Jak se Elliot Abrams zamotal s hájením prezidentíka Guaida
Tisková konference se zvláštním zmocněncem USA k Venezuele Elliotem Abramsem ohledně Juana Guaidoa podle všeho přinesla víc otázek než odpovědí.
Elliot Abrams se nechal slyšet, že Venezuelské národní shromáždění přijalo rezoluci, která jde v zásadě proti venezuelské ústavě. Prohlásil, že parlament hlasoval o třicetidenní lhůtě pro samozvaného dočasného prezidenta a opozičního poslance Juana Guaidoa, která mu má začít až prezident Nicolas Maduro odstoupí.
Na tiskové konferenci, kde se reportéři museli drbat na hlavě, Abrams – zvláštní zmocněnec Spojených států pro Venezuelu – novinářům oznámil, že Guaidoovo 30-denní dočasné prezidentství, které mu mělo vypršet 23. února, ve skutečnosti ještě vůbec nezačalo a ani nezačne, dokud prezident Nicolas Maduro neodejde z funkce. „Třicetidenní lhůta dočasného prezidentství se začala počítat, protože, ehm ehm, nemá moc, to je ten problém. Je tam pořád Maduro,“ sdělil Abrams reportérům v Bílém Domě, čímž fakticky přiznal, že Guaido má v tuto chvíli ve Venezuele nulovou autoritu.
Američany prosazovaný Guaido se 23. ledna prohlásil prezidentem s tím, že během třiceti dnů bude schopný vyhlásit předčasné volby, jak žádá dotyčný článek 233 venezuelské ústavy. Plán ale selhal, stejně jako Američany vedený kybernetický útok proti venezuelské energetické síti, k němuž došlo začátkem března.
Guadio, kterému se nepodařilo provést svržení demokraticky zvoleného Madura a kterému vypršela jeho třicetidenní lhůta, spolu se svými opozičními spojenci v Národním shromáždění, které dva roky zasedá navzdory rozhodnutí soudu, nyní přijali rezoluci, že přechodná doba nemůže začít, dokud nebude Maduro odstraněn.
„(Venezuelské) Národní shromáždění přijalo rezoluci, která deklaruje, že 30-denní období přechodného prezidentství nezačne končit, totiž nezačne se počítat, dokud Maduro neopustí úřad. Takže třicetidenní období nezačalo teď, ale začne, až Maduro odejde. Taková je rezoluce Venezuelského shromáždění,“ prohlásil ke shromážděním novinářům Abrams.
Jeden z nich ale Abramse konfrontoval ohledně zjevné změny pravidel Národním shromážděním „uprostřed hry“.
„Kdy k přijetí rezoluce došlo?“ zeptal se žurnalista.
„Ach, no, udělali to zhruba před měsícem,“ odpověděl poněkud zmatený Abrams.
„Takže, když se [Guaido] chopil prezidentského úřadu, tak tato rezoluce ještě neexistovala, takže jde o čin post facto… To by bylo, jako říct, že jsem byl zvolený prezidentem, na čtyři roky, a po dvou letech byste si změnili pravidla tak, že moje období ještě vůbec nezačalo,“ odpověděl ten samý novinář.
Abrams na to novináři odsekl, že o jeho hlasování nejde, protože „nejste členem Národního shromáždění.“ Americký úředník prohlásil, že Parlament shledal rezoluci „ústavní“ a „prezidentský úřad prázdný“ až „dokud Maduro neodejde“.
Novinář ale pokračoval s otázkami na Abramse: „Takže Guaido není přechodným prezidentem?“
„Je přechodným prezidentem, ale není schopen vykonávat úřad, protože v něm je stále Maduro,“ odpověděl Abrams. „Myslím, že to dává logiku,“ uzavřel.