Izraelské násilí se setkalo s celosvětovým odsouzením
V pondělí a úterý tohoto týdne bylo podle ministerstva zdravotnictví v Gaze zabito izraelskými silami na území Gazy 62 Palestinců a skoro 3200 jich bylo zraněno. Již v reakci na úterní pohřby se tomuto masakrování palestinských protestujících dostalo prakticky v celém světě jednomyslného odsouzení a mnoho mezinárodních představitelů vyzvalo Izrael k odpovědnosti.
V úterý, které připadlo na každoroční vzpomínku Palestinců na Den Nakby, byli během nových, ale již mnohem menších protestů zabiti další dva protestující identifikováni jako sedmnáctiletý Bilan Budeir Hussein al-Ashram a jednapadesátiletý Naser Ahmad Mahmoud Ghurab. Podle palestinské lidsko-právní organizace Al Mezan bylo dalších 40 lidí poraněno střelbou ostrými náboji včetně sedmi dětí, záchranáře a jednoho novináře. V úterý byla publikována fotografie novináře Ashrafa Abu Amry, jak je zraněný ošetřován, když se snažil zpravodajsky pokrýt probíhající protesty. Podle Al Mezan byli v úterý rovněž východně od Gazy zadrženi izraelskými silami tři Palestinci a odvezeni na neznámé místo.
Celkově bylo od 30. března zabito během protestů k Pochodu velkého návratu přes 100 Palestinců včetně 12 dětí, dvou novinářů a jednoho záchranáře. Sedm týdnů trvající protesty si rovněž vyžádaly více než 12600 zraněných Palestinců, z nichž většina musela být hospitalizována, zatímco na izraelské straně byl podle dostupných údajů zraněn jeden voják – jediné izraelské ztráty za celou dobu protestů.
Prokurátor Mezinárodního trestního soudu v úterý přislíbil „přijmout potřebná opatření“ proti násilí v Gaze. Stalo se tak měsíc po bezprecedentním varování izraelských předáků, že za zabíjení neozbrojených palestinských protestujících mohou čelit soudnímu vyšetřování. Skupina za práva Palestinců Al-Haq ocenila Turecko a Jihoafrickou republiku, že po masakrech odvolaly své velvyslance z Tel Avivu. V reakci na pondělní krveprolití si izraelské diplomaty předvolala také Belgie a Irsko.
Al-Haq vyzvala státy, aby okamžitě ukončily své diplomatické vztahy s Izraelem a „odstěhovaly své ambasády z Tel Avivu a izraelské ambasády ze svého území“. Vedle toho vyzvala k zavedení ekonomických sankcí proti Izraeli. „S tím, jak Izrael pokračuje v úmyslném a bezohledném porušování mezinárodního práva, což činí beztrestně už 70 let, je čas přijmout k zajištění regionálního míru a bezpečnosti mezinárodní akci“.
Trumpova vláda, která zablokovala přijetí prohlášení Rady bezpečnosti OSN vyzývající k nezávislému vyšetření pondělních masakrů, pokračuje v sehrávání úlohy izraelského obhájce na mezinárodním poli. Americká velvyslankyně při OSN, Nikky Haleyová, na úterním zasedání Rady bezpečnosti prohlásila, že „žádná země v této Radě by nejednala s větší zdrženlivostí, než jednal Izrael“ a za viníka situace označila Írán, který prý podporuje teroristy z Hamasu. Následně, když začal mluvit zástupce Palestinské autority Riyad Mansour, Haleyová ze zasedání odešla.
„Kolik dalších Palestinců musí zemřít, abyste něco začali dělat?“, zeptal se na Radě bezpečnosti Mansour. Ředitel Human Right Watch při OSN odsoudil „obvyklý krok“ USA k obraně Izraele před zodpovědností a to, že Spojené státy „vyslaly vzkaz, že chladnokrevné zabíjení účastníků protestů spáchané izraelskou armádou může projít bez následků.“
Blízkovýchodní mírový zmocněnec OSN Nickolaj Mladenkov, který odsoudil Hamas za zneužívání protestů ke kladení bomb u hraničních bariér, zároveň jasně prohlásil, že „pro zabíjení neexistuje žádné ospravedlnění. Zde není možné se na cokoliv vymluvit.“
Maureen Clare Murphy, Electronic intifada