Jak Kyjev řeší sociální problémy: protestující ženy stluče policie, protestující muži narukují na frontu!
Již více než jeden rok uplynul v Kyjevě od chvíle, kdy po měsících Západem živené destabilizace a po mnoha letech všeobecné devastace ukrajinské společnosti způsobené restaurací kapitalismu, došlo k převratu a ustavení nové, „majdanistické“ vlády. Ta se skládala z pravicových a krajně pravicových stran a na tomto uspořádání se nic zásadního nezměnilo ani po podzimních parlamentních volbách. Jde o vládu poplatnou oligarchům, západnímu nadnárodnímu kapitálu a nacionalisticky smýšlejícím vyšším středním vrstvám, což se projevuje na každém jejím kroku včetně barbarských metod uplatňovaných nejen proti občanům Donbasu, ale i proti jakémukoliv disentu v jejích baštách.
Přesvědčit se o tom mohli například protestující, převážně ženy na tzv. finančním majdanu, které koncem února tři dny v řadě stanovaly před budovou ukrajinské národní banky. Jejich požadavkem byla jednak rezignace guvernérky banky Valerie Gontěvové tak především fixace starého směnného kurzu hřivny vůči americkému dolaru. Ukrajinská měna ztratila již 70 % své dřívější hodnoty a všechno dovážené zboží v obchodech nesmírně podražilo. Podle některých informací chtěly aktivistky finančního majdanu kontaktovat s žádostí o pomoc fašistický Pravý sektor (financovaný oligarchou Igorem Kolomojským), což vypovídá o bezradnosti a chaosu, v němž se ukrajinští pracující nachází. Buď jak buď policie 26. února rozbila účastníkům stany a celý nenásilný protest rozehnala za pomocí obušků. Několik lidí bylo zraněno.
Jen o něco lépe dopadli aktivisté protestující proti ekonomické politice kyjevského starosty Vitalije Klička. „Pochod bílých šátků“ blokoval dopravu na Kresčatiku před kyjevskou radnicí na protest proti zdražování cen veřejné dopravy. Na třetím protestu v pořadí se sešlo asi tisíc lidí, z 90 % důchodci a pak převážně mládež. Dopravu v jednom pruhu blokovalo cca 30 vozidel, na některých vlály transparenty s nápisy „mír a spravedlnost“.
Kličko tyto protestující přirovnal k teroristům: „Jsou zde lidé, kteří nemají zájem na úspěchu našeho státu, a proto nevzdávají své pokusy podrývat situaci nejen na východě Ukrajiny, ale také v dalších městech. Teroristický útok v Charkově, výbuch v Oděse, blokování dopravy v Kyjevě a jiné provokace míří k jedinému cíli – destabilizovat zemi.“
To v Novovolyňsku na západě země se už s nespokojenci nikdo ani nebavil. Když zde 800 místních horníků vyhlásilo stávkovou pohotovost, protože jejich výplaty mají tříměsíční zpoždění, obratem dostalo odpověď: povolávací rozkazy do armády! Jak efektivní.
A tak Sláva Ukrajině! Hrdinům sláva!