Jak pokračovalo budování organizace…
Poslední listopadovou sobotu se členové a členky Nové antikapitalistické levice (NAL) sešli v Praze na své druhé konferenci. Ta měla za úkol probrat agendu, na níž se během naší první, říjnové konference z časových důvodů nedostalo. Vedle shrnutí diskuse a rozhodnutí první konference a rekapitulace událostí, které od té doby uběhly – zejména nakonec neuskutečněné stávky pražských dopraváků a veřejných akcí iniciativy Studenti proti rasismu, na nichž členové NAL participovali – se jádrem konference stalo dokončení debaty o naší politické platformě, odsouhlasení definitivního názvu naší organizace a názvu jejího tiskového orgánu a také volba vedení.
V debatě o naší politické platformě jsme kromě řady stylistických úprav zakomponovali do textu také nové pasáže, které se věnovaly např. otázkám bydlení, zdravotnictví a sociálních služeb, nebo také požadavky na odmítnutí jakékoliv diskriminace a boj proti sociálnímu vyloučení.
Zajímavá debata a následně poměrně těsné hlasování propukly v otázce, zda podporovat porážku vojenských sil okupujících země jako Afghánistán či Irák, jejichž součástí jsou i příslušníci české armády. V konečné formulaci se vyslovujeme pro okamžité stažení našich vojáků ze všech těchto zahraničních misí a vyjadřujeme připravenost podkopávat válečné úsilí agresorů (mezi něž v okupační koalici v Iráku a Afghánistánu patří i Česko) i za cenu jejich porážky.
Nakonec byla platforma, nyní vlastně již Platforma, schválena jako celek, a to jednohlasně, čímž jsme definitivně položili politický základ jednotné organizace.
V dalším kroku proběhla volba definitivního jména naší nové organizace a také volba názvu jejího časopisu. První volba byla možná až nad očekávání jednoduchá. Jednoznačně zvítězil název Nová antikapitalistická levice, inspirovaný Novou antikapitalistickou stranou ve Francii, který jsme provizorně používali už před konferencí.
Zvolenému názvu jsme přizpůsobili i název webové stránky naší organizace, které sídlí na adrese www.antikapitalista.cz. Věříme, že vedle článků, komentářů a pozvánek na akce se nový web
s atraktivním a profesionálním prostředím stane také domovem fotogalerií, videoklipů, bohaté knihovny odkazů na zajímavé zdroje, ale i interaktivních prvků jako jsou ankety, kvízy a diskusní fóra. Našim cílem bude vytvořit z něj skutečně důstojné a silné centrum antikapitalistických aktivit a myšlenek.
Daleko větším oříškem se ukázala být volba názvu časopisu, kde se také sešlo hned deset návrhů. Vítězný návrh Antikapitalista se však záhy po konferenci setkal s nevolí značné části členstva. Mnozí členové změnili názor na základě této velmi živé diskuse, která podrobila kritice způsob hlasování preferencemi stejně jako fakt, že z časových důvodů neproběhla o názvu časopisu dostatečná diskuse. Proto po konferenci většina členstva vyvolala nové hlasování. Výsledek tohoto hlasování najdete kde jinde než na přední straně tohoto vydání.
Posledním bodem naší druhé konference byla volba vedení. To jsme se snažili zvolit tak, aby bylo reprezentativní, obsáhlo osobnosti schopné řídit a intervenovat v různých oblastech práce (činnost v odborech a na pracovištích, v antirasistickém prostředí na vysokých školách, v redakci časopisu a webu) a zároveň v něm byly zastoupeny všechny skupiny členů (ženy, mladší i starší generace a různé místní skupiny).
Agendu konference se volbou vedení podařilo beze zbytku probrat, a tím také odstartovat společný projekt sjednocující se radikální levice v Česku. Přes tento úspěch jsme stále ještě na začátku naší cesty. Cítíme, že se již nyní podařilo dát dohromady lidi se zkušeností
s protizákladnové a antifašistické práce s odboráři, publicisty s organizátory, členy různých organizací, tradicí a prostředí do jednoho celku. Nový rozjezd Studentů proti rasismu, na němž se podílíme, stejně jako zapojení do dění kolem stávky dopraváků, signalizují, že jsme na dobré cestě.
Kromě členů REVO, Socialistické organizace pracujících a dosud neorganizovaných lidí jsou mezi našimi členy i zástupci Socialistické Alternativy Budoucnost, Zelené levice a také několik členů KSČM, nespokojených s politikou svého vedení i přežívajícími stalinisticko-normalizačními reminiscencemi v této straně. Ustaveny už byly tři místní skupiny (dvě v Praze a jedna v Liberci) a řadu jednotlivých aktivistů v dalších místech.
Zatím se ale nepovažujeme za plně ustavenou organizaci. K tomu je třeba navýšit počet členů, vytvořit daleko větší počet místních skupin. To, že jsme už nyní významně větší, než byla jakákoliv radikálně levicová skupina v posledních 15 letech, nás ani v nejmenším neuspokojuje. Všichni, kdo nechtějí jako ovce tleskat současnému režimu, tak mají velkou příležitost se k nám přidat a zapojit se vytváření nové organizace, jejíž plné ustavení – včetně schválení plného politického programu, stanov, apod. – se připravuje na léto 2010.