto vše odehrává.
V nejbližší době přineseme rozhovory s účastníky festivalu