Hlas finančních elit k řeckým volbám
Včerejší německé vydání Financial Times vydíralo a přímo vyhrožovalo řeckým občanům a doporučovalo jim – v řečtině a němčině – že nesmí volit levicovou stranu SYRIZA ale neoliberální stranu Nová demokracie! Skandální článek vyšel pod názvem „Odmítněte demagoga!“
Na mediální scéně v zemi vyvolala tato událost obrovské vzrušení. Německé Financial Times (FTD) vyzvaly Řeky, aby v dnešních nedělních volbách volili konzervativní Novou demokracii, která chce pokračovat v politice škrtů, propouštění a privatizací řeckých společností do rukou zahraničního kapitálu. Tento pokyn se objevil v článku z rubriky Názory redakce vytištěném tučným písmem pod názvem „Odmítněte demagoga“.
„V neděli budou stát řečtí voliči před historickým rozhodnutím, ačkoliv jeho výsledky a dopady nejsou ještě zcela jasné. FDT se k této volbě vyjadřuje doporučením, koho mají Řekové volit“, napsaly FDT v úvodu článku.
Nechutný pokus o manipulování voličů vyvolává řadu otázek o skutečných zájmech, které FTD hájí. V článku se dále píše:
„Doporučení voličům. FTD a většina Řeků mají společný zájem: vaše země musí zůstat u Eura. V neděli se budou konat historické volby, které rozhodnou jak o této otázce tak o celé budoucnosti společné evropské měny. Proto FTD jako výjimečný krok dává řeckým voličům toto doporučení, podobně jako ho dává i v případě německých a evropských voleb…“
Článek kromě jiného tvrdí, že Řecko může zůstat v Eurozóně pouze pod vládou stran, které akceptují podmínky mezinárodních „věřitelů“. „Odmítněte demagogii Alexise Tsiprase a strany SYRIZA. Nevěřte jejich slibům, že odmítnutí podmínek půjčky bude možné bez příslušných konsekvencí…
Vaše země konečně potřebuje fungující stát. Pro hladký průběh dalšího řízení země volte Novou demokracii… Nejlepší možností pro vaší zemi by byla koaliční vláda v čele s Antonisem Samarasem a nikoliv Alexisem Tsiprasem…“ píše se pak ke konci článku.
Na stránkách FTD se okamžitě vyrojily pobouřené reakce čtenářů, zejména Řeků, ale i Němců. Jeden komentoval článek tak, že si jej zaplatily SIEMENS a Ferrostaal, dvě německé společnosti, které masivně uplácely řecké politiky, aby se dostaly ke státním zakázkám na telekomunikační technologie a ponorky.
Další čtenář napsal: „Drahá Čtvrtá říše. Co se takhle přestat starat o naše záležitosti?“ Komentář jiného muže vzbudil mnoho pozitivních reakcí dalších čtenářů: „Velmi přesvědčivý článek…Díky moc FT…Teď už vím, že moje rozhodnutí volit SYRIZA je správné“. Jiní psali: „Pošleme Samarase do Německa, když ho tu tak milují“ a objevila se i řada komentářů namířených proti německé vládě. Na článek reagovala i SYRIZA a její reakce byla ostrá, když článek označila za bezostyšné vměšování do záležitosti Řeků.
Jedno je jisté. Tento článek svědčí o důležitosti, kterou neoliberální elity přikládají řeckým volbám. Ačkoliv volby samy mohou nakonec v řecké společnosti sehrát jen zástupnou roli a hlavní boj mezi pracujícími a podnikatelskou vládnoucí třídou (mající na své straně mohutně vyzbrojený represivní aparát a aktivní fašistické hnutí) se odehraje přímo na ulicích a na pracovištích, přece jsou důležité natolik, aby se k nim přímo vyjádřily noviny reprezentující samotný vrchol pyramidy kapitalistického systému.
Ovšem je zřejmé, že ani tyto výhrůžky a vměšování do politických záležitostí nominálně stále ještě suverénního státu, nemohou zastavit nezadržitelné zhroucení neoliberálního kapitalismu, z jehož okovů a pout se vymaňují a dříve či později vymaní pracující všech zemí světa.
Podle komentáře podepsaného jako Yorgos, přeložil a doplnil Nikola Čech