Francouzští miliardáři bohatli za Macrona nejrychleji na světě
Zatímco francouzský prezident Emmanuel Macron osekává mzdy a po celé Francii zhoršuje pracovní podmínky normálních zaměstnanců, 13 nejbohatších Francouzů zbohatlo od začátku roku 2018 o dalších 27,6 miliard dolarů. Podle zprávy agentury Bloomberg z minulého týdne se tak Francie stala zemí, kde bohatství miliardářů roste nejrychlejším tempem na světě.
Pouze od ledna 2018 se bohatství francouzských miliardářů rozmnožilo o monstrózních 12,2 procenta. Pro srovnání, japonští miliardáři ve stejnou dobu zbohatli o 7,1 procento, čínští miliardáři o 6,3 procenta a američtí miliardáři „pouze“ o 1,2 procenta. Z těchto údajů agentury Bloomberg vyplývá, že třídní rozdělení společnosti už nemůže být snad ani ostřejší. Na jednu stranu Macron arogantně uráží dělníky a zaměstnance, kterým se nelíbí jeho politika, jako lenochy, protože berou 9,88 Eur za hodinu (7,83 po zdanění) a kritizují jeho škrty v sociálních výdajích a zrušení majetkové daně nejbohatším. Na druhé straně ale prezident v klidu přihlíží, jak hodinu co hodinu připluje 900 tisíc dolarů do kapes neparné hrstky finančních parazitů, korporátních lupičů a dědiček módních imperií.
Dva nejbohatší Francouzi, Bernard Arnault a Francouis Pinault si během tohoto kalendářního roku připsali na účet dalších 22,3 miliard dolarů. Arnault, který je šéfem konglomerátu na výrobu luxusního zboží LVMH Moet Louis Vuitton SE, je dnes nejbohatším mužem Evropy a čtvrtým nejbohatším člověkem světa s odhadovaným majetkem ve výši 76,4 miliard dolarů.
Pinault, který vlastní majetek ve výši 33,5 miliard dolarů, je zakladatelem luxusního konglomerátu Kering, majitelem značek jako Gucci a Yves Saint Lauren a také majitel finančního holdingu Artemis.
Když Macron zrušil daň z velkého majetku (ISF) a snížil daně firmám, vzestup cen akcií LVMH a Kering obchodovaných na burze šel přímo do Arnaultových a Pinaulových kapes. Bloomberg napsal, že „obnovený zájem o luxusní zboží v Číně a rostoucí účast obou firem v elektronickém on-line obchodování zvýšil prodeje a vynesl obě holdingové skupiny do řad společností ve Francii s nejvyšší hodnotou. Vzestup prodeje uměleckých děl v aukční síni Christie´s vlastněné Pinaultem také přispěl k zhodnocení jeho společnosti.“
Podobně si dědička firmy l´Oréal Francouise Bettencourt-Meyersová připsala ke svému majetku dalších 3,7 miliard dolarů, a bratři Alain a Gerhard Wertheimerovi, vlastníci firmy Chanel, zvýšili své bohatství o 2,4 miliard.
Tato čísla usvědčují politiku Macronovy vlády ze lží. Masám normálních lidí se tvrdí, že se musí smířit se škrty ve mzdách a platech, osekáváním dávek pro nezaměstnané, šířením práce na částečné úvazky, s plánovanými škrty ve zdravotnictví a důchodovém systému, s koncem práce na dobu neurčitou ve státním sektoru, a to všechno kvůli tomu, že prostě nejsou peníze. To je ale politický megapodvod!
Ve skutečnosti je peněz spousta. Problémem – a to nejen ve Francii, ale i ve zbytku světa – ale je, že tyto peníze jsou masově odkláněny na bankovní účty parazitické a hromaděním peněz posedlé vládnoucí elity.
Již před francouzskou prezidentskou kampaní v roce 2012 vydal ekonom Thomas Piketty zprávu o nerovnoměrnosti bohatství ve Francii podle statistik z roku 2010. Ty ukázaly, že horních 10 procent francouzské společnosti drží ve svých rukou 62 % bohatství, a horní jedno procento pak bezmála čtvrtinu všeho bohatství Francouzů. Naopak dolní polovina francouzské společnosti vlastní pouhá 4 procenta veškerého bohatství.
Po osmi letech ekonomické krize a sociálních škrtů dnes třídní rozdělení bohatství ve francouzské společnosti bezpochyby ještě mnohem víc bije do očí.
Guiilaume Garnier a Alex Lantier; autoři publikují na marxistickém webu https://www.wsws.org
(zkráceno redakcí Levé perspektivy)